چگونه رابطه قبلی را فراموش کنیم؟

1
1320
معرفی روش هایی برای اینکه چگونه رابطه قبلی را فراموش کنیم؟

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالا دارید با پایان یافتن یک رابطه دست و پنجه نرم می کنید و این موضوع شما را ناراحت کرده است. سوالی که با آن مواجه هستید این است که چگونه رابطه قبلی را فراموش کنیم؟ بهتر است بدانید هیچ چارچوب زمان بندی خاصی برای اینکه کی حال تان بهتر خواهد شد وجود ندارد. همچنین هیچ مراحل خاصی وجود ندارد که با دنبال کردن آنها بتوانید بهبود یابید. فرقی ندارد که بهترین دوست تان چند بار به شما بگوید کسی را پیدا خواهید کرد که لیاقت شما را داشته باشد؛ در هر صورت اتفاقی که پیش آمده و دلیل آن، شما را آزار می دهند.

ازمیان روابط پایان یافته ای که از آنها زنده بیرون آمده اید، هنوز افرادی وجود دارند که نمی توانید با نبودشان کنار آمده و فراموش شان کنید. وقتی ازخواب بیدار می شوید، ذهن تان به این افراد فکر می کند و چشم هایتان درهر کافه کم نوری به دنبال آنها می گردد. انگار این لحظه ها تا ابد ادامه خواهند داشت؛ ممکن است ماه ها (یا حتی سال ها) گذشته باشد و انگار نمی توانید خاطره ها را از سرتان بیرون کنید. در ادامه این مقاله با راهکارهایی برای فراموش کردن رابطه قبلی خود آشنا خواهید شد. اما توجه داشته باشید که گذر زمان و پذیرش پایان یافتن رابطه جزو نکات اصلی هر رابطه پایان یافته ای است.

 

یک خانم ناراحت در حال پیام دادن

شبکه های اجتماعی را بررسی نکنید

هیچ چیزی مثل دیدن عکس های خندان او در اینستاگرام شما را آزار نمی دهد. ما تمام دلایلی که چرا دو نفر بعد از تمام شدن رابطه شان، باز هم یکدیگر را درشبکه های اجتماعی دنبال می کنند را می دانیم؛ نمی خواهند که پل های پشت سرشان را خراب کنند، می خواهند که دوست بمانند و… . اما حقیقت این است که دیدن عکس های عشق سابق تان در ابتدا می تواند نوعی تسکین باشد؛ اما وسواس اینکه او کجاست و با چه کسی وقت می گذراند، همیشه در پشت صحنه خواهد بود و ممکن است بیشتر موجب آزار و اذیت شما شود. با بررسی نکردن شبکه های اجتماعی، از موقعیت فرار نمی کنید؛ بلکه دارید به آسانی خودتان را در برابر هر انفجاری که باعث ایجاد آسیب های پنهانی بیشتر می شود، پناه می دهید. با انجام دادن این کار، زمان و انرژی بیشتری برای تمرکز بر روی کسی که اهمیت بیشتری دارد خواهید داشت: یعنی خودتان.

نکات

 • آنها را از اکانت تان حذف کنید.
 • به دوستان تان بگویید که فرستادن اسکرین شات را تمام کنند.
 • در تصمیم تان برای جستجو نکردن محکم باشید.

 

یک خانم ناراحت در کافه

از رها کردن نترسید

یکی از دلایلی که باعث می شود نتوانید رابطه قبلی تان را فراموش کنید، حس رها نکردن است. اینکه اجازه دهید طرف در ذهن تان زنده بماند، راه حلی برای برگرداندن او به زندگی تان نیست. تغییر، گاهی ترسناک است؛ در این مواقع گاهی ما در دفاع از خود می چسبیم به چیزی که داریم و نمی خواهیم آن را تغییر دهیم. در این مورد هم می چسبیم به خاطره کسی که دیگر با ما نیست. پیدا کردن شهامت برای اینکه رابطه تان را رها کنید، یکی از نخستین قدم هایی است که باید بردارید. ممکن است خودتان فکر کنید که برای رها کردن یک رابطه آماده نیستید یا هنوز زود است. اما بدانید که رها کردن رابطه ای که تمام شده، هیچوقت زود نیست.

نکات

 • دوباره ارزیابی کنید که چرا از رها کردن می ترسید؛ بعد آن را بپذیرید.
 • به خودتان برای غصه خوردن، زمان دهید.
 • یک سرگرمی انتخاب کنید و از وقت آزاد جدیدتان لذت ببرید.

 

یک زوج ناراحت

مقایسه نکنید

چه عملکرد خودتان را مقایسه کنید (مثلا اینکه چگونه بعد از جدایی دارید بهتر عمل می کنید) و چه افراد دیگر را با او مقایسه کنید، در هر صورت هنوز دارید او را در مرکز توجهات تان قرار می دهید. خنده دار است که همیشه اشخاص در ذهن ما خیلی بهتر از حالتی که در زندگی مان بوده اند به نظر می رسند؛ اما این کمی بی انصافی است که بخواهیم فقط از بهترین بخش فرد سابق زندگی مان به عنوان یک سنجش برای خودمان یا فرد دیگری استفاده کنیم. مطمئنا تمام شدن رابطه تان یک دلیلی داشته است؛ پس اجازه مداخله کردن آن در زندگی کنونی تان، تنها یک عمل اشتباه است که باعث ناراحتی و نا امیدی شده و اجازه نمی دهد به مغز و قلب تان استراحت دهید.

نکات

 • به یاد داشته باشید که این زندگی شماست و تصمیماتی که می گیرید به خودتان بستگی دارد.
 • هوشیار باشید که حتی اتفاقی، هیچ چیز و هیچ کس را با او مقایسه نکنید.
 • به خودتان یادآوری کنید که چرا می خواهید او را فراموش کنید.

 

قطع رابطه عاشقانه

رابطه تان را کامل قطع کنید

مشخص کنید که می خواهید در رابطه بمانید یا نه؛ این یک مرحله بالاتر از تعقیب کردن آنها در شبکه های اجتماعی است. اگر رابطه عاشقانه تان تمام شده، دیگر می بایست تمام روابط تان را قطع کنید. مگر اینکه شما یک ربات با احساسات صفر باشید (که مطمئنا نیستید و روح شما سیاه نیست؛ حتی اگر اصرار کنید که هست). در ارتباط ماندن با کسی که روزی عشق زندگی شما بوده، فقط و فقط باعث آسیب شما خواهد شد. اگر نمی خواهید به رابطه تان برگردید اما هنوز با هم در ارتباط هستید، مطمئنا مردد، دودل، و یا منتظر برای برگشتن او خواهید شد.

نکات

 • خودتان را با کسانی که دوست شان دارید سرگرم کرده و تلاش کنید که با آنها وقت بگذرانید.
 • صادق باشید و ازخودتان بپرسید که چرا در ارتباط باقی مانده اید.
 • قبل از اینکه او بخواهد رابطه کوچک تان را قطع کند، خودتان این کار را انجام دهید.

 

یک خانم ناراحت در حال فکر کردن

ناراحتی را کنار بگذارید

گاهی اوقات چیزی که نمی توانیم با آن کنار بیاییم، آن شخص خاص نیست؛ بلکه اتفاق یا اتفاقاتی است که موجب پایان رابطه شده است. به عنوان انسان، همه ما احساسات حاکی از پشیمانی، گناه و رنجش را در اندازه های مختلف حس می کنیم؛ اما بعضی از روابط باعث می شوند تا ما بیشترین میزان از این احساسات را حس کنیم. چه نتوانید خیانت او به خودتان را قبول کنید، و چه نتوانید با عذاب وجدان خودتان درمورد چیزی که ممکن است علت پایان یافتن رابطه تان باشد روبه رو شوید، در هر صورت این افکار باعث می شوند تا نتوانید او را فراموش کنید.

نکات

 • ببخشید؛ هم خودتان و هم او را.
 • به خودتان دلداری دهید که از این رابطه درس عبرت گرفته اید.
 • احساسات تان را درباره اینکه چه اتفاقی افتاد با کسی که دوستش دارید یا یکی از دوستان خوب تان درمیان بگذارید.

 

چند خانم در حال خوردن نهار

تنها نمانید

یکی از دلایلی که باعث می شود تا مسائل ناراحت کننده زندگی تان را فراموش کنید، پر کردن وقت روزانه با برنامه های کاری، دوستان، و کلاس های ورزشی جدید است. اما با همه این فعالیت ها، باز هم گاهی تنها خواهید بود. لحظاتی که با عشق زندگی تان سپری می شد، حالا با تنهایی نشستن روی کاناپه و نگاه کردن برنامه موردعلاقه تان پر می شود که گاهی اوقات باعث می شود احساس تنهایی کنید. از این رو، ممکن است به زمانی که در رابطه بوده اید فکر کنید. این واقعا به خاطر کسی که دل تان برایش تنگ شده نیست؛ بلکه خیال آسایشی که با رابطه همراه بوده شما را دلتنگ کرده است. گاهی اوقات ذهن ما شروع به تمرکز روی این مسئله می کند و ما به فکر کردن در مورد رابطه، بیشتر از حد لازم می رسیم.

نکات

 • برنامه روزانه تان را شلوغ نگه دارید.
 • شب ها به دیدار بهترین دوست تان بروید.
 • بفهمید که این احساس به خاطر تنهایی تان به وجود خواهد آمده و ازبین خواهد رفت و خیلی هم مشکل حادی نیست.

اگر پیشنهاد دیگری دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

تبلیغات

1 نظر

 1. سلام .خواستم بگم واقعا خوب . بدون جبهه گیری و تعصب این حرفا زده شده پس همه اون کسایی که لازم دارن به این حرفا حتما بخونن و اینکه ب خودتون سخت نگیرید شما حق دارین ناراحت باشید حق دارین ک دلخور باشین ب خودتون زمان بدین و سعی کنین تعریفاتونو از اتفاق هایی که افتاده تغییر بدین به سمتی ک هم به طبیعتتون بخوره هم اینکه کمک کنه با موصوع پیش اومده کنار بیاین و اونو از حسرت تبدیل کنه ب یک عبرتی ک بهترین اتفاق زندگیتونو با رفتنش به هم زده برای شما این چیزا یکم سخته مطمئنا ولی تلاشتونو بکنین و بجنگین چون کلی ادم هست که بی نهایت دوستون دارن برچسب کلیشه ای رو هم نزنید به این حرفای من و بالا حقیقت حقیقته حتی اگه چند هزار بار گفته شه…به امید زندگی بهتر و شاد تر

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید