چگونه رابطه بهتری داشته باشیم؟ اصلی ترین نکات برای داشتن یک رابطه عالی

0
1912
روش هایی در مورد اینکه چگونه رابطه بهتری داشته باشیم؟

به وجود آوردن و شروع هر رابطه ای به مراتب آسان تر از حفظ کیفیت آن است. شروع رابطه پر از شوق و شور است؛ اما اکثرا بعد از مدتی این اشتیاق جای خود را به زندگی معمولی و روتین می دهد. اما چگونه رابطه بهتری داشته باشیم؟ در ادامه این مقاله با مهم ترین نکاتی که برای داشتن یک رابطه بهتر باید بدانید، آشنا خواهید شد.

 

یک زوج در حال صحبت کردن

چگونه رابطه بهتری داشته باشیم؟

کارهایی را که در اولین سال آشنایی انجام می دادید، انجام دهید

همانطور که ماه ها و سال ها از رابطه ما می گذرد، معمولا به نرمی به درون حالت پیژامه ای معمول مان می خزیم ( به این معنی که دوباره به سمت اون چیزی می رویم که برای ما آشنا و راحت است؛ مثل پیژامه محبوب مان) و تنبل می شویم. ما صبرمان، ملایمت مان، اندیشه مان، درک مان و تلاش کلی که یک بار برای رسیدن به  طرف مقابل مان انجام داده ایم را از دست می دهیم. برگردید به عقب، به سال اول رابطه تان و تمام چیزهایی را که شما برای طرف مقابل تان انجام داده اید را بنویسید؛ حالا دوباره آنها را انجام دهید.

 

چیزی که می خواهید را درخواست کنید

با گذشت زمان، ما فکر می کنیم که طرف مقابلمان ما را خیلی خوب میشناسد و دیگر نیازی نیست که به او بگوییم چه می خواهیم. چه اتفاقی خواهد افتاد اگر ما با این فرض به رابطه ادامه دهیم؟ انتظارات به همان سرعتی که به وجود می آیند، از بین هم می روند. این انتظارات ناخوشایند، ما را در حالت پرسش دائمی در مورد ادامه رابط با طرف مقابل مان نگه می دارد. در نظر داشته باشید که ” درخواست کردن چیزی که می خواهید ”  شامل همه چیز از احساسات تا تمایلات جنسی می شود.

 

تبدیل به یک متخصص درباره شریک تان شوید

آیا واقعا به دنبال این هستید که چگونه رابطه بهتری داشته باشیم؟ پس به اینکه واقعا شریک تان کیست و چه چیزی او را (به هر دو لحاظ فیزیکی و احساسی) به هیجان می آورد، فکر کنید. ما می توانیم درگیر و محصور اینکه طرف مقابل مان چه می خواهد بشویم، در مقابل اینکه دریابیم واقعا چه چیزی با آن شخص سازگار است. به یاد داشته باشید که اگر موضوعی برای شریک تان مهم است، لازم نیست که برای شما هم مهم باشد. شما فقط باید آن را انجام دهید.

مطلب مرتبط:  عشق شما «یک طرفه» است یا «دوطرفه»؟

 

سوالات کلیشه ای نپرسید

در پایان یک روز طولانی، ما به لحاظ روحی تمایل داریم زندگی مان و در نتیجه رابطه مان را بررسی کنیم. ما عموما به این جمله استاندارد اعتماد می کنیم که “امروز چه کار کردی؟”. این سوال خسته کننده، پاسخی خسته کننده مانند این خواهد داشت: “هیچی؛ تو چیکار کردی؟” این چیزی نیست که بتواند رابطه شما را بهبود بخشد و برعکس باعث آسیب رساندن به آن می شود. به دلیل آنکه شما در حال از دست دادن فرصت ارتباط برقرار کردن با یک راه ساده هستید.

به جای آن، سعی کنید چیزهایی شبیه این بپرسید: ” امروز چه چیزی تو را خنداند؟ ” یا  ” امروز چالش برانگیزترین قسمت روزت چی بود؟ ” احتمالا از جواب هایی که می شنوید سرگرم خواهید شد. همچنین بینش بهتری نسبت به دیگران پیدا خواهید کرد.

 

یک جلسه هفتگی ایجاد کنید تا آن را با یکدیگر بررسی کنید

این جلسه می تواند کوتاه یا بلند باشد؛ اما می تواند با سوال کردن در مورد اینکه چه چیزهایی در هفته گذشته مفید بودند یا مفید نبودند و چه چیزهایی برای بهبود بخشیدن به هفته آینده می تواند انجام شود، شروع شود. علاوه براین، از این فرصت به منظور قرار دادن برنامه های خودتان با برنامه های شریک تان، برنامه های شب و روز و صحبت در مورد موضوعاتی که دوست دارید در روزها، هفته ها و ماه های آینده در رابطه تان اتفاق افتد استفاده کنید. سعی کنید ناخشنودی و ناراحتی ها را کنار بگذارید. سعی کنید در این جلسه دو نفره، به او ابراز علاقه نیز کنید.

 

به لحاظ جنسی رابطه را گرم نگه دارید

اگر هم شما و هم شریک تان رابطه خود را متعهد به افزایش رفتارهایی کنید که هر دوی شما را جذاب تر می کند، چه چیزی ممکن است در رابطه شما تغییر کند؟ در مورد این موضوع به گسترده ترین شکل ممکن فکر کنید. واژه “جذاب” قطعا می تواند به ترجیهات اتاق خواب اشاره کند؛ اما همچنین می تواند معرف آن چیزهایی باشد که ما را درباره شریک مان در زندگی روزانه به وجد می آورد. آیا به نظر شما این جذاب است که شریک تان در کارهای خانه کمک کند؟ آیا به نظر شما این غیر جذاب است که شریک تان از توالت فرنگی با در کاملا باز استفاده کند؟ درباره آنچه که به طور خاص برای شما به معنای “جذاب و غیر جذاب” است صحبت کنید. سرگرم کننده باشید، شوخ طبع باشید، الهام دهنده باشید!

مطلب مرتبط:  درمان ترس کودکان از مدرسه - چگونه فرزندتان را با اعتماد به نفس به مدرسه بفرستید

 

در مورد زمانی که با هم میگذرانید خلاق باشید

اگر به دنبال پاسخ سوال ” چگونه رابطه بهتری داشته باشیم؟ ” هستید، باید از برنامه “شام و یک فیلم” خارج شوید تا ببینید چگونه یک تنوع جدید می تواند رابطه شما را جوان سازی کند. آیا بر اساس بودجه ای که دارید نمی توانید یک برنامه بزرگ ترتیب دهید؟ همین الان در اینترنت “ایده های قرارهای ارزان” را جستجو کنید و ایده های مختلف را پیدا کنید. نمی توانید برای او کادو گران قیمت بخرید؟ همین حالا مقاله کادوهای دست ساز را در ریموژ بخوانید. نمی توانید یک پرستار کودک پیدا کنید که در زمان قرارتان، بچه های شما را نگه دارد؟ از دوستان تان که کودک دارند کمک بخواهید، این برای شما بی هزینه خواهد بود و همچنین کودکان شما به خاطر حضور کودکان دوستان تان هیجان زده خواهند شد و دوستان تان هم از مزایای بودن در منزل شما بهره می برند.

 

یک زوج پیر خوشحال

هر هفته یک تعطیلات روحی و ذهنی داشته باشید

حواس پرتی های زندگی و کار می تواند در ذهن ما اهمیت پیدا کند و باعث شود برای شریک مان وقت و انرژی کمتری صرف کنیم. هنر “پوشیدن کلاه رابطه ” را تمرین کنید. به این معنا که (با استثنای محدود کردن موارد اضطراری) زمانی که با شریک مان هستیم به طور کامل باید حضور داشته باشیم. ما باید عمیقا به شریک مان گوش کنیم نه اینکه وانمود به شنیدن کنیم. باید تمام حواس پرتی را پشت در گذاشته ( تا زمانی که در منزل هستیم) و نباید دوباره آنها را مطرح کنید تا زمانی که آفتاب طلوع کند و از منزل خارج شوید.

 

” مبارزه را تمام کنید ” وقتی به آن نیاز دارید

قبل از اینکه نقطه ناپایداری را تجربه کنید و استرس تان شروع به افزایش کند، یک یا هردوی شما می توانید بحث را تمام کنید. راز این مطلب در این واقعیت نهفته است که شما باید زمان خاصی را برای بازبینی مکالمه بین خودتان و شریک تان انتخاب کنید. بنابراین می توانید به خاتمه بحث دست پیدا کنید.

 

کنایه های عمیق برای برملا کردن احساسات واقعی خودتان

در بیشتر اختلاف ها، ما از بالا به شریک مان نگاه می کنیم که این موضوع باعث به وجود آمدن احساسات آشکاری مانند خشم، ناراحتی و غیره می شود. وقتی شما رابطه با شریک تان را از مکان بالاتر رهبری می کنید، می تواند باعث سردرگمی، دفاع و در نهایت منحرف شدن از مسئله واقعی شود. ارتباط برقرار کردن را از لایه زیرین شروع کنید. یعنی چه احساساتی واقعا واکنش های شما مانند ناامیدی، رد کردن، تنهایی، بی احترامی و غیره را هدایت می کنند.

مطلب مرتبط:  بررسی 10 دلیل اصلی سرد شدن مرد از زن در زندگی مشترک

این نوع بیان یک احساس فوری از همدلی را ایجاد می کند؛ زیرا رابطه به صداقت و آسیب پذیری نیاز دارد تا بتواند این فضا را به اشتراک بگذارد. تنش از بین خواهد رفت و از اینجا راه حل ها می توانند سرچشمه بگیرند. فقط مطمئن شوید که از اصطلاحات غیر واکنشی هنگام بیان احساسات تان استفاده می کنید، مانند ” این حرف ها اذیتم می کنند….”  به عنوان جایگزینی برای ” تو چه قدر احمقی..”

 

می خواهید درک کنید اما موافق نیستید

مفهوم آسان اما در عمل دشوار. مکالمات بین ما و شریک مان، زمانی که ما در شنیدن طرف مقابل مان تصدیق می کنیم که حق با ما بوده یا زمانی که ما قصد تغییر نظرات شریک مان را داریم، به سرعت به استدلال تبدیل می شوند. یک رویکرد مناسبی را برای یک گفتگو به عنوان یک فرصت برای درک دیدگاه دیگران، همانطور که انتظار دارند آنها را بپذیرید، انتخاب کنید. با این روش، یک گفتگوی جالب داریم و مانع از انفجار یا سرخوردگی می شویم.

 

عذرخواهی های خود را شمارش کنید

این موضوع که عذرخواهی کار خوبی است، به خوبی درک شده است؛ اما این عذرخواهی زمانی تاثیر می گذارد که شما آن را معنی کنید. گفتن جملاتی مانند ” متاسفم که چنین احساسی داری” یا ” ببخشید که اینجوری شد ” اتلاف وقت و انرژی هستند. اگر شما قبول ندارید که رفتارتان اشتباه بوده است، شما هرگز موفق نخواهید شد برای آن استدلال بیاوید.

قبول کردن اینکه شریک شما صدمه دیده است می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد. وقتی که عاشق طرف مقابل تان هستید و او را می آزارید (عمدی یا عیر عمدی) همیشه می توانید از او عذرخواهی کنید برای دردی که شما باعثش بودید؛ صرف نظر از دیدگاه خودتان نسبت به کاری که انجام داده اید یا انجام نداده اید.

شما اکون به طور رسمی با تمرین های جامع روزانه به منظور داشتن یک رابطه بهتر آشنا شده اید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید