چگونه در دانشگاه دوست پیدا کنیم؟ روش های دوست یابی در دانشگاه

1
2584
معرفی راهکارهایی برای اینکه چگونه در دانشگاه دوست پیدا کنیم؟

رفتن به دانشگاه برای بار اول و یا بعد از گذشت یک ترم، کار هیجان انگیز و اضطراب آوری است. بسیاری از دانشجویان و افراد مختلف معتقدند که اگر در اوایل ترم نتوانید دوستی پیدا کنید، تا انتها تنها خواهید ماند. اما چگونه در دانشگاه دوست پیدا کنیم؟ چه فرد خجالتی باشید چه اجتماعی، روش های بیشماری برای ارتباط برقرار کردن با دیگران وجود دارد. اما در کل، دوست پیدا کردن در دانشگاه می تواند گاهی اوقات سخت باشد.

خوشبختانه، از آنجا که جوامع دانشگاهی همیشه در حال تغییر می باشند (دانشجویان جدید می آیند و دانشجویانی هم از دوره های مهمان در دانشگاه های دیگر برمی گردند، کلاس های جدید شروع می شوند و برنامه ریزی کلاس های هر فردی با دیگران متفاوت است)، ملاقات با افراد و دوست پیدا کردن، بخشی از روتین معمول تان می باشد. اگر مطمئن نیستید که پیدا کردن دوست را از کجا شروع کنید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

 

خودتان را معرفی کنید

هر زمان که در کنار فرد یا افرادی می نشینید که آنها را نمی شناسید، خودتان را معرفی کنید. البته ممکن است ۵ ثانیه اول کمی خجالت آور باشد؛ اما برداشتن این قدم می تواند برای آغاز دوستی ها ایده جذابی باشد. شما هیچ وقت نمی دانید شخصی که با او در ابتدا صحبت می کنید، قرار است به دوستی طولانی مدت برای شما تبدیل شود یا خیر. این کار را خصوصا در روز اول دانشگاه، درست هنگامی که نمی دانید چه باید بکنید انجام دهید.

 

با افراد مختلف صحبت کنید

این موضوع می تواند در صبح، قبل از شروع کلاس یا حتی در اواخر کلاس پایانی اتفاق افتد. اما سعی در حرف زدن با شخصی جدید در هر روز، می تواند روشی عالی برای آشنا شدن با مردم و در نتیجه، دوست شدن با حداقل یکی از آنها باشد.

 

عضو کتابخانه شوید

کتاب خواندن می تواند یکی از بهترین تفریحات هر شخصی باشد. چه به دنبال یک رمان عاشقانه هستید، و چه یک کتاب علمی می خواهید، با رفتن مکرر به کتابخانه می توانید دوستانی را در آنجا پیدا کنید که سبک فکری شان تاحدودی مشابه شما باشد.

 

در کافی شاپ یا سلف زمان بگذرانید

اگر همیشه در حال درس خواندن در اتاق تان باشید، ملاقات افراد جدید سخت می شود. انجام دادن تکالیف مربوط به دانشگاه یا حتی کتاب خواندن در قسمت کافی شاپ یا سلف دانشگاه، می تواند نقطه ای برای شروع مکالمه باشد. چراکه انجام این کارها سبب جلب توجه شده و افرادی که به این کارها علاقمند هستند را ناخوادآگاه جذب شما می کند. به این ترتیب می توانید دوستی پیدا کنید که با شما هم سلیقه می باشد.

 

از اتاق تان خارج شوید

این نکته مخصوص افرادی است که در خوابگاه اقامت دارند. اگر در خوابگاه زندگی می کنید و به هر دلیلی هنوز موفق به پیدا کردن دوست یا صمیمی شدن با هم اتاقی هایتان نشده اید، از اتاق تان خارج شوید. در راهروها یا مناطق مختلف خوابگاه قدم بزنید تا بتوانید با افراد بیشتری آشنا شوید.

 

انجام کارهای گروهی با دوستان در دانشگاه

به یک تیم ورزشی دانشگاهی بپیوندید

یکی از بهترین دلایل برای عضو شدن در یک تیم ورزشی در داخل دانشگاه، این است که لزومی ندارد شما در آن ورزش با مهارت (یا حتی خوب) باشید؛ این نوع تیم ها، فقط برای تفریح بازی می کنند. در نتیجه مکانی طبیعی برای تشکیل و ایجاد دوستی با هم تیمی هایتان می باشند.

 

یک تیم ورزشی رقابتی را امتحان کنید

اگر شما تمام عمرتان فوتبال بازی کرده اید و حالا چیز جدیدی می خواهید، به یک تیم ورزشی متفاوت بپیوندید. درست است که حضور در تیم های دانشگاهی خیلی رقابتی، می تواند یک چالش باشد، اما تا زمانی که آن را امتحان نکنید نمی توانید دوستان بیشتر و صمیمی تری پیدا کنید.

 

یک لیگ ورزشی غیر رسمی در دانشگاه راه بیاندازید

لزومی ندارد فعالیت های فیزیکی و ورزشی پیچیده ای انجام دهید. راه انداختن یک لیگ ورزشی غیر رسمی در دانشگاه می تواند کار راحتی باشد. از افرادی که علاقه مند به شرکت در بازی ها هستند، بخواهید در پنجشنبه بعد از ظهر، در مکانی مشخص حضور داشته باشند. زمانی که همه آمدند، می توانید در این پروسه چند الگوی تمرینی جدید و شاید چند دوست جدید هم پیدا کنید.

 

در فضای دانشگاه، شغلی پیدا کنید

یک شغل در فضای دانشگاه، می تواند علاوه بر ارائه تجربه کاری حرفه ای و فرصتی در کسب درآمد، فواید بزرگ دیگری هم داشته باشد: فرصتی برای ملاقات افراد جدید و تشکیل دوستی. اگر شما به ارتباط برقرار کردن با دیگران علاقه دارید، به سراغ شغل هایی بروید که شامل ارتباط برقرار کردن با مردم در تمام روز می شوند (برای مثال کار کردن در کتابخانه، انتشارات یا سلف دانشگاه)

 

شغلی در خارج از دانشگاه پیدا کنید

ممکن است شما به خاطر اینکه در یک روتین (ملاقات و صحبت هر روزه با همان افراد تکراری) گیر افتاده اید، موفق به ملاقات با افراد جدید در دانشگاه نشده باشید. برای بهتر کردن اوضاع، به دنبال شغلی در خارج از دانشگاه بگردید. به این شکل نقطه دید خود را تغییر داده و افراد جدید و جالبی را ملاقات خواهید کرد.

 

دوستان دختر دانشگاهی

کار داوطلبی انجام دهید

شما می توانید بدون آنکه متوجه شوید، در طول زمانی که در دانشگاه می گذرانید، در درون نوعی حباب گیر بیافتید. انجام کارهای داوطلبانه در دانشگاه، می تواند روش خوبی برای تمرکز دوباره بر روی اولویت هایتان، کمی خستگی در کردن از هرج و مرج دانشگاه، و ملاقات آدم ها و دوستان جدید (و البته، ایجاد تغییری در جامعه) باشد. همچنین این روش باعث می شود تا در دانشگاه جذاب به نظر برسید.

 

یک پروژه برای کارهای داوطلبانه، ترتیب دهید

صرف نظر از اینکه در چه زمانی از سال می باشیم، احتمالا دلیل بزرگی برای انجام پروژه ای داوطلبانه وجود دارد. چه این پروژه آشغال جمع کردن برای “روز محیط زیست” باشد یا جمع آوری خوراکی ها و غذاهای اهدا شده برای شب سال نو، همیشه دلیلی برای کمک کردن به همدیگر وجود دارد. برنامه ریزی یک پروژه داوطلبانه، می تواند همان تغییری باشد که می خواهید ببینید و همزمان، می توانید افرادی با ذهنیت مشابه خودتان را ملاقات کرده و با آنها دوست شوید.

 

به باشگاه ورزشی بروید

ورزش کردن می تواند علاوه بر داشتن فواید فیزیکی و رهایی از استرس، روشی عالی برای ملاقات افراد جدید باشد. درست است که امروزه بسیاری از مردم به موسیقی گوش می دهند و یا در دنیای خودشان هستند، اما فرصت های زیادی هم برای شروع مکالمات و ایجاد دوستی ها وجود دارد.

 

به تیم روزنامه دانشگاهی ملحق شوید

برای درست کردن روزنامه دانشگاهی (چه هفتگی و چه روزانه)، به همکاری تیمی زیادی نیاز دارید. به عنوان عضوی از گروه روزنامه دانشگاه، شما زمان زیادی را با دیگر نویسندگان و ادیتور ها خواهید گذراند. در نتیجه می توانید در زمان باهم کار کردن برای درست کردن منبع مهمی برای دانشگاه، دوستی های قدرتمندی را تشکیل دهید.

 

برای انجام پروژه های دانشگاهی داوطلب شوید

لزومی ندارد به دنبال کارهای خیلی سنگین و بزرگی باشید. در اطراف خود پرس و جو کنید تا پروژه هایی را پیدا کنید که به شما اجازه می دهند در عین باقی ماندن در محیط دانشگاه، افراد جدیدی را ملاقات کرده و در همین حین دوستان خود را هم ارتقا دهید. اگر در درسی مهارت دارید، می توانید انجام پروژه های مربوط به آن را به عهده بگیرید و در این حین با همکلاسی یا هم دانشگاهی هایتان ارتباط برقرار کنید. این کار علاوه بر پیدا کردن دوست، باعث کسب موفقیت در دانشگاه نیز می گردد.

 

پیدا کردن دوست در دانشگاه

یک گروه مطالعاتی درست کنید

فواید زیادی در گروه های مطالعاتی وجود دارد (که البته بیشتر آنها، آکادمیک می باشند). البته برخی اوقات، اگر گروهی از افراد را پیدا کنید که ارتباط خوبی با آنها برقرار می کنید، ممکن است در همین حین روابط دوستی نیز ایجاد شود.

 

یک برنامه بریزید و از داوطلبان کمک بخواهید

اگر برنامه ای وجود دارد که دوست دارید در دانشگاهتان ببینید، لزومی ندارد منتظر کسی بشوید تا آن را برنامه ریزی کند. اگر بطور مثال می خواهید سخنران به خصوصی را به دانشگاه بیاورید یا یک برنامه اطلاع رساننده در مورد موضوعی بخصوص بریزید، خودتان کار را شروع کنید. در محوطه دانشگاه، تبلیغات آن را پخش کنید یا با شخصی در فعالیت های دانشجویی خود یا اداره ارتباط با دانشجویان، در مورد زمان و چگونگی شروع این کار، صحبت کنید. با کمک خواستن از دیگران، جامعه تان را ارتقا داده و دلیل خوبی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران پیدا می کنید.

 

با یک استاد، تحقیق کنید

اینکه دانشجوی دوره لیسانس هستید، به این معنی نیست که فرصتی برای همکاری با یکی از اساتید دانشگاه تان را نداشته باشید. اگر شما استادی دارید که علاقه اش به شما خیلی نزدیک است، با همراهی او شروع به تحقیق کردن کنید. به این شکل می توانید، فرصت یادگیری خیلی خوبی بدست آورید و همزمان، دیگر دانشجویان محققی که علایق مشابه شما دارند را ببینید.

 

به گروه های عملکردی ملحق شوید

اگر شما عاشق اجرای کنسرت، تئاتر، یا دیگر هنرها هستید، به گروه یا سازمانی که برای دانشگاه تان یا دیگر مجامع اطراف آن برنامه اجرا می کند، ملحق شوید. حتی اگر رشته شما چیزی غیر از علاقه تان به اجرا باشد، شما باز هم می توانید آن اجرا را در رزومه دانشگاهی خود جای دهید و در همین حین هم دوستانی با ذهنیت مشابه پیدا کنید.

 

به گروه تئاتر دانشگاه ملحق شوید

برای عملی شدن یک اجرا و تئاتر، به افرادی بیش از بازیگران نیاز است؛ همچنین صحنه های تئاتر، مکانی عالی برای ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف می باشند. چه شما در بخش تبلیغات تئاتر کار می کنید و چه کاری داوطلبانه به عنوان طراح صحنه دارید، ببینید که چطور می توانید با دیگر اعضای آن گروه ارتباط برقرار کنید.

 

کار کردن به همراه دانشجویان در دانشگاه

در یکی از مراکز ورزشی دانشگاه، کاری انجام دهید

دقیقا مشابه مثالی که برای گروه تئاتر دانشگاه زدیم، مراکز ورزشی هم به افراد زیادی در پشت صحنه نیاز دارند تا همه چیز به خوبی و خوشی پیش رود. شما می توانید کارآموز بازاریابی شوید، به برنامه ریزی مراسم های بزرگ کمک کنید، و در نهایت تقریبا هرکاری را که بخواهید انجام دهید. همانطور که درباره طرز کار مراکز ورزشی یاد می گیرید، می توانید دوستانی هم برای خود پیدا کنید.

 

به گروه برنامه ریزی دانشگاه تان، یک ایده ارائه دهید

گروه برنامه ریزی در دانشگاه تان، می بایست سرشار از مراسم های در حال ساخت و برنامه ریزی هایی که به نیازهای جامعه تان می رسد باشد. اما اگر به هر دلیلی شرایط اینگونه نیست، اگر ایده ای برای یک برنامه بخصوص دارید، از گروه برنامه ریزی خود بپرسید که چطور می توانید در آن شرکت کنید. زمانی که در گروه باشید، افراد جدیدی را ملاقات کرده، به نیاز های جامعه تان می رسید و شاید دوستان جدیدی هم پیدا کنید.

 

عضو شورای دانشجویی شوید

بر خلاف چیزی مانند دبیرستان، نیازی نیست برای عضویت در شورای دانشجویی محبوب باشید. اما باید علاقه ای واقعی به ارائه نیازهای دانشجویانی مثل خودتان داشته باشید و به عنوان صدایی فعال و کمک کننده عمل کنید. رفتن به مسافرت های دانشجویی می تواند به شما کمک کند افراد جدید را ملاقات کنید و همچنین اگر به عنوان رییس شورا انتخاب شدید، با دیگر افراد زیر دست تان، ارتباط برقرار می کنید.

 

رییس خوابگاه شوید

اگر شوراهای دانشجویی دانشگاه آیتم مورد علاقه شما نیست، سعی کنید به سراغ چیزی آشنا تر بروید. اگر در خوابگاه اقامت دارید، می توانید عضوی از شورای خوابگاه و یا حتی رییس خوابگاه شوید. تمامی فوایدی که با عضو شدن در شورای دانشجویی بدست می آوردید (از جمله دوست پیدا کردن) را، با این سمت نیز می توانید بدست می آورید؛ اما اندازه آن، قابل کنترل و مدیریت می باشد.

 

اکیپ خودتان را تشکیل دهید

پس از گذشت مدتی، بدون اینکه متوجه شده باشید به چندین جامعه کوچک در درون دانشگاه تان تعلق دارید. ممکن است جزو آن دسته از افرادی باشید که زیاد پیاده روی می کنند، یا جزو دانشجوهای انتقالی یا ترم اولی باشید، یک زن دانشمند، طرفدار داستان های علمی تخیلی، یا حتی یک شعبده باز باشید. اگر گروه، اکیپ یا سازمان بخصوصی برای این نوع جوامع نمی شناسید، یکی را خودتان درست کنید. این روش، روشی سریع برای پیدا کردن افرادی مانند خودتان، که ممکن است به دنبال ارتباط برقرار کردن با افراد جدید باشند است.

 

انجام کارهای گروهی در دانشگاه با دوستان

برای پیروزی در انتخابات گروه یا سازمان دانشجویی تلاش کنید

حالا که صحبت از گروه های دانشجویی شد، اگر می خواهید دوستان جدیدی پیدا کنید، می توانید رهبری یک گروه یا سازمان دانشجویی که عضو آن می باشید را به عهده بگیرید. به این شکل شما مهارت سرپرستی گروه های مختلف را پیدا می کنید. همچنین با دیگر رهبران گروه های دانشجویی که اگر به خاطر تمرین های رهبری، ملاقات های درون دانشگاهی و دیگر مراسم هایی که از شما برای شرکت در آنها دعوت شده است نبود شاید اصلا آنها را نمی دید، ارتباط برقرار می کنید.

 

لوازم دست ساز تهیه کرده و در دانشگاه بفروشید

لزومی ندارد که یک شرکت بزرگ داشته باشید تا بتوانید از مهارتی که دارید، کمی پول بدست آورید. اگر می توانید کلاه های بافتنی کوچک یا آثار هنری جالبی مثل گردنبند و دستبندهای خاص درست کنید، آنها را در محوطه دانشگاه بفروشید. به این شکل نام شما شناخته شده، با افراد زیادی ارتباط برقرار می کنید و احتمالا در این پروسه کمی پول بیشتر هم بدست می آورید.

 

گروه های هنری ایجاد کنید

دانشجویان (معمولا به اشتباه) فکر می کنند که گروه ها و سازمان ها باید حتما چیزی بسازند و تولید کنند. اگرچه برای آنکه کلوپ شما موفق باشد، نیازی به برگزار کردن برنامه و میزبانی مراسم ها شدن نیست. سعی کنید چیزی را شروع کنید که خلاقیت افراد را پرورش دهد: جلساتی که همه دور هم جمع می شوند تا نقاشی کنند، یا جلساتی برای تمرین در نوشتن متن آهنگ، ایده های خوبی هستند. برخی اوقات، وقت گذراندن با هنرمندانی مشابه خودتان، بر روی خلاقیت شما تاثیری شگفت آور دارد.

 

در دفتر پذیرش به صورت داوطلبی کار کنید

صرف نظر از اینکه در چه زمانی از سال هستیم، دفتر پذیرش یا آموزش دانشگه احتمالا همیشه شلوغ است و به کمک دانشجویان علاقه دارد. ارتباط برقرار کردن با دفتر پذیرش می تواند روشی جالب برای ارتباط برقرار کردن با دیگر دانشجویان و همچنین، پیدا کردن دوست های جدید باشد.

 

یک پیج یا بلاگ برای دانشگاه ایجاد کنید

حتی اگر به نویسندگی به عنوان یک فعالیت تک نفره نگاه می کنید، زمانی که برای یک پیج پرطرفدار یا بلاگ دانشگاهی، نویسندگی انجام می دهید بخشی از یک گروه هستید. برای این کار می توانید یک پیج یا بلاگ به اسم دانشگاه تان ایجاد کنید و در آن فعالیت های مختلف دانشگاه را قرار دهید. همچنین می توانید صفحه مجازی تان را طوری طراحی کنید که قابلیت نظردهی دانشجویان نیز وجود داشته باشد تا همه بتوانند با هم تبادل نظر کنند. سعی کنید در این بین نام خود را کمی داخل چشم قرار دهید تا با این روش به قولی مشهور شوید.

 

دوستان صمیمی دانشگاه

یک شخص کار بلد پیدا کنید

دانشجویی که بتواند تجربه دانشگاهی خود را بدون نیاز به هیچ نوع راهنمایی و مربیگری به دیگران انتقال دهد، دانشجوی غیر معمولی و خاصی است. مثلا می توانید در نزدیکی آزمون یکی از دروس سخت دانشگاهی تان، یک کلاس برگزار کرده و شخصی که در آن درس حرفه ای است را به عنوان استاد، مسئول آموزش به دیگران قرار دهید. اگر می خواهید دوستان بیشتری پیدا کنید، می توانید به دنبال یک استاد رسمی بگردید.

 

خودتان کاربلد شوید

درست مشابه پیدا کردن یک فرد کاربلد، اینکه خودتان هم یک فرد کاربلد شوید روشی عالی برای دوست پیدا کردن است. البته به یاد داشته باشید که ممکن است در یک زمینه (بطور مثال زبان انگلیسی) خودتان به آموزش نیاز داشته باشید و در زمینه ای دیگر (بطور مثال شیمی) خودتان استاد باشید. هر فردی نقاط قوت و ضعف خود را دارد؛ پس ارتباط برقرار کردن با دیگران در زمانی که همه به یکدیگر کمک می کنند، روش خوبی برای ملاقات با افراد جدید و شروع دوستی ها می باشد.

 

با افراد درون کلاس تان حداقل یکبار صحبت کنید

این مورد ممکن است در ابتدا ساده بنظر بیاید؛ اما احتمالا کمی چالش برانگیز تر از آن است که فکر می کنید. چه شما در یک خوابگاه کوچک باشید یا یک آپارتمان خیلی بزرگ، احتمالا افرادی وجود دارند که تا به حال آنها را ملاقات نکرده اید. خودتان را به چالش کشیده و حداقل یکبار با همه افراد کلاس یا خوابگاه تان صحبت کنید. اگر هیچ اتفاق خاصی هم نیافتد، حداقل شما با یک جامعه بزرگ ارتباط برقرار کرده اید و می توانید به آرامی دوستی های بیشتری را شروع کنید.

تبلیغات

1 نظر

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید