چگونه در زندگی انرژی مثبت داشته باشیم و آن را به دیگران انتقال دهیم

1
6711
چند روش برای انتقال انرژی مثبت

داشتن انرژی مثبت در زندگی چیزی است که باید برای آن تلاش کنید؛ چراکه داشتن این انرژی باعث می شود هر کس که با شما ارتباط برقرار می کند احساس بهتری از خودش و شما داشته باشد. درحالیکه دیگران قطعا احساس فوق العاده ای بعد از اثرگذاری مثبت شما در زندگی شان خواهند داشت که به سبب انتقال انرژی مثبت شما به آنهاست. تحقیقات نشان می دهد فوائد این کار تنها به آن ها نمی رسد و وقتی به دیگران انرژی مثبت می دهید به خودتان هم به نحو مثبتی انرژی می دهید، احساس مثبت تر و شاداب تری خواهید داشت، روابط سالم تر و مثبت تری را تجربه خواهید کرد، به شما به عنوان یک رهبر نگاه می کنند، از فوائد مختلف آن برای سلامتی خود بهره مند خواهید شد و در زندگی احساس خوشبختی بیشتری خواهید کرد.

انرژی مثبت چیست

با اینکه در فرهنگ لغت تعریف دقیقی برای این اصطلاح وجود ندارد اما انرژی مثبت به طور گسترده برای توصیف هر چیزی که به هر صورت حس خوشبینی یا خوشایندی را بر می انگیزاند مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال یک اتاق می تواند انرژی مثبت یا منفی داشته باشد. از بودن در آن یا حس آرامش و شادی به شما دست می دهد و یا حس ترس و حالات منفی. افراد می توانند هم انرژی مثبت داشته باشند و هم انرژی منفی. همه ی ما کنار کسی بوده ایم که از بودن کنارش حس خوبی گرفته ایم چون او آن حس خوب را به ما منتقل می کند و در مقابل در کنار کسی هم بوده ایم که به خاطر حس و حال منفی او دوست نداشته ایم دور و بر او باشیم. حتی یک شیء هم می تواند انرژی مثبت یا منفی از خود ساطع کند.

بعضی افراد به دیگران انرژی مثبت و بعضی ها انرژِی منفی می دهند. آن هایی که انرژی مثبت انتقال می دهند می توانند باعث ایجاد انگیزه، روحیه و شادابی در دیگران شوند. آن هایی که انرژی منفی می دهند دیگران را تضعیف و انرژی آن ها را تخلیه می کنند. این افراد باعث سردرد دیگران شده و انگیزه را از دیگران می گیرند و آن ها را غمگین و افسرده می کنند.

۷ راهکار برای حفظ حالت ذهنی مثبت

خبر خوب این است که اگر در حال حاضر جزء آدم هایی هستید که انرژی منفی ساطع می کنید می توانید وضعیت خود را تغییر دهید. حالت شما یک حالت دائمی نیست چون منفی گرایی یک رفتار اکتسابی است و نه بخشی از شخصیت افراد. این توانایی در شما وجود دارد که به آدم های اطراف خود روحیه بدهید، الهام بخش آن ها باشید، باعث شادابی و به جلو راندن آن ها شوید.

اگر می خواهید فردی باشید که دیگران جذبش شوند و به خودتان حس خوبی بدهید ۷ روش زیر به شما کمک می کند به هدف خود برسید. اگر بتوانید آن ها را به خوبی یاد بگیرید، تبدیل به شخص روحیه رهنده ای در جمع خواهید شد که همیشه راهی برای انتقال انرژی مثبت و حس عالی خود به همه دارد.

جنبه مثبت قضیه را پیدا کنید

بیشتر افراد روی جنبه ی منفی یک موقعیت تمرکز می کنند و در نتیجه ی آن بیشتر و بیشتر منفی نگر می شوند. افرادی که انرژی مثبت می دهند قادرند روی جنبه های روشن قضیه تمرکز کنند و همه را با خود هم مسیر نمایند.

برای مثال اگر با گروهی به سفر می روید و ماشین شما در مسیر خراب می شود احتمال آن وجود دارد که بعضی از مسافران ناراحت شوند؛ چراکه نقشه های آن ها خراب شده و از این بابت خشنود نیستند. در چنین وضعیتی جنبه ی مثبت قضیه را دیدن دشوار است. اگر توانستید جنبه ی مثبت را پیدا کنید فقط به سمت آن بچرخید، روی آن تمرکز کرده و دیدگاه خود را حفظ کنید. انرژی مثبت شما کمک خواهد کرد با احساس منفی بقیه مقابله کنید. آن ها نهایتا دیدگاه شما را درک خواهند کرد و همچنان که به دیدگاه خود پایبند می مانید باعث می شود آن ها تحت تاثیر قرار گیرند و بیشتر جنبه ی مثبت قضیه را ببینند و کمتر روی جنبه ی منفی تمرکز کنند. نهایتا انرژی مثبت آن ها درباره ی قضیه بیشتر از انرژی منفی آن ها خواهد شد.

مطلب مرتبط:  چگونه شریک زندگی خود را ناخواسته آزار می دهید!

در این مورد صبر، یک نکته ی کلیدی است. ممکن است شما جنبه ی مثبت را خیلی زودتر از بقیه ببینید اما برای اینکه دیگران هم آن را مثل شما درک کنند لازم است رویکرد مثبت خود را حفظ کنید. آن ها در یک موقعیت احساسی ناتوانی یا خشم قرار گرفته اند و برای اینکه به مرحله ی خوش بینی برسند باید بتوانند نردبان عواطف و احساسات خود را پشت سر بگذارند.

یک خانم با دو فشفشه در دست هایش

از هر کاری که به شما کمک می کند بهره ببرید

انرژی مثبت به خودی خود ایجاد نمی شود. باید حرکت کرد، شاداب و پر انرژی بود و اینطور است که می توانید انرژی مثبت را انتقال دهید. بدین منظور باید از هر کاری که به کمک شما می آید بهره بگیرید. از شمردن دلایل شدن یا نشدن هر کاری بپرهیزید. منتظر بهتر شدن شرایط نمانید. وقتی فهمیدید چه کاری می تواند موقعیتی را که در آن هستید بهبود ببخشد شروع به انجام آن کنید.

برای مثال اگر دوست شما حال خوبی ندارد و نمی داند چه کار کند تا حالش بهتر شود می توانید در برداشتن قدمی که حالش را بهتر کند به او کمک کنید. می توانید برایش کاری کنید یا چیزی بخرید که حالش را بهتر کند. می توانید یک لیست وظایف تهیه کنید تا بداند چه کارهایی باید انجام دهد تا از وضعی که گرفتار آن شده خلاصی یابد.

در هر موقعیتی کارهای زیاد و مختلفی هست که می توانید انجام دهید. آن کار کمک می کند گره مسائل باز شود و انرژی انباشته شده در یک موقعیت منفی و ساکن، آزاد شده و جریان دوباره به حرکت بیفتد.

با درایت باشید اما انرژی مثبت خود را حفظ کنید

چیزی که در مورد افرادی با انرژی مثبت وجود دارد این است که احساسات دیگران را نفی نمی کنند. آن ها به بقیه نمی گویند همه چیز را کنار بگذارند و شاد باشند. آن ها می دانند دیگران در وضعیت منفی گرفتار شده اند بنابراین به جای اینکه به زور آن ها را وادار کنند مثبت باشند خودشان بهترین نمونه از حرف هایی هستند که می زنند. این نوع رفتار فهمیده چیزی است که افراد مثبت شعار دهنده را از افرادی که واقعا انرژی مثبت می دهند و همه دوست دارند اطراف آن ها باشند جدا می کند.

بنابراین سعی نکنید نظرات مثبت گرایانه ی خود را بر دیگران تحمیل کنید. به آن ها گوش دهید و مهربان باشید اما انرژی مثبت خود را حفظ کنید تا آن ها بتوانند از آن بهره مند شوند. در قبال آن ها و در قبال موقعیتی که با آن مواجه هستید با دیدی مثبت فکر و عمل کنید. مهربان و آرام باشید اما اجازه ندهید منفی گرایی اطرافیان، شما را گرفتار کند. شما می خواهید به آن ها انرژی دهید نه اینکه شبیه آن ها شوید.

مطلب مرتبط:  14 علائم سرطان که احتمال دارد نادیده بگیرید

یادتان باشد انرژی مثبت شما قابل سرایت است و انتقال انرژی مثبت به دیگران، حس خوبی به دیگران می دهد؛ درست مثل انرژی منفی که به بقیه منتقل می شود و هم شما و هم آن ها را خسته می کند. بنابراین آن را حفظ کنید.

در هر موقعیتی پر انرژی باشید

وقتی به انرژی مثبت فکر می کنید آیا آن را به شکل ساکن و بدون فعالیت و یا فعال و شاداب تصور می کنید؟ پاسخ شما مسلم است چون انرژی مثبت، اغلب شاداب، پر جنب و جوش و فعال تصور می شود و انرژی شما هم باید همین طور باشد تا بتواند دیگران را تحت تاثیر مثبت قرار دهد.

برای مثال همه ی ما مادر و مادربزرگ ها را به عنوان افرادی می شناسیم که دائم در حرکت بوده و کارهای خود را به روش مثبتی انجام می دهند، از انجام کارها هیجان زده اند و با عشق و شور و شادی خاصی کار می کنند. بنابراین ما هم دوست داریم دور و بر آن ها باشیم. آن ها حال ما را خوب می کنند و زمانی که حالمان خوب نیست نزد آن ها می رویم تا انرژی مثبت بگیریم. کاملا انتظار داریم روحیه ی ما را بهتر کنند و کمک کنند حس و حال ما دوباره خوب شود. حرف های مهربان آن ها، غذایی که آن را با عشق پخته اند و دیدگاه مثبتی که به زندگی دارند و به طور کلی زندگی شاد و مثبت شان، همگی تاثیر مثبتی روی ما گذاشته و انرژی ما را بالا می برد.

هشیار و آگاه باشید

انرژی ساطع شده از شما با افکارتان ارتباط دارد. اگر پیش زمینه ی ذهنی شما منفی است در نتیجه انرژی منفی و اگر به اتفاقات با دیدی مثبت نگاه کنید مقدار زیادی انرژی مثبت انتقال خواهید داد. هوشیار بودن راهی عالی برای دیدن وجوه مثبت در همه چیز است.

بیشتر افراد خیلی هوشیار نیستند، یعنی آنقدرها هم از اتفاقاتی که در زمان حال می افتد آگاه نیستند و بیشتر مردم آنقدر حواسشان متوجه گذشته یا آینده است که دیگر جایی برای زمان حال نمی ماند. به همین دلیل است که اگر بتوانید نسبت به زمان حال آگاه تر و هوشیارتر باشید می توانید به مردم کمک کنید به زمان حال برگردند، جایی که انرژی مثبت در آن جریان دارد. شاید کار زمان گیری باشد اما هر فردی با کوچکترین مسائل می تواند به زمان حال برگردد.

فرض کنید دو نفر از دوستان شما برای تعطیلات به یکی از زیباترین و آرام ترین نقاط جهان رفتند. یکی از آن ها کاملا از تعطیلاتش هیجان زده است و در لحظه زندگی می کند. اما فرد دیگر ناراحت است چون تعداد زیادی مشکل دارد و نمی تواند ذهنش را از آن ها خلاص کند. چند روز طول می کشد اما دوست هوشیار و آگاه شما توانست دوست دیگرتان را به نحو مثبتی تحت تاثیر قرار دهد. برای روزها بوها و صداهای مثبتی را به دوستش یادآوری می کرد اما دوستش آنقدر در خشم و نگرانی غرق بود که نمی توانست آن ها را ببیند. در روز چهارم دوست آگاه شما روی صخره ای می نشیند و به گلی خیره می شود که در این زمان دوستش دیگر نمی توانست به کاری که او انجام می داد توجه نکند. به سمت او آمد، کنارش نشست و او هم به گل خیره شد و در چند دقیقه انگار از یک رویا بیدار شده باشد. به اطرافش نگاه کرد و آگاه از این شد که چه مکان زیبایی در اطرافش وجود دارد. خودش را از گذشته جدا کرد و در بقیه تعطیلات آگاه و مثبت بین باقی ماند.

مطلب مرتبط:  با ترس از رانندگی خداحافظی کنید! راهکارهای غلبه بر استرس رانندگی

یک خانم در میان ابرهااز قانون طلایی پیروی کنید

بر اساس قوانین طلایی باید با دیگران همان رفتاری را داشته باشید که دوست دارید با شما داشته باشند. اما اگر قصد انتقال انرژی مثبت دارید، باید دیگران را طوری ببینید که دوست دارید شما را ببینند.

  • از قضاوت دیگران بر اساس برداشت های خود دست بردارید.
  • به دیگران برچسب نزنید چون هر کس دائما در حال تغییر و تحول است.
  • با مردم مثل بازیگران کوچک دنیای خود برخورد نکنید بلکه به آن ها به عنوان بخش مهمی از دنیا نگاه کنید.
  • با دیگران مهربان، عاشق و صبور باشید.
  • برای ارزشمندی دیگران در دنیا احترام قائل شوید.
  • به جای اینکه دیگران را ناراحت کنید به افکار و احساسات آن ها اهمیت بدهید.

با انجام تمام این کارها آن ها از بودن در کنار شما انرژی می گیرند، احساس ارزشمند بودن می کنند و به خاطر نحوه ی نگرش و رفتار شما با خودشان نیروی بیشتری خواهند داشت.

از منفی گرایی تا مثبت گرا شدن

روزی فردی به رستورانی رفته بود. او به صندوق دارها نگاه می کرد و آن ها به نظر، افراد منفی گرایی بودند. با مشتری ها بد رفتار می کردند. حتی حواسشان به یک مشتری سالخورده نبود که ۱۵ دقیقه در صف منتظر ایستاده بود و او در صف همانطور توسط دیگر مشتریان که می خواستند صندوق دار به کارشان رسیدگی کند به عقب رانده می شد. صندوق دارها او را می دیدند اما همچنان به او بی توجه بودند. فردی که داشت همه ی این مسائل را می دید، لبخند می زد و وقتی نوبت به او رسید اصلا با صندوق دارها با بی احترامی برخورد نکرد. اما آن مشتری سالخورده بالاخره چیزهایی را که خریده بود رها و رستوران را گریان ترک کرد. مشخص بود حس بدی نسبت به خودش داشت و آن دو صندوق دار انرژی مثبت او را تخلیه کرده بودند. بنابراین مثل آن صندوق دارهای منفی گرا نباشید. ارزش هر کس را به رسمیت بشناسید و با آن ها مثل افراد ارزشمند برخورد کنید.

بیشتر بخندید

این کار یکی از آسان ترین روش های انتقال انرژی مثبت به دیگران است. خنده مسری است و می تواند در چند دقیقه یک آدم تلخ مزاج را تبدیل به یک آدم خوش روحیه کند. خنده واقعا بهترین دارو برای هر کسی است که ناراحت است چون بدن را ریلکس می کند، هورمون های سرخوشی را در بدن آزاد کرده و پیش زمینه ی ذهنی منفی را در فرد به سمت مثبت تغییر می دهد.

تجربه نشان داده است که یک فرد کاملا غریبه با خنده اش چه انرژی مثبتی به افراد داده است، دیدگاه خوبش به زندگی و انرژی مثبت او نسبت به روزی که دارد دیگران را فورا تاثیر قرار داده و از وضعیت بدی که در آن قرار داشته اند نجات داده است. چنین اتفاقاتی ظرف تنها چند ثانیه که با آن ها ارتباط خیلی اندکی داشته باشید رخ می دهد. انرژی خنده چنین قدرتی دارد.

البته خنده برای اینکه مثمر ثمر باشد باید واقعی و حقیقی باشد. انرژی مثبت دروغین باعث می شود دیگران گیج و آزرده شوند و انرژی مثبت واقعی دیگران را بشاش می کند. بنابراین سعی کنید در زندگی روزمره ی خود شوخ طبعی و مزاح را دخیل کنید. هر چه بیشتر دنبال آن بروید بیشتر پیدایش خواهید کرد و بهتر می توانید به دیگران انرژی مثبت دهید

تبلیغات

1 نظر

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید