چگونه رابطه را تمام کنیم؟ نحوه پایان دادن به رابطه عاشقانه

0
1463
چگونه رابطه را تمام کنیم؟ راهکارهای تمام کردن رابطه عاطفی

تمام کردن یک رابطه به هیچ عنوان کار آسانی نیست؛ اما بسیاری از افراد عقیده دیگری دارند. اگر شما قصد دارید یک رابطه را تمام کنید، این را بدانید که ممکن است درست به اندازه هنگامی که طرف مقابل قصد تمام کردن رابطه تان را دارد، احساساتی و ناراحت شوید. قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا می خواهید رابطه تان را تمام کنید یا خیر، باید دلایلی که باعث این دلسردی شده اند را بررسی کنید. به این نکته فکر کنید که این شخصی که دارید برای همیشه از زندگی تان حذف می کنید، زمانی برایتان بسیار مهم و ارزشمند بوده است. هنگامی که مطمئن شدید، با این سوال مواجه خواهید شد که چگونه رابطه را تمام کنیم؟ برای این کار می بایست صادق باشید و ظالمانه رفتار نکنید. همچنین می بایست دلسوزانه رفتار کنید؛ اما به هیچ عنوان او را امیدوار نکنید. با کمی فکر کردن، می توانید رابطه تان را تمام کرده و میزان شکست عاطفی طرف مقابل تان را تاحد زیادی کاهش دهید. در نهایت، می بایست محتاط عمل کنید؛ چراکه این اتفاق می تواند شما را هم اذیت کند. در ادامه با تمام نکاتی که برای تمام کردن رابطه باید بدانید آشنا خواهید شد.

 

بهم زدن روابط عاشقانه

آمادگی کافی برای تمام کردن رابطه

از تصمیم تان مطمئن شوید

هنگامی که درحال جنگ و جدال با طرف مقابل تان هستید، هیچگاه برای تهدید او و پیش بردن حرف هایتان، پای تمام کردن رابطه را به میان نکشید. اگر این حرف را بزنید، باید خودتان را برای عواقب آن نیز آماده کرده و حتی منتظر باشید که او بگوید زودتر از شما همین تصمیم را داشته است! قبل از اینکه ذهن تان را آلوده کنید، به طور کامل با طرف مقابل تان بحث کنید و تمام مشکلاتی که در رابطه تان دارید را مستقیما با او در میان بگذارید. بسیاری از مردان و زنان، سال ها از مشکلاتی که در رابطه مشترک شان دارند رنج می برند و هیچ گاه حرفی در مورد آن نمی زنند؛ همین موضوع دلیل بسیاری از جدایی هاست.

 • اگر واقعا قصد دارید که رابطه تان را تمام کنید، می بایست یک لیست از تمام دلایلی که باعث نارضایتی شما از این رابطه شده و تمام دلایلی که مانع از حل این مشکلات می شوند تهیه کنید.

 

با ذهن خالی تصمیم بگیرید

اگر یک لحظه گرم بودید و به قولی خون به مغزتان نرسید، به سرعت تصمیم به تمام کردن رابطه تان را نگیرید. همچنین احساسات زودگذر خود را جدی نگیرید؛ مثلا اگر یک هفته پرمشغله و خسته کننده داشته اید، رابطه تان را قربانی خستگی هایتان نکنید. قبل از اینکه این تصمیم مهم را بگیرید، کمی زمان گذاشته و این موضوع را با خانواده و دوستان قابل اعتمادتان نیز درمیان بگذارید. سعی کنید با افرادی مشورت کنید که فهم و شعور بالایی از رابطه داشته باشند.

 • هنگامی که تصمیم گرفتید رابطه تان را تمام کنید، لازم نیست آن را به همه دوستان و اطرافیان تان بگویید؛ چراکه ممکن است این تصمیم شما به گوش او نیز برسد. مشورت کردن با دوستان صمیمی یا خانواده، هیچ مشکلی ندارد؛ اما هنگامی که از تصمیم تان مطمئن شدید، می بایست آن را فقط و فقط به طرف مقابل تان بگویید.

 

زمان و مکان را به درستی انتخاب کنید

زمان و مکانی را انتخاب کنید که برای هردوی شما مناسب باشد. مثلا قبل از یک امتحان مهم، یا قبل از رفتن به محل کار، رابطه تان را تمام نکنید. بهتر است این کار را قبل از تعطیلات آخرهفته انجام دهید، تا هردوی شما بتوانید در تعطیلات کمی ریلکس کرده و از این قضایا دور شوید.

 • تمام کردن رابطه را در رستوران، کافه یا پارک مورد علاقه تان انجام ندهید. مکانی را انتخاب کنید که معنای خاصی برای هیچ یک از شما ندارد.
 • زمانی را انتخاب کنید که مطمئن هستید هردوی شما از نظر احساسی، کاری یا خانوادگی، در شرایط مساعد و آرامی به سر می برید. مثلا رابطه تان را قبل از یک جلسه کاری بسیار مهم تمام نکنید.

 

رابطه تان را حضوری تمام کنید

برای نشان دادن میزان احترامی که برای طرف مقابل تان قائل هستید، لازم است که رابطه تان را به صورت حضوری به اتمام برسانید. هیچ تفاوتی هم ندارد که این کار تا چه میزان برایتان سخت و دشوار است؛ باید آن را انجام دهید.

 • تنها زمانی می توانید رابطه تان را از پشت تلفن تمام کنید، که هر کدام از شما در شهر یا کشور دیگری زندگی کنید. اگر طرف مقابل تان سابقه پرخاشگری، خشونت، و یا رفتارهای مشابه آن را دارد نیز، بهتر است رابطه تان را بدون ملاقات حضوری به اتمام برسانید.

 

تمام کردن رابطه عاشقانه

تمام کردن یک رابطه

در تصمیم تان ثابت قدم باشید

درمورد تصمیمی که گرفته اید، محکم و استوار باشید. اگر کمی سست به نظر برسید، درنهایت هم خودتان و هم طرف مقابل تان بیشتر اذیت خواهید شد. هیچ لزومی ندارد که تمام کردن یک رابطه، رمانتیک باشد. منظورتان را رک و راست بیان کنید و بگویید که دیگر قصد ندارید این رابطه را ادامه دهید. انجام هرکاری به غیر از این کار، باعث باز شدن درهای بحث و جدل خواهد شد.

 • از بیان جملات دوپهلو، که باعث می شوند منظور شما به درستی بیان نشود خودداری کنید. چراکه ممکن است طوری صحبت کنید که طرف مقابل تان احساس کند این یک جدایی موقت است و می خواهید پس از مدتی، باز هم رابطه تان را از سر بگیرید.
 • احتمالا فکر می کنید با گفتن جملاتی مانند “من الان واسه همچین رابطه ای آماده نیستم” یا “ممکنه بعدا بازهم همدیگرو ببینیم” درد و ناراحتی حاصل از تمام کردن رابطه را برای طرف مقابل تان کمتر می کنید. اما اگر این حرف ها را تنها برای تسکین او می زنید، این را بدانید که فقط دارید به ناراحتی های او می افزایید.

 

صادق باشید؛ نه ظالم

مطمئنا نمی خواهید بعد از تمام کردن رابطه تان، طرف مقابل احساس کند که نمی داند چرا رابطه تان به پایان رسیده است؛ بلکه فقط این را بداند که شما دیگر او را نمی خواهید و یک لیست بلند و بالا از دلایل عدم علاقه تان به او، در دست دارید! شما باید در مورد دلایل اصلی بهم زدن رابطه تان صادق باشید؛ حتی اگر یکی از دلایل تان این باشد که در رابطه احساس خفگی، بی احترامی و یا دخالت های بیجا می کنید. زمان خود و طرف مقابل تان را برای توضیحات اضافه و به درد نخور، حرام نکنید.

 • سخت ترین دلیل برای تمام کردن رابطه، این است که دیگر احساس سابق را نداشته باشید؛ چراکه این موضوع تا حد زیادی تقصیر طرف مقابل تان نیست. در آن صورت، همچنان می بایست صادق باشید؛ اما دلایل تان را با احترام و به درستی بیان کنید.
 • هنگامی که دلیل اصلی تان را بیان کردید، لازم نیست وارد تمام جزئیات شوید و بحث های قدیمی تان را وسط بکشید؛ مگر اینکه طرف مقابل تان سردرگم شده باشد.
 • شخصیت طرف مقابل تان را به هیچ عنوان خرد نکرده و عزت و احترام او را از بین نبرید. مثلا اگر می خواهید رابطه تان را با یک مرد تمام کنید، به او نگویید “من می خوام با یه مرد واقعی رابطه داشته باشم؛ نه با تو!” به جای آن می توانید بگویید “به نظر من تو هنوز باید روی بعضی از نقاط ضعف و اعتماد به نفست کار کنی”
 • هر دلیلی که برای تمام کردن رابطه تان دارید، نباید یک سورپرایز بزرگ برای طرف مقابل تان باشد. اگر در صحبت کردن تان از جملات باز و بی انتها استفاده کنید، در نهایت بحث تان سر از ناکجا آباد خواهد درآورد.
 • به جای اینکه یک لیست پر از دلایل منفی برای تمام کردن رابطه تان را به صورت او بزنید، کاملا واضح و با رعایت ادب و احترام، چند دلیل قانع کننده برای او بیاورید. کمی از آتش افکارتان را کم کنید و با چنین جملاتی، بحث را هدایت کنید: “ما تو بیشتر مسائل باهم سازگاری نداریم” ، “من از طرف تو هیچگونه پشتیبانی برای ادامه مسیری که توش هستم نمی بینم؛ به هیچ عنوان هم نمی خوام مسیرم رو تغییر بدم”

 

برای یک عکس العمل بد آماده باشید

شخصی که دارید رابطه تان را با او تمام می کنید، ممکن است عکس العمل هایی مانند عصبانیت، تعجب، شکه شدن، یا وحشت و اضطراب داشته باشد. اگر او با عصبانیت با شما برخورد کرد، سعی کنید تا جایی که می توانید او را آرام کنید. حتی اگر او شروع به داد زدن کرد، شما تن صدای خود را در پایین ترین حد ممکن قرار دهید. اگر اوضاع تا حد زیادی از کنترل خارج شد، سعی کنید فضا را ترک کنید تا او کمی آرام شود. اما حتما او را مطمئن کنید که هر زمان که آرام شد، باز هم برخواهید گشت و گفت و گو را ادامه خواهید داد. به هیچ عنوان به او نگویید “اه ولش کن؛ اصلا من رفتم!”

 • اگر احساس کردید که احتیاج دارد، او را آرام کنید؛ اما این کار را برای طولانی مدت انجام ندهید. چراکه شما به هیچ عنوان قصد ندارید باز هم به نقطه اول برگردید و همه چیز را از سر بگیرید. با او مهربان باشید، اما در تصمیمی که گرفته اید ثابت قدم بوده و همه چیز را تمام کنید؛ اگر احساس کردید همه چیز در حال بدتر شدن است، فقط کافی است تا مکالمه را کوتاه کنید.
 • اگر نگران او هستید و نمی خواهید همان لحظه او را تنها رها کنید، با یکی از دوستانش تماس بگیرید و موضوع را درمیان بگذارید.
 • اگر طرف مقابل تان بیشتر از چیزی که فکر می کردید خشمگین شد، تنها کافی است بگویید: ” داد و بیداد کردن، اصلا کارساز نیست. من تصمیم خودمو گرفتم و نمی خوام نظرمو تغییر بدم. اما اگه یه مقدار آروم بشی، درموردش باهات حرف می زنم. هروقت آروم شدی، بهم زنگ بزن.” اگر کمی بعد با شما تماس گرفت، جملات تان را آماده کرده و سپس تلفن را بردارید. اگر از شما سوال خاصی پرسید، با او روراست باشید و جوابش را بدهید. اما جواب های مختصر بدهید و گفت و گو را کوتاه نگه دارید.

 

هیچ راه برگشتی نگذارید

هنگامی که پروسه تمام کردن رابطه را آغاز کردید، در تمام مدت می بایست ادب را رعایت کرده و در عین حال ثابت قدم و استوار باشید و مشخص کنید که این موضوع به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست. شما این اجازه را دارید که هر زمان که خواستید رابطه تان را تمام کنید و این نیازی به بحث های پی در پی ندارد. سعی کنید از رابطه شکست خورده تان درس عبرت بگیرید و بیاموزید که می بایست از چه مدل افرادی دوری کنید.

 • اگر قصد دارید برای مدتی طرف مقابل تان را نبینید، اما دوستان مشترکی باهم دارید، سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که به هیچ عنوان با فردی که با او در رابطه بودید رو در رو نشوید.
 • اگر هر دوی شما به یک کافه مشخص علاقه دارید، یا محل کار یا زندگی تان نزدیک به یکدیگر است، بازهم باید طوری برنامه ریزی کنید که همدیگر را نبینید.
 • اگر وسایلی در دست یکدیگر دارید، یا حتی اگر باهم زندگی می کردید، برنامه ای ترتیب دهید تا در اسرع وقت تمام وسایل تان را رد و بدل کنید تا هربار مجبور نباشید به بهانه گرفتن وسایل، با یکدیگر مواجه شوید.

 

زمان فرار را تشخیص دهید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که بسیاری از افراد در هنگام تمام کردن رابطه مرتکب می شوند، فرار نکردن در زمان مناسب است. به همین دلیل ممکن است بحث تا مدت ها، کش پیدا کند. شما می توانید برای تمام کردن بحث، درمورد هزینه ها و مخارج، جدا کردن سهم و یا پرداخت مهریه صحبت کنید؛ و یا این بحث بی فایده را برای همیشه ادامه دهید!

 • اگر بحث و گفت و گو در میان تان بالا گرفت و فهمیدید بدون اینکه به هدف خاصی برسید، تنها دارید درمیان اتفاقات گذشته پرسه می زنید، بحث را همانجا تمام کنید. در همین زمان است که باید بگویید: “فکر کنم باید این بحث رو بعدا ادامه بدیم؛ شایدم هیچوقت” و مکان را ترک کنید.
 • اگر بعد از تمام توضیحاتی که دادید، باز هم طرف مقابل تان متوجه نشد که چرا دارید رابطه تان را تمام می کنید، سعی کنید در قالب یک پیام یا حتی نامه، قضیه را برایش روشن کنید. تمام آنچه لازم است را بگویید، اجازه دهید طرف مقابل نیز در جواب پیام تان نظرش درمورد حرف های شما را بگوید تا به این ترتیب احساس کند شما هم به حرف های او گوش می دهید.

 

زوج عصبی و غمگین

زندگی بعد از تمام کردن یک رابطه

سعی نکنید دوست های معمولی شوید

اینکه سعی کنید با کسی که قبلا در رابطه بوده اید، دوستان معمولی شوید، فقط و فقط درد و عذاب تمام کردن رابطه را بیشتر می کند. دراکثر مواقع، بهتر است رابطه تان را تمام کرده و برای مدتی دور از هم باشید. بعد از مدتی، مثلا بعد از ۳ ماه، ۱ سال یا حتی بیشتر، اگر همدیگر را ملاقات کنید، کمی برایتان ساده تر خواهد بود. شاید در آن زمان بتوانید به داشتن یک دوستی معمولی فکر کنید. حتی در آن زمان نیز، می بایست دقیق و حساس باشید و برای فردی که زمانی در زندگی تان بود، احترام قائل شوید. شاید او مدت زمان بیشتری برای کنار آمدن با جدایی تان لازم داشته باشد. در این حالت، او را به شروع یک رابطه دوستی معمولی، وادار نکنید.

 • اگر طرف مقابل تان از شما پرسید: “می تونیم باهم دوستای معمولی باشیم؟” به او بگویید: “نه ما نمی تونیم الان با هم دوستای معمولی بشیم. به نظرمن بهتره که بذاریم همه چی همینجا تموم شه.” اگر احساس کردید از جواب شما دلگیر شد، به او بگویید: “ما از همون اول رابطه مون رو از یه دوستی معمولی شروع کردیم و امروز به اینجا رسیدیم. اگه بازهم وارد یه دوستی معمولی بشیم، چندوقت دیگه بازهم اوضاع همینجوری میشه. ما الان هردومون احتیاج داریم که یه مدت رها باشیم و حرکت کنیم. منظورم اینه که احتیاج داریم تا یه مدت از همدیگه و از رابطه شکست خوردمون یا کلا هر رابطه جدیدی فاصله بگیریم. پس بیا یه زنگ تفریح بدیم، بذاریم زمان بگذره و فضای لازم رو به همدیگه بدیم و به زندگی مون ادامه بدیم. یه کم که بگذره، وقتی همدیگرو ببینیم، ممکنه بتونیم خشم و عصبانیتمون رو کنار بذاریم و دوستانه تر برخورد کنیم.” در هر صورت، این بحث را به آخرین مکالمه و ارتباط تان تبدیل کنید.
 • اگر دوستان مشترکی دارید، آنها را از جدایی تان مطلع کنید و به آنها بگویید که قصد ندارید با فردی که رابطه داشته اید، در هیچ مکانی مواجه شوید؛ اگر هم این به معنای این است که دوستان تان باید طرف یکی از شما را بگیرند، مشکلی نیست!

 

به خودتان زمان دهید

بله؛ این شمایید که رابطه را تمام کرده اید. اما در اکثر موارد، شما هم بعد از اتمام رابطه دل و دماغ این را ندارید که همان شب، به مناسبت آزادی تان جشن و مهمانی به پا کنید. چیزی که بسیاری از افراد متوجه آن نمی شوند، این است که فردی که رابطه را تمام می کند، درست به اندازه طرف مقابل آسیب دیده و سختی می کشد. حتی در بعضی مواقع، فردی که رابطه را بهم زده بیشتر احساس ناراحتی و عذاب می کند؛ چراکه این فرد علاوه بر تمام احساسات دیگری که دارد، ممکن است علیرغم اینکه مطمئن است درست ترین کار را انجام داده، احساس گناه هم بکند.

 • بعد از اتمام رابطه تان، زمانی را به ارزیابی مجدد زندگی تان اختصاص دهید و به این فکر کنید که با انجام چه کاری می توانید در آینده خوشحال تر باشید.
 • هیچ مشکلی نیست که اگر یکی دو هفته را به گریه و زاری، نوشتن دفترچه خاطرات و یا خوابیدن در تخت خواب تان اختصاص دهید. اما پس از آن، زمان آن است که از جایتان بلند شوید، به بیرون از خانه رفته و بار دیگر وارد دنیای واقعی شوید؛ خودتان را به دست امواج سپرده و کم کم پیش بروید.
 • گذراندن زمان با یکی از دوستان صمیمی تان، می تواند حال شما را به مقدار زیادی بهتر کند. مطمئنا ماندن در خانه نمی تواند حال تان را بهتر کند. در عین حال، سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی نیز تاثیری در بهتر شدن حال و هوای شما نخواهد داشت. در نتیجه به تفریحات معمولی و همیشگی تان رو آورید و به دنبال کارهای خیلی عجیب و مضر نباشید.

 

از پسا رابطه تان لذت ببرید!

بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه، به آرامی بازهم به زندگی تان علاقه مند خواهید شد. اما در حال حاضر، شما و فردی که قبلا در زندگی تان بوده به جدایی و پیدا کردن راهی برای اجتناب از یکدیگر احتیاج دارید. به محض اینکه احساس کردید که دیگر خود واقعی تان هستید و با احساسات تان کنار آمده اید، می بایست از حضور در جمع های دوستانه با افراد نزدیک زندگی تان لذت برده، به دنبال عادات گذشته رفته و یا فعالیت های جدیدی را امتحان کنید.

 • اگر می خواهید کارهای قبل را انجام داده و احساس کنید که همان آدم سابق هستید، باید برای مدتی از انجام کارهای مشترکی که با فرد سابق زندگی تان انجام می دادید، دوری کنید. حتی اگر مجبور شوید برای مدتی به کوهنوردی نرفته یا قهوه تان را در کافه همیشگی میل نکنید.
 • مقداری تغییرات به وجود آورید. برای ایجاد یک حس جدید، مبلمان اتاق یا منزل تان را عوض کرده، ماشین خود را تمیز کنید، و یا یک فعالیت جدیدی که تاکنون انجام نداده اید را انتخاب کنید؛ مثلا کلاس والیبال یا کلاس های هنری.

 

نکات

 • اگر برایتان مقدور است، بحث و مجادله نکنید. در صورت نیاز، کمی صبر کنید تا هردوی شما آرام شده و بتوانید درمورد اتمام رابطه تان صحبت کنید.
 • قبل از بهم زدن رابطه تان، از بازی کردن با طرف مقابل و نادیده گرفتن او خودداری کنید. اگر واقعا می خواهید یک رابطه را تمام کنید، هرچه زودتر این کار را انجام دهید و او را به بازی نگیرید.

هشدارها

 • طرف مقابل تان را درمورد ادامه رابطه، امیدوار نکنید. اگر واقعا تصمیم گرفته اید که از این رابطه خارج شوید، باید به آن عمل کنید. اگر هنوز روزنه ای برای نجات رابطه تان وجود دارد، رابطه را تمام نکنید. به جای آن، روی این موضوع تمرکز کنید که چگونه می توانید رابطه تان را بهبود ببخشید و آن را ادامه دهید. از تمام کردن یک رابطه، نباید به عنوان یک تهدید یا روشی برای تغییر طرف مقابل تان استفاده کنید.
 • اگر او شروع به گریستن کرد، از تصمیم تان سرد نشوید. به یاد آورید که چرا دارید رابطه تان را تمام می کنید!
 • نگویید: ” تقصیر تو نیست؛ مشکل از منه.” این جملات بسیار توهین آمیز و قدیمی هستند؛ حتی اگر واقعا منظورتان همین باشد. اکثر افراد می دانند که این جمله به معنای “من دلیل واقعی رو بهت نمی گم، اما مشکل از طرف توئه و چون من شجاعت لازم رو ندارم، نمی تونم راستشو بگم” می باشد.
 • هیچگاه تمام مسئولیت ها و تقصیرات را به گردن طرف مقابل تان نیندازید.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید