دوران دانشگاه یکی از هیجان انگیزترین و لذت بخش ترین تجارب زندگی شما است، اما این بدان معنی نیست که این دوران برای شما خیلی راحت خواهد بود. تمام افراد جویای موفقیت دوست دارند که در حوزه های گوناگون زندگی خود بهترین باشند. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چگونه در دانشگاه بهترین باشیم؟ برای موفق بودن در دانشگاه و بهتر بودن نسبت به سایر دانشجویان، باید تلاش زیادی به خرج داده و راه و رسم آن را بلد باشید. تعریف موفقیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما یک دانشجوی موفق آنچه که باید را می آموزد، با افراد جدید آشنا می شود و خود را برای آینده آماده می کند. در ادامه با روش های موفقیت در این 3 حوزه آشنا خواهید شد.

 

درس خواندن برای موفقیت در دانشگاه

بهترین بودن در درس ها

در کلاس ها حضور داشته باشید

خیلی واضح است که برای بهترین بودن در درس ها باید کلاس های خود را به طور منظم دنبال کنید؛ اما بسیاری از دانشجویان همین را هم رعایت نمی کنند. البته این بدان معنی نیست که حضور در کلاس ها مهم ترین عامل موفقیت شما در دانشگاه است. کلاس های دانشگاه تنها چند ساعت از وقت روزانه شما را می گیرند (مخصوصا اگر واحدهای شما در طول هفته پخش شده باشد)؛ اما همین چند ساعت، مهمترین ساعات روز شما هستند. در همین چند ساعت است که چیزهای جدید می آموزید، به لحاظ فکری پیشرفت می کنید، و با افراد جدیدی آشنا می شوید. البته همه کلاس ها در موفقیت و آینده شما تاثیر ندارند (احتمالا نام چند درس عمومی در ذهنتان مرور شد)، اما بهتر بودن از دیگر دانشجویان، در گرو حضور و یادگیری در کلاس ها است. پس خودتان را جمع و جور کنید، از رخت خواب بیرون آمده و به سمت کلاس بروید.

 • اگر از هیچ کدام از کلاس های خود خوشتان نمی آید، احتمالا رشته تحصیلی خوبی را برای خود انتخاب نکرده اید. اگر رشته خود را دوست داشته باشید، کلاس دانشگاه دیگر برای تان عذاب آور نخواهد بود.
 • حضور و غیاب نکردن استاد به معنی مجوز شما برای عدم حضور در کلاس نیست. اتفاقا استادهایی که حضور و غیاب نمی کنند، به خوبی می دانند که هر دانشجویی به اندازه تلاش خود موفق خواهد شد؛ پس سرنوشت شما را به دست خودتان سپرده اند.

 

بهترین استادها را انتخاب کنید

برای بهترین بودن، باید با بهترین استادها در ارتباط باشید. حتی اگر درس ارائه شده توسط آن استاد جزو دروس اختیاری باشد، انتخاب یک استاد خوب ارزشش را دارد. گذراندن برخی از واحدها در دانشگاه اجباری بوده، و برخی از واحدها را به اختیار خود انتخاب خواهید کرد. تا جای ممکن با بهترین استادان دانشگاه خود درس بردارید، حتی اگر دروس ارائه شده توسط آن ها در نگاه اول چندان جذاب به نظر نرسد. یک استاد خوب می تواند یک درس حوصله سر بر را به یک مبحث جذاب تبدیل کند، و یک استاد بد می تواند باعث متنفر شدن شما از درس مورد علاقه تان شود. استاد خوب باعث موفقیت شما خواهد شد.

 • برای پیدا کردن بهترین استادها می توانید از دانشجویان ترم بالایی سوال کرده و یا سوابق و تجربیات اساتید را در اینترنت جستجو کنید.

 

به دفتر اساتید خود سر بزنید

یکی از دلایلی که به اساتید دفتر اختصاصی داده می شود همین است که دانشجویان بتوانند به آن ها مراجعه کنند. اغلب استادان نیز از دیدن دانشجویان در دفتر خود خوشحال می شوند. استاد دانشگاه مثل معلم مدرسه نیست که همیشه در کلاس حضور داشته و در زنگ های تفریح فرصت استراحت و چای نوشیدن در دفتر معلم ها پیدا کند. استاد دانشگاه می تواند برای شما وقت گذاشته و به سوالات و ابهامات تان پاسخ دهد. از آنجا که مراجعه به دفتر اساتید اجباری نیست، اگر برای مطرح کردن سوال و یا مشاوره در مورد امور علمی به دفتر استاد خود سر بزنید، نشان می دهید که به مبحث ارائه شده توسط او علاقه دارید و دوست دارید در کلاس خود بهترین باشید؛ پس او نیز از این موضوع خوشحال خواهد شد.

 • در آینده، استادان می توانند تاثیر بسزایی در جذب شما در بازار کار داشته باشند. اما اگر استادی شما را فقط شما را در سر کلاس دیده باشد، احتمالا رغبتی به معرفی تان به بازار کار نخواهد داشت.
 • بسیاری از استادان این توانایی را دارند که برای شما یک فرصت تحقیقاتی بگیرند، شما را به اساتید دانشگاه های خارج از کشور معرفی کنند، و یا در مصاحبه مقاطع بالاتر تحصیلی تان تصمیم گیرنده باشند.

 

نحوه درس خواندن خود را بهبود ببخشید

در دانشگاه، اجباری برای درس خواندن و انجام دادن امور محول شده وجود ندارد. سیستم آموزشی ما در دوران مدرسه نیز به نحوی طراحی شده است که وقتی زور بالای سرمان نباشد، درس خواندن برای ما مشکل می شود. اما برای این که در دانشگاه بهترین باشید، باید خوب درس خوانده و برای آن وقت زیادی صرف کنید. تحقیقات نشان داده است که دانشجویان موفق 20 ساعت در هفته، یعنی 2 تا 3 ساعت در روز، درس می خوانند. برخی از استادان نیز پیشنهاد می کنند که به ازای هر ساعت حضور در کلاس، حداقل 2 ساعت نیز خارج از کلاس درس بخوانید. در هنگام درس خواندن موارد زیر را رعایت کنید.

 • یک جای مشخص، به غیر از اتاق خود، برای درس خواندن داشته باشید. مثلا کتابخانه یا در کلاس های خالی دانشگاه.
 • در بازه های زمانی یک ساعته درس بخوانید و بین آن ها استراحت کوتاهی داشته باشید.
 • هر زمان که مقدور بود، به صورت گروهی درس بخوانید.
 • هر زمان که نیاز بود، از استاد یا هم کلاسی های خود بخواهید تا یک مبحث را برای شما توضیح دهند.
 • کارهای خود را به تعویق نیانداخته و آن ها را زودتر شروع کنید تا اگر گیر کردید، زمانی برای سوال پرسیدن و رفع اشکال داشته باشید.

 

توانایی نگارش خود را بهبود دهید

برای بهترین بودن، باید توانایی خود در برقراری ارتباطات کلامی، مکتوب و … را توسعه دهید. افرادی که خوب می نویسند، در همه فیلدهای کاری موفق تر هستند. دلیل این موضوع هم این است که خوب نوشتن، که البته افراد زیادی هم در آن تبحر ندارند، به برقراری ارتباط بهتر منجر شده و این موضوع در تمام امور به نفع شما خواهد بود. نوشتن تحقیقات و گزارشات خود را به لحظه آخر موکول نکنید. به دفتر استاد خود سر زده و ایده های تحقیقاتی و کارهای اولیه خود را با او در میان بگذارید. اگر نمره تحقیقی را به شما ندادند، علت آن را جویا شوید. اغلب استادها از  پیشرفت شما خوشحال خواهند شد، و اگر به درس خود علاقه نشان دهید، احتمالا استاد هم نمره بدی به شما نخواهد داد.

 • اگر واقعا در نوشتن مشکل دارید، کتاب های طرز صحیح نگارش را مطالعه کرده و یا برای بهبود آن به کلاس بروید. خواندن کتاب نیز تاثیر خوبی بر توانایی نگارش شما خواهد داشت.

 

برای امتحانات، پروژه ها و مقالات خود از قبل برنامه ریزی کنید

اولین و مهمترین کار این است که وظیفه ای که به شما سپرده اند را به خوبی درک کرده و در صورت وجود ابهام، آن را برطرف کنید. همین یک کار و حضور منظم در سر کلاس ها موجب می شود که امور محول شده را به خوبی انجام دهید. اگر پروژه ای سخت و مهم دارید، کار خود را از چند هفته جلوتر آغاز کنید. حتی اگر چند ساعت هم بصورت پراکنده روی پروژه خود کار کنید خوب است، زیرا مغز شما را با موضوع درگیر کرده و اشکالات و سوالات شما را قبل از آن که دیر شود مشخص می کند.

 • تمام امور محول شده در دانشگاه را در یک سالنامه ثبت کنید. این کار باعث می شود که این امور را از هفته ها جلوتر دیده و کار بر روی آن ها را آغاز کنید. اگر زمان تحویل دو پروژه در یک روز باشد، این موضوع را زودتر متوجه شده و کار بر روی حداقل یکی از آن ها را آغاز خواهید کرد.

 

برای یاد گرفتن درس بخوانید و نه برای نمره گرفتن

دوران دانشگاه یکی از خاص ترین دوران های زندگی شما است که ذهن تان را رو به بسیاری از امور باز می کند. تنها وظیفه یک دانشجو یادگیری است. اگر توان خود را بر یادگیری متمرکز کرده و به دنبال موضوعات، کلاس ها و اساتید مورد علاقه خود بروید، قطعا در زمینه کسب نمره هم بهترین خواهید بود. سعی کنید در لحظه زندگی کرده و فرصت کلاس ها برای رشد فکری، شخصیتی و اجتماعی را غنیمت بشمارید.

 • در تمام کلاس ها وارد بحث شوید، حتی اگر در ابتدا کار دشواری به نظر برسد.
 • در اغلب دانشگاه ها، هر از چند گاهی گردهمایی، سخنرانی، و کارگاه های آموزشی برگزار می گردد. در آن هایی که با موضوع علاقه شما مرتبط است شرکت کنید.
 • هم کلاسی های شما نیز می توانند منابع خوبی برای یادگیری باشند. در مورد علایق و فیلد تخصص شان سوال کرده و از آن ها نیز چیزهایی یاد بگیرید. یعنی برای بهترین بودن در میان آن ها، از خودشان کمک بگیرید.

 

توسعه روابط اجتماعی در دانشگاه

بهترین بودن در روابط اجتماعی

در فعالیت های دانشجویی شرکت کنید

برای اینکه در دانشگاه بهترین باشید، باید روابط خود را تا جای ممکن توسعه دهید. در تمام دانشگاه ها، تشکل ها و گروه های دانشجویی فراوانی وجود داشته و رویدادهای بسیاری با محوریت دانشجویان برگزار می گردد. بهترین روش ارتباط برقرار کردن با دانشجویان دیگر این است که خود را در این فعالیت ها و گروه ها درگیر کنید. می توانید فعالیتی که به آن علاقه دارید را انتخاب کرده، و یا فعالیتی تازه و عجیب که به نظرتان جذاب می رسد را شروع کنید. در اکثر این گروه ها، تعهدی برای اعضا وجود ندارد. پس می توانید فعالیت هایی را امتحان کرده و ببینید که آیا آن ها را دوست دارید یا خیر. فعالیت های دانشجویی، فرصتی است تا با گروه کوچکی از افراد آشنا شده و روابطی را حول محور یک علاقه مندی مشترک شکل دهید.

 • اگر در دبیرستان به ورزش خاصی مشغول بوده اید، می توانید یک تیم یا سری مسابقات کوچک را در دانشگاه خود پیدا کرده و به آن بپیوندید. اگر قصد ندارید در خود تعهد زیادی ایجاد کنید، به عنوان بازیکن آزاد در مسابقات شرکت کنید. یعنی هر تیمی که به شما نیاز داشت، به همان تیم می پیوندید.
 • می توانید در گروه های هنری دانشگاه خود، مانند نشریه های دانشجویی، گروه های تئاتر و موسیقی و … عضو شوید.

 

خودتان باشید

شما به عنوان یک دانشجو، انسان آزادتری نسبت به گذشته هستید. در مدرسه مجبور بودید 7 تا 8 ساعت از زمان روزانه خود را با افراد مشخصی سر کنید. برخی افراد در دبیرستان از هم کلاسی ها، برنامه آموزشی و گزینه هایی که در اختیار دارند ناراضی بوده و می ترسند که در دانشگاه هم همین اتفاق تکرار شود. اما در دانشگاه، هر کلاسی که بخواهید را انتخاب کرده و با افرادی ارتباط برقرار می کنید که از آن ها خوشتان می آید. هر زمان که دوست داشته باشید می توانید ناهار بخورید، و اگر دلتان بخواهد می توانید از دانشگاه بیرون رفته و به امور مورد علاقه خود بپردازید. پس زمان آن رسیده که خودتان باشید و آن طور که دوست دارید زندگی کنید.

 • دنبال کردن علاقه تان، هر چه قدر هم که عجیب و سطحی به نظر برسند، باعث می شود تا افرادی مثل خود را پیدا کنید.
 • زندگی دانشجویی فقط پرسه زدن در دانشگاه و ارتباط برقرار کردن با جنس مخالف نیست. برای موفق شدن باید فعالیت ها و رویدادهای دیگر دانشگاه خود را پیدا کرده و در آن ها شرکت کنید.
 • هر چه بزرگ تر می شوید، قضاوت های بچه گانه دبیرستانی نیز در مورد شما کم رنگ تر می گردد. اگر از شخصی خوشتان بیاید، می توانید با او در ارتباط باشید؛ و اگر خوشتان نیاید می توانید ارتباط خود را با او قطع کنید. در دانشگاه اجباری وجود ندارد.

 

1 یا 2 دوست خوب پیدا کنید

از عمیق شدن روابط تان با افراد دیگر واهمه ای نداشته باشید. از آن ها سوالاتی بپرسید و با دقت به پاسخ هایشان گوش دهید. با افراد درون خوابگاه دوست شوید و به همکلاسی هایتان پیشنهاد دهید تا بعد از کلاس، ناهار را با شما بخورند. هر کسی داستان، گذشته و علایق منحصر به فردی دارد. اگر نسبت به این ویژگی های منحصر به فرد علاقه نشان دهید، به مرور زمان افرادی را پیدا خواهید کرد که می توانید آن ها را دوست خوب خود بدانید.

 

با هم خوابگاهیان خود، توافقاتی انجام دهید

هم خوابگاهی شما ممکن است به بهترین دوست یا بدترین دشمن تان تبدیل شود، پس برای به وجود نیامدن مشکل، در همان ابتدا انتظارات خود را روشن و واضح بیان کنید. قرار نیست این انتظارات در قالب یک دستورالعمل مکتوب یا قوانین باشد، بلکه می بایست فقط درک متقابلی از نحوه صحیح هم زیستی پیدا کنید. اگر این انتظارات را همان اول مطرح کنید، هر اتفاقی هم که بین شماها رخ دهد، احترام هر دوی شما حفظ خواهد شد. پس در همان هفته اول، موارد زیر را خیلی دوستانه مطرح کنید.

 • کدام یک از وسایل شما برای دیگران هم قابل استفاده است، و کدام وسایل مختص خودتان است.
 • کدام قسمت از اتاق یا خانه برای شما است.
 • هر چیزی که شما را اذیت کرده و یا موجب ناراحتی تان می شود.
 • نحوه تماس برقرار کردن با شما در مواقع ضروری.

 

ظاهر و استایل خود را بهتر کنید

افرادی که ظاهر خوبی ندارند، خیلی سخت می توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و روابط اجتماعی خود را گسترش دهند. البته منظور از داشتن ظاهر خوب این نیست که هر روز صبح، ساعت ها جلوی آینه خود را میکاپ کنید، و یا لباس های گران قیمت بپوشید. فقط کافیست مرتب و تمیر بوده و لباس هایی بپوشید که در خور فضای دانشگاه، و منطبق با شخصیت و اهداف خودتان باشد. داشتن یک استایل دانشجویی پسرانه یا دخترانه خوب، شما را از دیگران متمایز کرده و کمک زیادی به توسعه روابط تان خواهد نمود.

 • طوری در جلوی اساتید خود ظاهر شوید که آن ها بتوانند به شما اعتماد کرده و روی شما حساب کنند. مطمئنا حساب باز کردن روی فردی که در دانشگاه شلوار پاره پوشیده و تیشرت های عروسکی به تن می کند، کمی سخت تر است.

 

مدیریت استرس را در اولویت قرار دهید

استرس اتفاق می افتد و نمی توانید آن را از زندگی خود حذف کنید. اما برای موفقیت در زندگی،  باید روش مدیریت کردن استرس خود را بلد باشید. گرچه درس خواندن و کلاس های دانشگاهی خیلی مهم هستند، اما در دوران دانشجویی باید به شما خوش هم بگذرد. اگر هر روز کاری مفرح انجام دهید، آرامش روحی شما نیز در طول دوران دانشجویی بسیار بیشتر خواهد بود.

 • افزایش استرس در دوران امتحانات پایانی و میان ترم بسیار طبیعی است. فقط کافی است در ذهن داشته باشید که این دوران خیلی زود خواهد گذشت.
 • اگر توانایی غلبه بر استرس را ندارید، با یک مشاور صحبت کنید. او شرایط شما را بررسی کرده و راهکارهایی را ارائه خواهد داد.

 

از بدن خود مراقبت کنید

فردی که می خواهد بهترین باشد، باید به بهترین شکل از بدن و سلامتی خود محافظت کند. اولین چیزی که دانشجویان در مواجهه با مشکلات سال اول دانشگاه فراموش می کنند، خودشان هستند. آن ها خیلی بی ملاحظه غذا می خورند، ورزش کردن را کنار می گذارند، و اکثر شب ها تا صبح بیدار می مانند. البته وقتی که فردی از قید بندهای گذشته آزاد شده و برای خود تصمیم می گیرد، این اتفاقات تا حدودی قابل انتظار است، اما باید بدانید که اگر خودتان را در اولویت قرار دهید، موفقیت در حوزه های اجتماعی و درسی هم به صورت خودکار اتفاق خواهد افتاد. برای مراقبت از سلامتی خود، بطور مرتب ورزش کنید، غذاهای سالم بخورید، و به اندازه کافی بخوابید.

 

کار پاره وقت برای دوران دانشجویی

آماده شدن برای آینده شغلی

حوزه کاری مورد علاقه خود را پیدا کنید

همان طور که می دانید، درصد کمی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در حوزه رشته تحصیلی خود مشغول به کار هستند. در دانشگاه قرار است به لحاظ فکری کنجکاو بوده و با شور و اشتیاق درس بخوانید، اما لازم نیست هر مسیری که شروع کردید را تا انتها ادامه دهید. سعی کنید حوزه مطالعاتی و کاری خود را به نحوی انتخاب کنید که واقعا آن را دوست داشته و با شوق و اشتیاق در سر کلاس هایش حاضر شوید. با این کار، بهترین نمرات را می گیرید، به لحاظ روحی شادتر می شوید، و آینده شغلی خوبی در انتظارتان خواهد بود.

 

به دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه خود سر بزنید

دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه می تواند اتفاقات بسیار خوبی را برای شما رقم بزند. حتی اگر هنوز مسیر خود را پیدا نکرده باشید و یا فکر کنید که تا زمان شروع تحصیلات تکمیلی نیازی به این مکان پیدا نخواهید کرد، اما باز هم باید بدانید که هیچ زمانی برای مراجعه به این دفتر زود نیست. دفتر ارتباط با صنعت می تواند فرصت کارآموزی یا استخدام را برای شما فراهم کند، فرصت های مطالعاتی مورد نیاز صنعت را به شما معرفی کرده و یا حتی شرایط بورسیه شدن یا حمایت از پروژه های شما را مهیا سازد.

 • این دفتر می تواند دروس مورد نیاز شما را پیشنهاد دهد، به شما در ارسال رزومه به مراکز کاری مرتبط کمک کند، و شغل های مرتبط با حوزه مورد علاقه تان را معرفی نماید.
 • لازم نیست با آمادگی کامل یا یک پیشنهاد تحقیقاتی به این دفتر مراجعه کنید. فقط به آن جا بروید تا ببینید چه فرصت هایی برای تان فراهم است.

 

 در حوزه مورد علاقه خود یک کار پاره وقت پیدا کنید

فرقی ندارد که کار شما یک پروژه تحقیقاتی، ترجمه یا تالیف یک کتاب، یا یک کار نیمه وقت در یک شرکت خصوصی باشد؛ در هر حال با این کار، تجارب و ارتباطات فوق العاده ارزشمندی پیدا کرده و در جمع بهترین های دانشگاه خود قرار خواهید گرفت. حتی اگر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه هم پیشنهاد خوبی نداشت، به استادان خود مراجعه کرده و از آن ها بخواهید تا شما را برای انجام یک کار یا پروژه تحقیقاتی معرفی کنند. بسیاری از استادان با روی باز از شما حمایت کرده و حتی ممکن است خودشان به طور مستقیم کاری را به شما پیشنهاد دهند.

 

با فارغ التحصیلان رشته خود ارتباط برقرار کنید

فارغ التحصیلان رشته یا دانشگاه شما می توانند تجارب بسیار ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهند. آن ها حتی می توانند فرصت های شغلی را به شما نشان دهند، شما را برای مصاحبه معرفی کنند، یا حداقل مقداری از تجارب کاری خود را در اختیارتان قرار دهند. البته ممکن است اگر به طور مستقیم از آن ها درخواست پیشنهاد شغلی کنید، زیاد خوششان نیاید؛ پس جملات زیر را امتحان کنید تا سر بحث با آن ها باز شود.

 • از شغل خود در زمینه این رشته راضی هستید؟
 • چیزهایی که توی دانشگاه یاد گرفتید، الان به شما کمکی می کند؟
 • برای یک فارغ التحصیل رشته ……. که به حوزه ……. علاقه مند است چه توصیه ای می کنید؟

 

خود را به چالش بکشید تا موفق شوید

برای موفقیت باید خود را در حوزه های فکری، اجتماعی و شخصی به چالش بکشید. تنها اگر رو به جلو حرکت کنید، در جمع بهترین ها قرار خواهید گرفت. در یک کلاس آموزشی برای حوزه ای که به آن علاقه دارید (اما از آن می ترسید) ثبت نام کنید. اگر جایی فرصت سخنرانی پیش آمد، این کار را انجام دهید. به مهمانی های دانشجویی بروید و چند ساعت خجالتی بودن را کنار بگذارید. اگر همین حالا خود را به چالش کشیده و راحتی کوتاه مدت را به خاطر شادی بلند مدت کنار بگذارید، درهای زیادی به روی تان باز خواهد شد. اگر این روحیه را در خود پرورش دهید، پس از فارغ التحصیلی می توانید با همه چالش ها و مشکلات شغلی خود رو در رو شده و سر بلند بیرون بیایید.


نکات

 • داشتن یک مشاور خوب یا استادی که به حرف او اعتماد داشته باشید باعث می شود تا با مشکلات کمتری مواجه شده و از پس مشکلات پیش آمده بر آیید.
 • با هر کسی که در مسیر تحصیلی با او آشنا می شوید صحبت کنید. شاید او کسی باشد که یک پیشنهاد خوب به شما بدهد، یک فرصت شغلی برای تان ایجاد کند، و یا جایی به کمک تان بیاید.
 • افراد مختلف، و دانشگاه های مختلف، با هم متفاوت هستند. اگر می خواهید در دانشگاه خود بهترین باشید، باید انعطاف پذیر بوده، به آموختن علاقه داشته باشید و بسیار تلاش کنید.