چگونه فرزند خود را برای سال اول دبستان آماده کنیم؟

0
1110
نکاتی برای اینکه چگونه فرزند خود را برای سال اول دبستان آماده کنیم؟

روز اول مدرسه فرزند شما یک نقطه عطف در زندگی تان است. فرزند شما دیگر نو پا نیست، ۶ یا ۷ سال دارد و به دنبال دنیایی بهتر می رود. روز اول مدرسه بسیار هیجان انگیز است، اما در عین حال می تواند برای کودک و والدین بسیار استرس زا باشد؛ سوالی که بلافاصله ذهن هر پدر و مادری را درگیر می کند این است که چگونه فرزند خود را برای سال اول دبستان آماده کنیم؟ اولین الویت شما باید از بین بردن استرس روز اول مدرسه باشد. سازماندهی مناسب و برنامه ریزی، همراه با آگاهی از علائم ناراحتی کودک، و هدف گذاری برای از بین بردن هر گونه پریشانی پنهان در مواردی تاثیرگذار خواهد بود.

 

زودتر به مدرسه سر بزنید

بسیاری از مدارس، والدین و کودکان را ترغیب می کنند که قبل از شروع سال تحصیلی در مدرسه حضور پیدا کنند. بدین ترتیب کودک و والدین هر دو می توانند با مکان، طرح و ظاهر مدرسه آشنا شوند. مکان هایی مثل کلاس ها، سرویس بهداشتی و بوفه را مشاهده کنید. این کار اطمینان بصری خوبی به فرزند شما خواهد داد و به شما نیز کمک خواهد کرد تا بتوانید در طول سال تحصیلی با فرزند خود در مورد کلاس ها، محوطه و سالن غذا خوری مدرسه صحبت کنید.

 

با معلم او ملاقات کنید

این موضوع بسیار حائز اهمیت است که در صورت امکان معلم او را زودتر ببینید. بدین ترتیب شما و فرزندتان با شناختن او قبل از شروع کلاس ها احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. همچنین این کار به شما اطمینان می دهد که فرزندتان در روز اول مدرسه بلافاصله با چهره ای آشنا ملاقات خواهد داشت.

دفترچه راهنمای مدرسه را بگیرید

یکی از فاکتورهای بسیار مهم این است که قوانین مدرسه را از قبل بدانید. یک کپی از قوانین و انتظارات مدرسه را از آن ها گرفته و بخوانید. اگر سوالی در مورد قوانین، دریافت پول و غیره دارید، هر چه سریع تر از آن ها بپرسید. این کار همچنین برای تمرین قوانین مدرسه با فرزندتان مهم است، بنابراین فرزندتان از آن چه که در طول سال تحصیلی از او انتظار می رود، اطلاع خواهد داشت.

 

لوازم مدرسه را باهم بخرید

بخش زیادی از شادی سال تحصیلی جدید، خرید کیف و کفش و لوازم التحریر مدرسه است که باید یک تجربه مشترک باشد. اگر مدرسه لیستی به شما داده است، برطبق آن خرید کنید. به فرزندتان اجازه دهید که وسایل مدرسه اش را طبق علاقه خودش خریداری کند. این موارد معمولا مدل جامدادی یا شکل استیکر اسم و غیره است؛ این کار به شما اجازه می دهد تا وسایل کودک تان را شخصی سازی کنید. اگر مدرسه بیشتر وسایل او را تامین می کند، شما همچنان می توانید برخی از وسایل مثل جامدادی و کوله پشتی را به سلیقه شخصی او بخرید.

 

دانش آموز در حال برگشت از مدرسهاز برنامه کلاسی او مطلع باشید

این کار به شما اجازه می دهد تا از قبل با فرزندتان در مورد فعالیت های روزانه او صحبت کنید. سعی کنید برنامه روزانه خود را با برنامه کلاسی او مرتبط کنید تا کودک ارتباط بین برنامه روزانه و کارها را ببیند و بداند که این روال عادی است که همه ما آن را انجام می دهیم.

 

منظم باشید

از همان ابتدا، هم برای شما و هم برای فرزندتان بسیار مهم است که روال روزانه منظمی داشته باشید. با کمک یکدیگر وسایل مدرسه را در کوله پشتی جمع کنید، لباس مدرسه را انتخاب کرده و یا یونیفرم او را آماده کنید. حتی می توانید صبح ها با یکدیگر در ظرف غذای او غذا بریزید. بدین ترتیب فرزندتان به نوعی در تهیه نهار سهیم شده و در نهایت بسته بندی نهار خود را تا پایان سال تحصیلی یاد می گیرد. عادت های اولیه خوب، دوام بیشتری دارند.

 

به فرزندتان قوت قلب دهید

قبل از شروع مدرسه زمانی را صرف کرده و با او در مورد مدرسه، علاقه خودتان به یادگیری و دوستی هایی که در مدرسه شکل می گیرند صحبت کنید. با تعریف کردن تجربیات مثبت و هر چیزی که فرزندتان از شنیدن آن در مورد مدرسه لذت می برد، اعتماد به نفس او را بالا ببرید.

 

او را حمایت کنید؛ نه محدود

در روز اول مدرسه، او را در آغوش کشیده و به او قوت قلب دهید؛ اما متعادل رفتار کرده و او را محدود نکنید. گاهی لازم است تا او را رها کنید. اگر از قبل کار خود را به درستی انجام داده، بر دلایل مثبت حضور در مدرسه تاکید، و او را آماده کرده اید، روز اول یک فرصت هیجان انگیز و سرگرم کننده برای شما و فرزندتان خواهد بود و او میل بیشتری به حضور در مدرسه پیدا خواهد کرد. به کودک تان بگویید که در آخر روز منتظر او هستید و حتما به موقع به خانه برگردد.

 

نکات آماده کردن فرزند برای سال اول دبستان

  • فرزند شما باید قبل از رفتن به مدرسه، دستشویی رفتن را یاد گرفته باشد. اگر این موضوع برای شما مطرح است باید قبل از شروع مدرسه، آموزش دستشویی رفتن را در الویت قرار دهید. اگر موفق نشدید، باید با معلم او مشورت کنید تا بفهمید این موضوع چه پیامد هایی داشته و چه کاری باید برای آن انجام دهید.
  • عکس گرفتن را فراموش نکنید. عکس های روز اول مدرسه همیشه مانند یک گنجینه ای هستند که بعدا با عشق و علاقه به آن نگاه خواهید کرد.
  • فکر خوبی است که به فرزندتان اجازه دهید نقاشی کشیده و آن را در روز اول برای معلمش به کلاس ببرد. این کار برای کودک ارتباط و انگیزه ایجاد می کند.
  • در صورت امکان چند دانش آموز اول دبستان را پیدا کرده و در طول تابستان برای بچه ها قرار بازی بگذرید. بهتر است این کار را با بچه های ساکن محله انجام دهید تا بچه ها بعد از مدرسه و در آخر هفته به دوستی و بازی با یکدیگر ترغیب شوند.
  • نام فرزندتان را روی همه لباس ها بچسبانید. انجام این کار در مدرسه هایی که یونیفرم دارند مهم تر است. لباس های بچه ها گم خواهد شد و اگر اسم او روی لباس باشد، بسیار راحت تر می توان آنها را پیدا کرد.
  • اگر فرزندتان نوشتن را آموخته است، از او بخواهید که در نوشتن اسمش روی وسایل به شما کمک کند.
  • این زمان فرصت خوبی برای آموزش راهکارهایی به کودک تان در مقابله با موقعیت هایی خواهد بود که در آن عصبانی یا ناامید است و یا مورد تمسخر قرار می گیرد. کتاب های زیادی در مورد کنترل خشم، رفتار های درست و مدیریت رفتار وجود دارد.
  • بسیار مهم است که در مورد مسائلی مثل خطرات افراد قلدر و غریبه ها او را آموزش دهید. کتاب ها و منابع فوق العاده ای به صورت آنلاین و یا در کتاب خانه ها وجود دارند که به شما در توضیح این مسائل به فرزندتان کمک خواهند کرد.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید