چگونه غرورمان را درست به کار ببریم؟

0
91

غرور، شمشیری دولبه است؛ اگر به اندازه کافی غرور نداشته باشید به سختی می‌توانید به موفقیت دست پیدا کنید، اگر هم زیادی مغرور باشید، دیگران تصور خواهند کرد شما یک خودشیفته‌اید. آیا زمان‌هایی نیز وجود دارد که غرور چیز خوبی باشد؟

چگونه غرورمان را درست به کار ببریم؟

در این مطلب برای‌تان می‌گوییم غرور چه انواعی دارد و چگونه خودش را نشان می‌دهد. غرور، چیزی فراتر از آن چیزی است که چشمهای‌مان می‌بینند و می‌توانیم راههایی پیدا کنیم که غرور به نفع‌مان تمام شود.

وقتی غرور اشتباهی عمل می‌کند

هیچ چیزی زیادی‌اش خوب نیست و غرور هم استثنا نیست. غرور اغلب مفهومی منفی را به ذهن می‌رساند زیرا تکیه بر خودخواهی و «مَن» دارد و این منیت به بقیه ترجیح داده می‌شود. تعریف و تمجید زیاد می‌تواند حس خودخواهی فرد را تشدید کرده و زمینه را برای غرور کاذب فراهم کند. اگر شما برای انگیزه گرفتن فقط به تعریف و تحسین‌های بیرونی متکی باشید، به سختی خواهید توانست انگیزه‌ی درونی پیدا کنید. لذت بردن از تعریف‌های بیجا و عادت کردن به آنها نیز می‌تواند باعث شود دچار لاف زدن و حتی دروغگویی شوید. افرادی که زیاد مغرورند خود را بالاتر از بقیه می‌دانند و به ندرت می‌توانند از کسی کمک بخواهند و همین می‌تواند خیلی مواقع به ضررشان تمام شود. به همین علت ما معمولا آدمهایی را خیلی مغرورند دوست نداریم.

غرور لزوما بد نیست. وقتی کار خوبی می‌کنیم و به موفقیتی می‌رسیم باید تشویق و تحسین شویم و در واقع به این تحسین‌ها نیاز داریم. تا زمانیکه تحسین و غرور و تواضع در تعادل باشند، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

مطلب مرتبط:  چگونه یک پسر مغرور را جذب کنیم؟ راه های جذب پسر مغرور

چند دلیل برای لذت بردن از جنبه‌ی مثبت غرور

  1. به استانداردهای بالاتری پایبند خواهید شد
  2. آنهایی که در کارشان به غرور و افتخار دست پیدا می‌کنند معمولا نتایج باکیفیت‌تر و ایده‌آل‌تری کسب می‌کنند.
  3. می‌توانید منفی‌ها را کنار بزنید
  4. وقتی چیزی آنگونه که می‌خواهید پیش نمی‌رود به کمی غرور نیاز دارید تا دست از تلاش برندارید. غرور بجا به شما امید و انعطاف پذیری می‌دهد.
  5. نشان می‌دهد مراقب و متوجه کارتان هستید
  6. اگر نسبت به کاری که انجام می‌دهید غرور نداشته باشید، احتمالا مراقب و متوجه آن نیستید

افراد مغرور چه ویژگی دارند

انگیزه‌ی رهبری و مدیریت به شما می‌‌دهد

وقتی واقعا به کاری توجه می‌کنید و اهمیت می‌دهید قادرید برایش بجنگید. اگر پروژه یا سازمانی به خطر بیفتد، فرد مغرور می‌تواند رهبر خوبی برای محافظت و کنترل امور باشد.

آدمهای مغرور حامی خوبی برای خانواده‌اند

وقتی نسبت به خانواده‌ی خود احساس غرور و افتخار دارید می‌توانید برای آنها بجنگید. سعی می‌کنید بهترین زندگی را برای‌شان فراهم کنید و اجازه نمی‌دهید در موقعیت‌های دشوار قرار بگیرند.

چگونه از غرور به نفع ‌تان استفاده کنید؟

تا زمانی که غرور مثبت خود را تغذیه کنید و حس خودخواهی و تکبرتان را تحت کنترل بگیرید، غرورتان از صفات برجسته‌تان خواهد بود. یادتان باشد، غرور مثبت یعنی تعیین استانداردهای باکیفیت و دست بالا، زندگی کردن طبق آنها و نیفتادن در دام خودشیفتگی.

با آدمهای درست نشست و برخاست ‌کنید

راههای زیادی برای پرورش غرور بجا و پرهیز از خودداری وجود دارد. دوروبرتان را با آدمهای درست پُر کنید؛ افرادی که بتوانند به شما کمک کنند در مسیر سالم پیش بروید. می‌گویند شما مجموعی از پنج نفری هستید که بیشترین اوقات خود را با آنها سپری می‌کنید. آدمهای درست کسانی هستند که تشویق و حمایت‌تان می‌کنند اما در عین حال با شما روراست‌اند. اگر وقت‌تان را با آنهایی بگذرانید که بیخود و بیجا از شما تعریف و تمجید می‌کنند خیلی زود دچار تکبر می‌شوید و ضرر خواهید کرد. اما اگر دوروبرتان افرادی باشند که به موقع و به جا تشویق و ستایش‌تان می‌کنند، به حس خوبی از خودتان دست پیدا خواهید کرد و رابطه‌ی سالمی با خودتان خواهید داشت.

مطلب مرتبط:  جلوگیری از طلاق با رعایت روش های تایید شده از سوی مشاورین خانواده

غرور بی جا

متواضع باشید

ما می‌توانیم همزمان هم مغرور باشیم و هم متواضع. این که کاری را درست و خوب انجام داده‌اید دلیل نمی‌شود دنبال تعریف و تمجید دیگران باشید و ستایش آنها را جستجو کنید. شما کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهید و انتظار کسب اعتبار از بیرون را نکشید.

چیزهای تازه را امتحان کنید

وقتی تجربه‌ی جدیدی را امتحان می‌کنید به خودتان این اجازه را می‌‌دهید که در چیزی بهترین نباشید. مثلا یاد گرفتن یک مهارت جدید، شما را از محدوده‌ی امن و راحت‌تان بیرون می‌کشد و به شما حس مبتدی و تازه کار بودن را یادآوری می‌کند و وقتی در آن مهارت به تبحر رسیدید، بابت دست پیدا کردن به یک توانمندی جدید، احساس غرور خواهید کرد.

کاری را که دوست دارید انجام دهید

ما آدمها وقتی که نسبت به کارمان احساس نارضایتی می‌کنیم، نیاز داریم از بیرون اعتبار و حمایت بیشتری دریافت کنیم. مثلا اگر از کارتان متنفر باشید، حس خودخواهی‌تان بروز کرده و مایلید از خودتان در برابر احساسات منفی محافظت کنید. کار همیشه هم قرار نیست باب میل و ساده باشد، اما شما باید بتوانید بدون مدام جستجو کردن تحسین و پاداش، رضایت‌ و جنبه‌های مثبتی در آن پیدا کنید.

برای خود اندیشی وقت بگذارید

کمی از مشغله‌ها فاصله بگیرید؛ به این فکر کنید چه کسی هستید، چه چیزی برای‌تان ارزش دارد و چه احساسی نسبت به زندگی دارید. این تمرین باید در زندگی‌تان جاری باشد. برای بررسی خودتان وقت صرف کنید تا ببینید سطح غرورتان در حال رسیدن به خودخواهی است یا نه.

مطلب مرتبط:  11فعالیت کلیدی برای ایجاد اعتماد در زندگی مشترک

با بررسی احساسات‌تان می‌توانید پیش از انکه غرور زیادتان به شما آسیب وارد کند، خود را نجات دهید. برای چنین زمانهایی نیز از پیش برنامه داشته باشید تا کنترل امور را دست‌تان بگیرید. اگر در تشخیص شرایط خودتان ناتوان بودید از یک دوست قابل اعتماد کمک بخواهید تا شما را درست راهنمایی کند. آنهایی که نزدیک‌ترین روابط را با ما دارند، راحت‌تر می‌توانند اشتباهات ما را ببینند و گوشزد کنند.

به دیگران هم کمک کنید

از توانمندی‌های‌تان برای کمک به دیگران استفاده کنید. این کار می‌تواند تحت حمایت گرفتن یکی از زیردستان‌تان باشد یا خدمتی رایگان به کسی که نیازمند است. کمک به دیگران، اصالت‌تان را تقویت می‌کند و به زندگی‌تان معنا می‌دهد. حتی اگر وقت زیادی ندارید باز هم می‌توانید راههایی پیدا کنید که دنیا را برای خود و دیگران جای بهتری کنید.

باور داشتن توانایی‌ها و حس غرور بابت کاری که انجام داده‌اید نه تنها مشکلی ندارد بلکه بسیار هو خوب است، اما یادتان باشد در هر شرایط و مرحله‌ای که هستید ریشه‌های‌تان را فراموش نکنید و فروتن باشید. این چیزی است که دیگران را شیفته‌ی شما خواهد کرد.

منبع:برترین ها

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید