در زندگی هر مردی زمانی می رسد که تصمیم می گیرد موی صورت خود را بلند کند و صرفا از روی کنجکاوی ببیند با ریش چه شکلی می شود. اگر این مرد شمائید، پس به این جمع خوش آمدید! با این وجود، اگرچه مدتی است تیغ را کنار گذاشته اید، ریش گذاشتن هم آداب روزانه خود را دارد. (اگر تازه کارید بدانید که هنوز برای تمیز کردن موهای دور گردن به تیغ نیاز دارید). همچنان که این مراسم ویژه را آغاز می کنید، سه اصل نگهداری از ریش وجود دارد که باید به خاطر بسپارید.

مدل ریش مناسب برای خود را بشناسید

پذیرش یکی از گام های اولیه ریش گذاشتن است: آیا واقعا می توانید ریش بگذارید؟ چقدر پرپشت خواهد بود؟ اگر جوان ، نوجوان، یا تازه در اوایل 20 سالگی هستید بعد از این پرتر هم خواهد شد. بااین وجود، اگر موهای صورت شما (یا کم پشت بودن آن) از اول همینطور بوده و به حالت ثبات رسیده است، باید به آنچه دارید رضایت دهید. تصور نکنید ریشتان لزوما مثل سعید معروف خواهد شد، مگر اینکه موهای صورتتان به اندازه کافی در ناحیه گونه ها، (و البته جاهای دیگر) پرپشت باشد. خبر خوب این که راه های زیادی وجود دارد که با هر مقدار و شکل ریش عالی به نظر برسید. در ضمن امتحان کردن ریش های مختلف به اندازه ریش گذاشتن سرگرم کننده است.

باید نوع ریشی که به استایل صورت تان می آید را درنظر بگیرید. صورتتان را در آینه نگاه کنید: ریشتان باید صورت شما را تا جایی که ممکن است بیضی نشان دهد. بنابراین اگر صورت مربعی یا گردی دارید، یعنی صورتی که پهنای آن به اندازه ارتفاعش است، ریشی بگذارید که به طول صورتتان بیفزاید، و دو طرف آن را کوتاه نگه دارید. اما اگر صورتی دراز و مستطیلی دارید، یعنی ارتفاع آن بیشتر از پهنایش است، نباید به ارتقاع ریشتان اضافه کنید و بگذارید بلند شود. در عوض باید دوطرف ریشتان را بلند کنید تا درازی صورتتان کمتر به چشم بیاید. در هر دو صورت باید به وسیله ریش، فرم صورتتان را متوازن کنید.

از ریش گذاشتن روی گردن بپرهیزید

ناشیانه ترین اشتباه، ریش گذاشتن بدون نگهداری و اصلاح است. بله این کار وقت گیر است و احتمالا دوست ندارید به اندازه زمانی که صورتتان را تیغ می زدید، برای آن وقت بگذارید. اما اگر روی ریشتان کار کنید، بهتر به نظر خواهد آمد. بخش مهم این روند این است که بلند شدن ریش روی گردن جلوگیری کنید و مرز ریشتان روی گردن را مشخص کنید. هنوز به تیغ خود برای تراشیدن و تمیز کردن موهای سرکش گردن نیاز دارید و اتفاقا تمیز نگه داشتن گردن کار ساده است. اما در نقظه مقابل، اکثر آقایان در هنگام ایجاد خط ریش روی گردن خرابکاری می کنند. ریش باید در تمام اطراف فک و زیر چانه پر باشد. برای این که بدانید ریش خود را از کجا بتراشید، دو انگشت را بالای سیب گلو بگذارید و یک U فرضی از پشت گوش ها تا این نقطه در نظر بگیرید و هر چه زیر این خط است را کاملا بتراشید. این کار مرزی مشخص برای اصلاح های بعدی ریش شما ایجاد خواهد کرد. (خبر خوب اینکه بعد از بار اول این کار آسان تر خواهد شد. وقتی دوباره ریش تان رشد کرد، فقط کافی است موهای زیر U ایجاد شده را بتراشید.)

خیلی از آقایان این خط گردن را محو می کنند تا مرز ریش آنها به تدریج ظاهر شود. ریش تراش خود را بردارید و از سری استفاده کنید که طول آن نصف مقداری است که به طور معمول در اصلاح ریش از آن استفاده می کنید. اگر هنوز مقدار ثابتی برای اصلاح ریشتان ندارید ازقوانین منطقی بهره بگیرید: اساسا می توانید به جای اینکه ریشتان را با درجه کامل بزنید و ریش انبوه را در مقابل پوست تیغ خورده قرار دهید، 3 سانت بالای خط گردن را با درجه کوتاهیِ نسبتا کمتر اصلاح کنید طوری که ریش کم کم به اندازه کاملش برسد. دست شما در انجام این کار کاملا بازاست و می توانید این مرز 3 سانتی متری را دوباره نصف کرده و با اندازه کوتاه تر بزنید تا در نهایت ریشی زیباتر داشته باشید.

ریش خود را مرتب کنید، حتی در زمان رشد آن

بقیه ریش شما هم به اصلاح مرتب نیاز دارد. تمام موها به این اندازه رشد نمی کنند، به علاوه این که باید کاری کنید که ریشتان در بعضی مناطق پرپشت تر به نظر برسد (با توجه به شکل صورت تان). زمانی که ریشتان شروع به نامرتب شدن کرد ( البته وقتی در ناحیه گونه ها و چانه به میزان کامل رشد کرده بود)، یک شانه یا برس ریش برداشته و موها را در خلاف جهت خواب آن شانه کنید، طوری که تمام موها به حالت ایستاده قرار بگیرند. این کار باعث آسان شده اصلاح ریش شده و معلوم می کند کدام بخش ریش بلندتر و سریع تر رشد کرده است. ریشتان را به نحوی که دوست دارید (و البته با توجه به فرم صورتتان و مدل مناسب برای آن) اصلاح کنید و چنانچه می خواهید طول ریش را در همان اندازه نگه دارید، این عمل را هر دو هفته یکبار تکرار کنید. برای حفظ فرم ریش در طول دوره ای که ریش گذاشته اید، باید این کار را در فواصل معین انجام دهید.

سبیل به نگهداری دقیق تری نیازمند است: موها را به سمت پایین و بالای لب ها شانه بزنید و آنها را با قیچی مخصوص سبیل (که برای کوتاه کردن موهای اضافی ریش هم کاربرد دارد) اصلاح کنید. سبیل را هم هر زمان که لازم بود اصلاح کنید. با توجه به میزان پر بودن و ضخامت مورد نظر شما، ممکن است سبیل تا دوبرابر، به نگهداری بیشتر در مقایسه با ریش نیاز داشته باشد.

[td_smart_list_end]