چگونه شوهر خوبی باشیم؟ معرفی ویژگی های رفتاری یک شوهر خوب

0
647
چگونه شوهر خوبی باشیم؟

آیا قبل از ازدواج به همسر خود قول های فراوانی داده و یک زندگی فوق العاده را برای او به تصویر کشیدید؟ حالا وقت آن رسیده تا به قول های خود عمل کرده و چیزی از خود نشان دهید. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه شوهر خوبی باشیم؟ خوشبختانه شوهر خوب بودن کار چندان سختی نیست. باید در روابط خود با همسرتان، به ندای قلب و مغز خود گوش داده و عشق خود را به شکلی عملی به او نشان دهید. با یادگیری چند نکته ساده می توانید زندگی مشترک شیرین و پر از آرامشی برای خود بسازید.

 

کمک کردن در کارهای خانه توسط شوهر

اخلاق خوب

جنتلمن باشید

اکثر خانم ها دوست دارند که شوهرشان یک جنتلمن واقعی باشد، زیرا این ویژگی را خوب و دوست داشتنی می دانند. پس سعی کنید آن روی مهربان و جذاب خود را نشان دهید. برای این کار باید خود را به رفتارهایی جنتلمنانه عادت دهید:

 • در هنگام سلام و خداحافظی او را ببوسید.
 • کیسه های سنگین خرید را از دست او بگیرید.
 • در را برای او باز کنید.
 • با او قرارهای بیرون از خانه بگذارید.

البته احتمال دارد که همسر شما این رفتارها را نپسندد. اگر اینطور بود، به خودتان نگیرید؛ رفتار مهربانانه خود را ادامه دهید، اما اعمال جنتلمن ها را کنار بگذارید.

 

به او احترام بگذارید

احترام، نمود عملی درک است. درک کنید که همسر شما یک انسان مستقل و متفاوت است. اما ممکن است علی رغم همراستا بودن علایق تان، خواسته های شما و همسرتان با یکدیگر متفاوت باشد. به چهار مثال زیر در مورد احترام به همسر خود توجه کنید.

 • به قول های خود عمل کنید: آنچه می گویید را انجام دهید. اگر به او گفته اید که ظرف ها را می شویید، حتما اینکار را انجام دهید، نه اینکه پس از شستن ظرف ها توسط خودش، کلی بهانه بی اساس به او تحویل دهید!
 • سر وقت باشید: اگر گفتید در فلان ساعت در جایی خواهید بود، حتما خودتان را برسانید. وقت همسر شما نیز به اندازه وقت شما اهمیت دارد، پس به آن احترام بگذارید.
 • انتظار بی جا نداشته باشید: انتظار نداشته باشید که به خاطر آنکه همسرتان است، باید همه کار برای شما انجام دهد. به جای این انتظارات، با همسر خود ارتباط سازنده ایجاد کنید. یاد بگیرید چگونه باید خواسته های خود را مطرح کنید.
 • به حرف های او گوش دهید: وانمود نکنید که به حرف هایش گوش می دهید، بلکه واقعا این کار را انجام دهید. بعضی وقت ها همسر شما فقط یک گوش شنوا، و یا یک شانه به عنوان تکیه گاه می خواهد. بگذارید صحبت کند و در حرف های او غرق شوید.

 

هرگز دروغ نگویید

به راست گویی عادت کنید. از خودتان بپرسید که اگر همسرتان چیزی را از شما مخفی کند چه حسی خواهید داشت؟ اگر می خواهد بداند که کجا می روید، راستش را به او بگویید. به او بگویید با چه کسی هستید. دلیل کارهای مختلف خود را با او مطرح کنید. شفافیت و راست گویی باعث بهبود ارتباطات کلامی شما می شود؛ که این ارتباطات کلامی محور تمام روابط موفق است.

 

هرگز خیانت نکنید

این موضوع خیلی واضح به نظر می رسد، اما باید بیان شود. خیانت کردن هم نوعی دروغ گفتن است. هرگز خیانت کردن همسرتان را نخواهید پذیرفت، پس چرا باید خودتان این کار را انجام دهید؟ اگر به فکر خیانت افتادید، یک نگاه عمیق به زندگی خود بیندازید و از خودتان بپرسید که چرا با همسرتان ازدواج کرده اید؟

 • اگر همسرتان را دوست دارید، و در عین حال نسبت به فردی دیگر نیز احساس علاقه می کنید، باید بدانید که این موضوع بسیار ناعادلانه است. از طرفی راحتی همسرتان را می خواهید، و از طرف دیگر نمی خواهید با او صادق بوده و فقط به او تعلق داشته باشید. بدانید که این یک رفتار خودخواهانه است.
 • اگر همسرتان را دوست ندارید، پس چرا با او زندگی می کنید؟ شاید جدا شدن برای هر دوی شما بهتر باشد. هر دوی شما لیاقت این را دارید که با کسی که دوستش دارید، و او نیز شما را دوست دارد، زندگی کنید.

 

تنبلی نکنید

تنبلی یک عادت بد بوده و خانم ها، و حتی آقایان هم آن را ناپسند می دانند. تنبلی لزوما به معنای نشستن روی مبل و فوتبال دیدن، و یا انجام ندادن یک کار ضروری نیست. گاهی آشغال ها را دم در بگذارید، خانه را تمیز کنید و یا با این کارهای مشابه نشان دهید که فرد ارزشمندی هستید. این سبک رفتارها باعث تحول روابط شما و همسرتان خواهد شد.

 

خود خواه نباشید

انسان ها به صورت ذاتی خودخواه هستند. اما این نکته واضح است که همه ما توانایی خود خواه نبودن و فداکاری را در وجود خود داریم. عشق موجب شکوفا شدن این احساس فداکاری می شود. به جای فکر کردن به منافع خود، از خودتان بپرسید که چه کاری برای همسرتان، و یا برای بهبود روابط تان می توانید انجام دهید؟

 • حسادت خود را کاهش دهید. ممکن است گاهی احساس حسادت کنید، اما نباید بگذارید تا این حسادت، خوشحالی همسرتان را تحت تاثیر قرار دهد (حس حسادت گاهی یک نشانه خوب است). بعضی وقت ها حسادت موجب بروز رفتارهای خود خواهانه می شود. هرگز به خاطر حسادت، همسرتان را از انجام کاری منع نکنید.
 • با او سازش کنید. همیشه حد وسط را پیدا کنید. گاهی خواسته های شما و همسرتان کاملا با هم متفاوت است. در این مواقع از توقعات خود بکاهید. توقع نداشته باشید که همیشه حرف شما باشد!

 

هرگز صدای خود را بالا نبرده و دست روی او بلند نکنید

همسرتان به شما اعتماد کرده است تا امنیت و راحتی او را فراهم کنید. نگذارید احساسات تان بر شما غلبه کرده و خاطره ای بد در ذهن او باقی بگذارد.

 • در جر و بحث ها لحن خود را کنترل کنید. مثالی از یک گفت و گوی سازنده: فکر کنم بیشتر از حد خرج رو دستمون گذاشتی. نمی گم از قصد این کارو کردی. من به زندگی مون تو بلند مدت فکر می کنم، برای همین خواستم باهات صحبت کنم تا بتونیم نحوه پول خرج کردنمون رو اصلاح کنیم.
 • در بحث های خود به شخصیت یا گذشته او حمله نکنید. مثالی از یک بحث مخرب: می خواستی اینجوری ریخت و پاش کنی چرا با اون خواستگار بچه پولدارت ازدواج نکردی؟ خونه بابات هم که از این خبرها نبود. حالا اومدی تو خونه من یادت افتاده چجوری باید زندگی کنی؟!

هرگز همسر خود را نزنید و او را به خشونت تهدید نکنید. هرگز از برتری فیزیکی خود نسبت به او سوء استفاده نکنید. رفتار خشن و ضرب و جرح، حتی ممکن است موجب پیگرد قانونی بر علیه شما شود.

 

ابراز علاقه شوهر به زن با درست کردن صبحانه

ابراز علاقه

راه هایی برای خوشحال کردن او پیدا کنید

جالب است که گاهی حتی کوچکترین کارها نیز باعث احیای یک رابط می شوند. از خودتان بپرسید که چه کاری برای خوشحال کردن همسرم از دست من بر می آید؟ لازم نیست شق القمر کنید. طرز فکر پشت این موضوع، و همچنین احساس نهفته در آن، بهترین هدیه برای همسر شما است.

 • با خانواده او ارتباط بهتری برقرار کنید، زیرا رابطه شما با پدر و مادر همسرتان از مهمترین موضوعات زندگی او است. ممکن است هر روز آن ها را نبینید، اما همسرتان از شما انتظار دارد که با والدین او نیز مانند والدین خود رفتار کنید.
 • کمک کردن به دیگران برای همسرتان مهم است؟ با نام او به یک خیریه کمک کنید و رسید آن را به همسرتان هدیه دهید. همسرتان از سهیم بودن در این کار خیر احساس خوشحالی و غرور خواهد کرد.
 • کارهای خانه ای که او دوست ندارد را شما انجام دهید. مثلا اگر از ظرف شستن متنفر است، به مدت یک هفته شستن تمام ظرف ها را بر عهده بگیرید.

 

از لحاظ احساسی با او راحت باشید

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما راحت بودن با همسرتان در مسائل احساسی، نشان از علاقه شما نسبت به او دارد. این موضوع نشانه اعتماد شما به همسرتان، و همچنین تمایل شما برای ایجاد رابطه عاطفی نزدیک با او می باشد. خانم ها خیلی تابع احساسات خود هستند، اما این موضوع در مورد آقایان کمتر صدق می کند. راحت بودن شما، به همسرتان این قوت قلب را می دهد که روابط احساسی را به خاطر او گسترش می دهید.

 

عشق خود را به او نشان دهید

دلیل ازدواج شما با او چه چیزی بوده است؟ دلیل عشق خود و احساسی که از او می گیرید را بروز دهید. این کار را مرتبا تکرار کنید، زیرا به یک عادت خوب در شما تبدیل شده، و علاوه بر افزایش عشق و محبت در میان شما، از میزان تنش ها هم کم خواهد کرد.

 • یک نامه دست نویس در زیر بالشت او قرار دهید و در هنگام خداحافظی به او بگویید تا نامه را پس از رفتن شما بخواند. می توانید در نامه بنویسید: “هر روز که با تو ام، بیشتر می فهمم که چقدر آدم خوش شانسی هستم. دوستت دارم!”.
 • هر وقت با هم تنها می شوید، او را بغل کرده و ببوسید. این کار قلب او را نرم خواهد کرد.
 • در جاهای غیر مننظره برایش یادداشت های عاشقانه بگذارید. مثلا در داخل جعبه شیرینی بنویسید: “قلبم برای تو می تپه :)”.

 

از او حمایت کنید

وقتی به کاری دست می زند از او حمایت کنید؛ مثلا زمانی که می خواهد در یک کلاس رقص ثبت نام کند، یا حتی زمانی که می خواهد با دوستانش بیرون برود. حمایت شما باعث احساس امنیت در او شده و به او اجازه می دهد تا به ریسک های حساب شده دست بزند. زمانی که هیچ پشت و پناهی نداشته باشد، می داند که شما تکیه گاه او هستید و می تواند روی شما حساب کند.

 • وقتی همسرتان ناراحت است، راهی برای خوشحال کردن او پیدا کنید. برایش صبحانه درست کنید، پاهایش را ماساژ دهید، و یا فیلم مورد علاقه اش را خریده یا دانلود کنید. این کارهای کوچک، معانی بزرگی در دل خود دارند.

 

رمانتیک باشید

شاید تا به حال در مورد مسائل رمانتیک فکر نکرده باشید، اما رمانتیک بودن برای داشتن یک زندگی خوب ضروری است. این تفکر که بعد از ازدواج دیگر لازم نیست رمانتیک باشید، کاملا اشتباه است. مثلا فرض کنید که همسرتان فکر کند که خوش اندام بودنش بعد از ازدواج دیگر مهم نیست! پس برای اینکه شوق و شور زندگی تان از بین نرود، مثل یک مرد رفتار کرده و رمانتیک باشید.

 • حداقل ماهی یک بار با همسر خود قرار عاشقانه بگذارید. بعضی از زوج ها هفته ای چند بار این کار را انجام می دهند، اما ماهی یکبار هم کافی است. قرار شما می تواند یاد آور یکی از قرارهای خاطرانگیز اول آشنایی تان بوده و یا یک قرار هیجان انگیز مانند بالن سواری، دیدن آکواریوم، رفتن به سینما، و یا موارد مشابه باشد.
 • سالگرد های خود را جشن بگیرید. این سالگردها برای همسرتان مهم هستند، پس باید برای شما هم مهم باشند. این رویدادها علاوه بر معنای سمبلیک خود، فرصتی برای احیای عشق میان شما دو نفر نیز محسوب می شوند. فراموش کردن سالگرد ازدواج یک خطای خیلی بزرگ است. برای سالگردتان حداقل یک شام دو نفره را تدارک ببینید.
 • روابط جنسی خود را زنده نگه دارید. نگذارید ارتباطات جنسی شما سرد و تکراری شوند. همان قدر که به نیازهای خودتان اهمیت می دهید، به نیاز های همسرتان نیز توجه داشته و نیازهای جنسی خود و او را در روابط تان مد نظر قرار دهید.

 

گفتگوی صمیمی شوهر و زن

تقویت رابطه

کاملا به او اعتماد کنید

بسیاری از مسائل مطرح شده در این مقاله حول محور اعتماد شکل می گیرند. اگر به همسر خود اعتماد نداشته باشید، زندگی برای شما سخت خواهد شد. همان طور که انتظار دارید همسرتان به شما اعتماد داشته باشد، شما نیز باید به همسر خود اعتماد کنید.

 

شخصیت خودتان را آشکار کنید

ازدواج یک فرصت بلند مدت ایجاد می کند تا طی سالیان دراز، فردی را بهتر و بهتر بشناسید. بنابراین اگر جنبه ای از شخصیت خود را پنهان کنید، احتمالا نمی توانید از ازدواج خود بهره کافی را ببرید. و البته این مورد درباره همسرتان نیز صادق است. به طور کلی از هر دست بدهید، از همان دست هم پس خواهید گرفت!

 • با همسر خود صحبت های طولانی انجام دهید؛ او را بخندانید؛ علایق و تفریحات خود را با او به اشتراک بگذارید؛ او را به جاهایی ببرید که برایتان ارزشمند هستند؛ او را با فامیل های دور خود آشنا کنید (و خودتان هم با خانواده دور او آشنا شوید)؛ با او بحث های سازنده کنید؛ ضعف ها، ترس ها و تردیدهای خود را با او مطرح کنید؛ خودتان باشید، و نه آن کسی که فکر می کنید او از شما انتظار دارد.

 

قانون طلایی را به خاطر بسپارید

این قانون طلایی نه تنها از جنبه اخلاقی حائز اهمیت است، بلکه به شما کمک می کند تا از بحران های زندگی مشترک خود راحت تر عبور کنید. باید هر آنچه برای خود نمی پسندید را برای دیگران هم نپسندید. به زبان ساده تر، قانون طلایی می گوید: قبل از هر کاری، خود را جای همسرت بگذار.

 • قطعا در هنگام به کارگیری این قانون طلایی، می بایست بصیرت کافی به خرج دهید. همچنین در هنگام ارزیابی آنچه دیگران نمی پسندند، نباید به خودتان دروغ بگویید. اگر جایی با تردید مواجه شدید از خودتان بپرسید: “اگر جای همسرم بودم دوست داشتم چه اتفاقی بیافتد؟” این یک تمرین عالی در تعامل با دیگران است.

 

اگر فردی مذهبی هستید، اعتقادات مذهبی خود را به اشتراک بگذارید

علاوه بر پایبندی بر عقاید خود، به مسیر زندگی مشترک تان نیز توجه ویژه داشته باشید. همانطور که خودتان را برای خدای تان وقف می کنید، باید وقف خانواده خود نیز باشید؛ اما در این مسیر ارزش های خود را حفظ کنید.

 

ظاهری فاخر داشته باشید

این شاید یکی از مهم ترین نکات باشد که در انتها بیان شده است. چه در برون و چه در داخل خانه، بهداشت فردی خود را حفظ کرده و ظاهری آراسته داشته باشید. همچنین سعی کنید مانند همسرتان به بهداشت خود اهمیت دهید. اگر نحوه لباس پوشیدن و فاصله حمام رفتن همسرتان برای شما مهم است، خودتان هم این موضوع را رعایت کرده و به طور کلی، این طرز فکر را در تمام جنبه های زندگی خود گسترش دهید.

 

زن و شوهر عاشق

خلاصه

یکی از شروط شوهر خوب بودن، توجه به کارهای کوچک روزمره است که از دست تان بر می آید. همیشه موقع سلام و خداحافظی همسرتان را ببوسید، در قرارها به موقع حاضر شوید، و با او سازش کرده و در زمان نیاز از او حمایت کنید. قبل از انجام هرکاری خود را جای همسرتان قرار دهید. این کار نه تنها شما را به یک شوهر خوب تبدیل می کند، بلکه از بروز تنش در خانه جلوگیری کرده و روابط تان را بهبود می بخشد. در نهایت، کارهای کوچکی که منجر به خوشحالی همسرتان می شود، مثلا درست کردن صبحانه یا نوشتن دست نویس های عاشقانه، را برای او انجام دهید.

 • جوری از همسرتان حمایت و محافظت کنید که گویی او آخرین امید شما در زندگی است.
 • برای او وقت بگذارید.
 • به او اعتماد کنید.
 • همیشه حقیقت را بگویید، حتی اگر او را ناراحت کند. این خیلی بهتر از آن است که شما چیزی را به او بگویید و او حقیقت ماجرا را از زبان شخص دیگری بشنود.
 • به حرف هایش گوش داده و از آن ها برای بهتر کردن زندگی مشترک تان استفاده کنید.
 • صبور باشید. شوهر خوب بودن زمان بر است.
 • در حضور دوستانش به او ابراز علاقه کنید؛ مثلا بگویید که خیلی زیباست.
 • رمانتیک باشید. هر از چند گاهی برای او هدیه ای بخرید، اما این کار را زیاد انجام ندهید زیرا ارزشش را از دست می دهد.
 • به خانواده او کمک کنید. مثلا در خرید، تعمیرات و …
 • هرگز شرایطی را ایجاد نکنید که با دیگران، نسبت به زمانی که با شماست، خوشحال تر باشد.
 • با خانم های دیگر ارتباط عاطفی بر قرار نکنید. این کار جذابیت او را نزد خودش زیر سوال می برد. در عوض همیشه از او تعریف کرده و بیشتر به او نگاه کنید.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید