خشکی دست واقعا ناخوشایند است و می تواند بر اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارد. در برجسته شدن این موضوع، محصولات آرایشی نیز می توانند مشکل ساز شوند؛ اگرچه استفاده از پماد ها و کرم های آرایشی گزینه ی مناسبی برای از بین بردن خشکی پوست دست خواهند بود، اما در اکثر مواقع هزینه های زیادی را در بر دارند. به جای آن می توانید از دستورالعمل های خانگی و شگفت انگیز زیر استفاده کنید تا دست هایی نرم و زیبا داشته باشید.

روش های خانگی از بین بردن خشکی دست

روغن بادام

روغن بادام به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین E که برای جوانسازی پوست مناسب است، یکی از دستورالعمل های خانگی شگفت انگیز برای درمان خشکی پوست دست به حساب می آید. دست های خود را با روغن بادام به آرامی ماساژ دهید تا خشکی آن را سیراب کنید. قبل از خواب کمی از آن استفاده کنید تا با پوستی نرم و لطیف از خواب بیدار شوید.

روغن زیتون

قاعدتا از روغن زیتون تنها برای آشپزی استفاده نمی شود. این روغن بخش بسیار مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای است که نه تنها موجب طول عمر شده بلکه برای پوست شما نیز مفید است. اگرچه این موضوع در مورد تمام روغن ها صدق نمی کند، اما روغن زیتون، دوست پوست شما است. محتوای مرطوب کننده ی این روغن از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری می کند.

تنها کافی ست کمی روغن زیتون را یک ساعت قبل از خواب روی محل آسیب دیده ماساژ دهید تا خشک شود و سپس به رختخواب بروید.

روغن کرچک و اسکراب شکر

یکی دیگر از روش های خانگی برای پوست های خشک استفاده از روغن کرچک و اسکراب شکر است. یکی از دلایل خشکی پوست دست، انباشته شدن حجم زیادی از سلول های مرده بر روی پوست است. شما نمی توانید این سلول ها را به چشم ببینید اما نتیجه ی آن به وضوح قابل مشاهده است. این سلول های مرده باعث زبری و پوسته پوسته شدن می شوند که اصلا زیبا به نظر نخواهند رسید.

در چنین مواردی باید پوست دست های خود را لایه برداری کنید و این ترکیب برای لایه برداری فوق العاده است. کمی روغن کرچک را با شکر مخلوط کرده و قبل از آن که شکر در روغن حل شود از آن استفاده کنید. سپس آن را با آب گرم بشویید.

بُخور دادن

هنگام بخور دادن باید کمی مراقب باشید؛ چرا که با یک ظرف آب جوش روبه رو هستید. اما کمی توجه بیشتر به همه چیز مانع بروز اتفاقات ناگوار خواهد شد. بخور دادن یک درمان خانگی مفید برای خشکی پوست دست است و برای از بین بردن خشکی، جرم و سلول های مرده ی روی پوست بسیار موثر است. در اکثر مواقع سلول های مرده عامل اصلی خشکی دست هستند.

پیشنهاد می کنیم قبل از بخور دادن کمی وازلین بر پوست خود بمالید. سپس یک ظرف آب جوش بردارید و تا جایی که می توانید دستان خود را در معرض بخار آن قرار دهید.

سرکه سیب و پودر ذرت

مادربزرگ ها عموما همه چیز را با سرکه ی سیب درمان می کنند! مطمئن باشید که آن ها در استفاده از آن برای رفع خشکی پوست اشتباه نمی کردند. برای دریافت بهترین نتیجه آن را با پودر ذرت مخلوط کنید. این خمیر را برای 15 دقیقه بر روی دست های خود بگذارید و سپس آن را با آب گرم بشویید. برای تاثیرگذاری بیشتر روزی 2 بار از این خمیر استفاده کنید.

یک خانم در حال استفاده از کرم مرطوب کننده برای از بین بردن خشکی پوست دستنوشابه ی گازدار

نوشابه های گازدار ماده ای بسیار ساینده اند؛ اما برای از بین بردن سلول های مرده ی روی پوست به آن نیاز دارید. کمی نوشابه ی گازدار را حدود 15 دقیقه روی پوست خود بگذارید تا لایه برداری کند. سپس برای نرم شدن پوست از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

زرده ی تخم مرغ

همانطور که می دانیم سفیده ی تخم مرغ در بسیاری از درمان های خانگی استفاده می شود اما ما می خواهیم از زرده ی آن استفاده کنیم.

زرده ی تخم مرغ منبعی غنی برای شفا بخشی است. این ماده سرشار از پروتئین، مواد مغذی و چربی سالم است که تمامی این مواد برای پوست مفید هستند و مهم تر از همه از خشکی پوست جلوگیری می کند.

زرده ی تخم مرغ را جدا کنید و برای 1 یا 2 دقیقه به هم بزنید. سپس آن را بر روی پوست خود ماساژ داده و اجازه دهید حدود 30 دقیقه باقی بماند و تاثیر جادویی اش را نشان دهد. هنگامی که زرده خشک شد، آن را با یک صابون گیاهی خوب بشویید. بعد از یک هفته استفاده از آن می توانید نتیجه ی آن را مشاهده کنید.

کره ی شیا (روغن درخت قلم )

خشکی پوست دست ها، صبح ها و ایام زمستانی وضعیت وخیم تری را پشت سر می گذارند. کره ی شیا با وجود قیمت ارزانی که دارد یک راه مناسب برای درمان خشکی دست خواهد بود. بنابراین برای این که صبح ها با پوست بهتری از خواب بیدار شوید هر شب قبل از خواب مناطق آسیب دیده را با مقدار زیادی کره ی شیا بپوشانید و 10 دقیقه ماساژ دهید تا کاملا جذب شود. برای اولین بار با دست های نرم و براق از خواب بیدار خواهید شد که بسیار شگفت انگیز است.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی دیگر از داروهای خانگی برای خشکی دست ها و بسیاری موارد دیگر است؛ چرا که خواص مرطوب کنندگی و ترمیم کنندگی دارد. برای صرفه جویی در هزینه های خود، می توانید از یک گیاه آلوئه ورا در خانه نگهداری کنید یا به جای آن می توانید از داروخانه یک ژل آلوئه ورا خریداری کنید. پس از خریداری ژل به طور منظم از آن استفاده کنید. برای نتیجه گیری بهتر از پوشش دهی بیشتری استفاده کنید. سپس دست ها را شسته و خشک نمائید.

ژل آلوئه ورا پوست شما را نرم و انعطاف پذیر کرده و از رسوب باکتری و عفونت به ترک های دست جلوگیری می کند.

آب لیمو، گوجه و گلیسیرین

ترکیب این 3 عنصر یک روش فوق العاده برای درمان و جلوگیری از خشکی پوست دست می باشد. این یک مخلوط قوی است که تمام علائم را از بین می برد. هر سه را به مقدار مساوی با یکدیگر مخلوط کرده و 10 دقیقه بر روی پوست ماساژ دهید. با انجام روزانه ی این کار نتایج بسیار چشمگیری مشاهده خواهید کرد.