بهتر است با این حقیقت کنار بیایید که لزوما نمی توان هر انسان مذکری را مرد نامید. مردانگی چیزی فراتر از مشخصات فیزیکی بوده و شامل خصوصیات، رفتار و منش فرد می شود. فرهنگ های گوناگون در سراسر جهان تعاریف گوناگونی از مردانگی داشته و آن را با سمبل های متفاوتی مورد تفسیر قرار می دهند. در این میان این سوال پیش می آید که چگونه مرد باشیم؟ گرچه مرد بودن را نمی توان به راحتی دسته بندی نمود، اما خصوصیاتی وجود دارند که همه افراد آنها را مردانه می دانند. در ادامه این مقاله با برخی از این خصوصیات آشنا شوید.

 

تفکر کردن

خصوصیات ذهنی

خودتان را بشناسید

بدانید که چه کسی هستید، و نسبت به آن احساس رضایت داشته باشید. تنها یک راه برای مرد بودن وجود ندارد. یک مرد واقعی ممکن است یک هیزم شکن باشد که همیشه لباس کار به تن دارد؛ و یا یک استاد دانشگاه باشد که همواره در مورد شکسپیر و میلتون صحبت می کند. یک مرد خود را شناخته و به خودش احترام می گذارد.

 

در مورد موضوعی دانش خود را افزایش دهید

باید خود را به یک متخصص در حوزه ای خاص تبدیل کنید. شاید کلمات قلمبه سلمبه بلد نباشید، و یا نخواهید از آن ها استفاده کنید، اما در زمان نیاز، باید بتوانید اقدامی بجا انجام دهید. یک مرد می داند که چگونه از هوش خود برای انجام دادن امور بهره ببرد.

حوزه تخصص یا دانش شما چیست؟ در زیر به چند حوزه اشاره شده است که می توانید به آنها ورود کنید.

 • اطلاعات عمومی: می توانید به آچار فرانسه جمع تبدیل شوید. به حدی اطلاعات عمومی کسب کنید که به راحتی بتوانید در یک مسابقه تلویزیونی شرکت کنید. باید از همه حوزه ها چیزی بلد باشید.
 • ماشین: برخی از آقایان ماشین خود را به اندازه همسرشان دوست دارند! البته کمی مبالغه کردیم، اما حتما شنیده اید که مردی، یک ماشین را با القابی مانند زیبا، ناز و عشق خطاب کند. بله مرد ها ماشین خود را با القاب ویژه خانم ها می شناسند. پس می توانید به مردی تبدیل شوید که بقیه آقایان او را به عنوان مرجع اطلاعات ماشین می شناسند.
 • تاریخ: دانشجویان و متخصصان حوزه تاریخ، دید بسیار جامعی نسبت به حل مسائل دارند. آنها می توانند از استراتژی های جنگی رومن ها، تاکتیک های مذاکره جنگ سرد، و رویکرد اقتصادی فرانسوی ها در امور روزمره خود بهره ببرند. آنها می دانند که تاریخ چیزی فراتر از پیشگیری از اشتباهات گذشته برای وقوع در آینده است.
 • خانم ها: برخی از آقایان مرجع اطلاعات در مورد جنس مخالف هستند. البته کسب این اطلاعات نیازمند تعداد زیادی آزمون و خطا است. هیچ چیز بدتر از مردی نیست که خود را هدیه خداوند برای خانم ها می داند، اما احترام آنها را نگه نداشته و نسبت به آن ها بی تفاوت است.

 

اشتباهات خود را شناسایی کرده و برای آن ها معذرت خواهی کنید

اشتباه کردن هیچ ایرادی ندارد. تنها مردان کم اعتماد به نفس اشتباه کردن را بد می دانند؛ زیرا آنها خودشان را هم قبول ندارند. مردان با اعتماد به نفس می دانند که چه زمانی اشتباه کرده اند، و منکر آن نمی شوند.

“ببخشید” گفتن را یاد بگیرید. البته معذرت خواهی همیشه کلامی نیست. خریدن بلیط کنسرت، درست کردن شام و یا بردن طرف مقابل به سفر، همگی روش هایی برای معذرت خواهی هستند که در آن ها لازم نیست تارهای صوتی خود را به زحمت بیاندازید! یک مرد می داند که این روش ها، نسبت به کلمه “ببخشید” موثرتر بوده و احساس پشیمانی را بهتر منتقل می کنند.

 

قوانین مردانه را بدانید

قوانین مردانه چه هستند؟ قوانین نانوشته و نسبتا ثابتی هستند که مردها از آنها پیروی می کنند. پس برای پیروی از رفتار مردانه، باید به این قوانین هم احترام بگذارید. احترام به این قوانین به این معنی است که شما برای مردان دیگر نیز مانند خود احترام قائل هستید. البته همه چیز به این سادگی هم نیست. تمام مردان با هم متفاوت هستند و شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید. پس اگر این قوانین با طرز تفکر شما سازگاری ندارد، لازم نیست خود را بخاطر آن ها تغییر دهید. برخی از این قوانین عبارتند از:

 • با برخی خانم ها نباید ارتباط برقرار کنید. هرگز نباید با خواهر دوست خود ارتباط برقرار کنید، مگر آنکه قصد ازدواج با او را داشته باشید. هرگز نباید با دختری که قبلا با دوست شما در ارتباط بوده وارد رابطه شوید، مگر آنکه از دوستتان بابت این موضوع اجازه گرفته باشید.
 • گاهی وقت ها باید وسایل خود را در اختیار دیگران قرار دهید. مثلا اگر دوستتان از شما خواست که جعبه ابزار یا دریل خود را به او قرض دهید، باید این کار را برای او انجام دهید. البته در مورد ماشین یا وسایل شخصی، این موضوع بستگی به نظر شما خواهد داشت.
 • خریدن کادوی تولد برای مردان دیگر الزامی نیست. اگر کادویی خریدید و از شما در این مورد سوال شد، می توانید بگویید که نامزد یا همسرتان شما را مجبور به این کار کرده است.
 • در هنگام فرستادن پیغام های متنی به مردان دیگر، از اسمایلی و اموجی استفاده نکنید. اگر هم بنا بر شرایط استفاده کردید، تعداد آنها را در حداقل ممکن حفظ کنید.

 

افکار منفی نسبت به خود را از ذهنتان دور کنید

تمام آقایان در سراسر جهان ممکن است در شرایطی قرار بگیرند که به لحاظ روانی یا اجتماعی نا خوشایند بوده و موجب ناراحتی آن ها شود. اولین قدم برای مرد بودن این است که شرایط و محیط زندگی خود را بصورت بی طرفانه و بدون پیش فرض مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

 • آیا در محیطی بزرگ شده اید که افراد متفاوت یا غیر مطیع را سرکوب و تنبیه می کرده اند؟ خشونت اغلب نتیجه بزدلی است تا نگرشی صحیح نسبت به حل مسئله. بکاربردن خشونت بر علیه دوستان یا اعضای خانواده برای نشان دادن قدرت، روشی ناصحیح و مخرب است.
 • آیا به شما آموخته اند که سرسخت بودن در زندگی به معنی سرکوب احساسات، گریه نکردن، و مخفی کردن نقاط ضعف است؟ نتیجه این طرز تفکر این است که فرد احساسات خود را سرکوب کرده و در شرایطی وخیم تر فرو می رود. سعی کنید سرسخت بودن را به نحوی دیگر تجربه کنید: فردی قابل اعتماد و قوی که می تواند با مشکلات دست و پنجه نرم کند.
 • آیا به شما آموخته اند که به دلیل مرد بودن، رفتار خود را تغییر دهید؟ نوع موسیقی مورد علاقه، شکل لباس ها، گریه کردن در هنگام دیدن فیلم های غمگین، و خریدن گل برای همسر، هیچ یک با مرد بودن در تناقض نیستند. پس زدن این نوع رفتارها نشان دهنده عدم باور یک مرد به مردانگی خودش است.

 

ورزش کردن برای بهتر مراقبت از بدن

مراقبت از بدن

تمیز باشید، حتی اگر در محیطی کثیف کار می کنید

یک مرد می داند که داشتن نظافت و مرتب بودن بسیار حائز اهمیت است. برای مرتب بودن لازم نیست تا همیشه موهای خود را مطابق با مدل های مد روز اصلاح کنید. بسیاری از شرکت ها همواره در تلاشند تا شما را قانع کنند که برای مرتب و تمیز بودن به محصولات آن ها نیاز دارید. آنها اصلاح مو و بدن را به ابزاری برای پول درآوردن خود تبدیل کرده و به جنبه سلامتی و اخلاقی آن توجهی ندارند.

 • لازم نیست هر روز ریش خود را بتراشید، مخصوصا اگر رشد ریش شما کند باشد. برخی از افراد با ریش یا ته ریش چهره خوبی پیدا نمی کنند؛ پس شاید اصلاح مرتب ریش ها برای این افراد ضرورت بیشتری داشته باشد. برخی افراد نیز ریش زیبایی دارند، پس می توانند آن را بلند کنند. برخی از مردها درباره نظر جنس مخالف در مورد ریش های خود حساسیت دارند. هیچ کس نباید در این مورد برای شما تصمیم بگیرد، پس در هنگام تصمیم گیری خودتان باشید!
 • لزومی ندارد که موهای سینه یا بدن خود را بزنید. به آنچه در صنعت فشن، تلویزیون و تبلیغات، به شکل یک مرد تراشیده، نرم و پلاستیک مانند معرفی می شود توجه نکنید. این یک تعریف بسیار سطحی و ظاهری از مرد ایده آل بوده و هدف آن کسب درآمد بیشتر برای شرکت ها است. شما می بایست به خصوصیات فیزیکی مادرزادی خود که هویت شما را می سازد افتخار کنید.
 • در زمان لازم دوش بگیرید و یا به حمام بروید. لازم نیست این کار را هر روز انجام دهید، اما هر زمان که احساس کثیفی کردید حتما نظافت خود را در اولویت قرار دهید.
 • به طور منظم موهای خود را اصلاح کرده و ناخن هایتان را بگیرید. برخی از مردان زیاد به مدل موی خود اهمیت نمی دهند، اما برخی نیز موهای خود را بلند کرده و یا آنها را با مدل های خاص اصلاح می کنند.

 

ورزش کنید

مرد بودن به عضلانی بودن بدن نیست، اما باید به تناسب اندام خود اهمیت بدهید. تناسب اندام را جزو اولویت های زندگی خود قرار دهید. تمرینات هوازی، قدرتی یا ورزشی انجام دهید و آن را با یک رژیم غذایی سالم ترکیب کنید. اگر این کارها برایتان مقدور نیست، روزانه 30 دقیقه راه بروید تا چربی هایتان آب شده و عضلاتتان تقویت شود.

 

لباس مناسب بپوشید

لازم نیست لباستان از برندهای معروف بوده و یا خیلی گران قیمت باشند، اما باید با اندامتان تناسب داشته باشند. همه آقایان اندامی درشت یا عضلانی ندارند، بنابراین یک لباس مشخص نمی تواند برای همه مناسب باشد. هر مرد حداقل به یک شلوار جین، یک شلوار کژوال، یک شلوار کاری، و یک شلوار رسمی نیاز دارد تا بتواند در موقعیت های گوناگون به خوبی ظاهر شود.

سعی کنید از لباس هایی اسپرت، کژوال و رسمی در کمد لباس های خود داشته باشید تا استایل شما همیشه متناسب به نظر برسد.

بین 3 تا 5 جفت کفش کافی است تا بتوانید همیشه انتخاب خوبی داشته باشید. این تعداد کفش را می بایست از میان کفش های رسمی، ورزشی، بوت کاری، کژوال و کفش های غیر رسمی دیگر انتخاب کنید.

 

از مواد مخدر استفاده نکنید

اغلب مردان ماجراجو هستند، بنابراین خطر مواد مخدر همیشه در کمین آنها است. مردان با اعتماد به نفس، برای رهایی از مشکلات زندگی به سمت مواد مخدر نمی روند. این مردان، حتی اگر بدهکار باشند، در کار خود با مشکل مواجه باشند، و یا زندگی شخصی برایشان سخت تر از همیشه باشد، راهی سالم و عاری از مواد مخدر برای لذت بردن از زندگی پیدا خواهند کرد.

 

تفکر کردن و لبخند زدن

طرز تفکر

همیشه اصولی برای خود داشته باشید

ممکن است قاضی یا دادستان نباشید، اما باید حق را از باطل تشخیص داده و دیگران را متقاعد کنید که به اصول شما احترام بگذارند. از خودتان بپرسید: “آیا اگر دیگران همین کار را در قبال من انجام دهند، خوشحال خواهم شد؟” با همین یک سوال می توانید اصول اخلاقی خود را کشف کنید.

 • یک مرد هیچ گاه دزدی نمی کند. حتی در بدترین شرایط، یک مرد از اطرافیان خود کمک می خواهد، تا آنکه دست خود را در جیب آن ها فرو ببرد.
 • یک مرد به دیگران کمک می کند. یک مرد، مشکلات و نیازهای دیگران را درک کرده و در رفع آن ها کمک می کند؛ حتی اگر فردی که مشکل دارد، این موضوع را در ظاهر خود نشان ندهد.
 • یک مرد به دوستان، عزیزان و خانواده خود اعتماد دارد. یک مرد به گفته های خود عمل می کند و از دیگران نیز انتظار دارد به گفته های خودعمل کنند.
 • یک مرد هیچ گاه دروغ نمی گوید. یک مرد به خودش و دیگران دروغ نمی گوید. او به عواقب خوب راستگویی توجه کرده، و با حقیقت زندگی می کند، حتی اگر حقیقت دردناک باشد.

 

بلند پروازی کنید و جاه طلب باشید

مردان به طور ذاتی جاه طلب هستند. آن ها دوست دارند نان آور خانه بوده، و احترام و تقدیر اطرافیان خود را کسب کنند. همه افراد شغل یکسانی ندارند، پس بلند پروازی نیز همواره به یک شکل نخواهد بود. حرفه یا شغلتان هر چه که هست، برای خود اهدافی تعیین کرده و برای دستیابی به آن ها تلاش کنید. هر جا که لازم بود، توانایی هایتان را ارتقا داده و مسیر اختصاصی خود به سمت موفقیت را بسازید.

 

مسئولیت پذیر باشید

تفاوت اصلی میان مردان و پسران (و همین طور افراد بالغ و بچه ها) این است که مردان مسئولیت پذیر هستند. مردان به تعهدات خود پایبندند، وظلیف خود را می پذیرند، و می توان روی کار آن ها حساب کرد.

 • یک مرد می داند که هر کسی می تواند پدر شود، اما تنها یک مرد بامسئولیت می تواند پدر خوبی باشد.
 • یک مرد کسی را مجبور به کاری نمی کند که خودش آن را نمی پسندد. در نتیجه، وقتی کسی خود را برای یک مرد به زحمت می اندازد، آن مرد قدردان او خواهد بود.

 

برای افرادی که دوستشان دارید، فداکاری کنید

برای بزرگ شدن باید فداکاری کنید. تفاوت میان یک مرد و یک پسر این است که آن مرد در مواقع ضروری وارد عمل می شود، اما آن پسر عقب نشسته و غر می زند. یک مرد از فداکاری، مخصوصا برای افرادی که دوستشان دارد، ترسی ندارد. او حاضر است زمان، پول و سایر منابع خود را برای آن ها صرف کند.

 

مرد درستی باشید

انسان درست فردی است که کاری درست را برای رسیدن به هدفی درست انجام می دهد، حتی اگر کسی متوجه آن نشود. ممکن است در مقاطعی فکر کنید که انجام دادن آنچه وظیفه خود می دانید کافی است، اما این برای درست بودن به معنای واقعی کافی نیست. هرگز از انجام دادن کار درست دست نکشید و شخصیت خود را قدم به قدم کامل کنید. اگر قرار است مرد باشید، باید مرد درستی باشید؛ و اگرنه همان پسر بودن بهتر است.

 

برقرار کردن رابطه عاشقانه توسط یک مرد

زندگی عاشقانه

جمتلمن درون خود را پیدا کنید

جنتلمن درونتان به شما می گوید که چه کارهایی را باید انجام دهید (که شاید در انجام آنها تنبلی می کنید):

 • پول رستوران را حساب کنید. مگر آنکه طرف مقابل شما واقعا این کار را دوست نداشته و یا آن را بی احترامی به خود بداند.
 • درب را برای او باز کنید. به طور کلی برای طرف مقابل خود اولویت قائل شوید. مثلا صندلی را برای او عقب بکشید؛ و همیشه با کلماتی مانند “متشکرم” و “لطفا” با او صحبت کنید.
 • در کارها به او کمک کنید. برخی از مردان، پس از ورود به یک رابطه بلند مدت، کمک به طرف مقابل خود را کم کم فراموش می کنند. یک مرد واقعی می داند که باید در کارهای خانه، مانند بیرون بردن زباله، شستن ظرف و …، کمک کند.
 • بعضی وقت ها به او ببازید. مردان بطور ذاتی به دنبال رقابت هستند، و این موضوع کمی درکنار آنها بودن را سخت می کند. گاهی از روی قصد به طرف مقابلتان ببازید و پیروزی او را تایید کنید.

برای آشنایی بیشتر با خصوصیات یک جنتلمن واقعی، مقاله چگونه جنتلمن باشیم؟ را در ریموژ مطالعه نمایید.

 

رازهای روابط خود را به کسی نگویید

مردان دوست دارند زندگی عاشقانه خوبی داشته باشند، اما نباید در مورد دستاوردهای خود در این راه چیزی بگویید. فکر نکنید که اگر در مورد چیزی حرف نزدید، انگار آن چیز اتفاق نیافتاده است. موفقیت در عشق خودش گویای همه چیز است. سکوت کردن در این موارد شما را به فردی رمز آلود تبدیل می کند، که به نوبه خودش جذاب است.

 

با عزیزان خود با احترام رفتار کنید

فهرستی از باید ها و نباید ها را در ادامه بخوانید.

بایدها:

 • به حرف هایشان گوش دهید.
 • اشتباهات کوچک آن ها را ببخشید.
 • به قول های خود عمل کنید.
 • جوری با آنها رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود.

 

نبایدها:

 • از آنها انتظارات غیر واقع بینانه نداشته باشید.
 • آنها را فدای خواسته های خود نکنید.
 • با آنها مثل یک شی رفتار نکنید.
 • در مورد احساسات یا رفتار آنها پیش داوری نکنید.

 

در روابط خود عجله نکنید

بسیاری از افراد با عجله کردن در روابط خود، دیگران را معذب می کنند. آنها با این کار طرف مقابل را از خود دور کرده و به نتیجه دلخواه خود نیز نمی رسند. یک مرد می داند که خانم ها سرعت روابط عاشقانه را تعیین می کنند: اگر طرف مقابلتان روابط را آهسته جلو می برد، به او اطمینان بدهید که تا پایان با او پیش خواهید رفت. اگر سرعت روابط را به طرف مقابلتان بسپارید، می توانید مطمئن باشید که به خواسته های خود دست پیدا خواهید کرد. این موضوع در مورد روابط غیر عاشقانه هم صدق می کند؛ پس به خاطر داشته باشید که بهترین چیز در روابط، برقرار کردن ارتباط است. پس با طرف مقابل خود حرف بزنید.

 

کمی رمز آلود باشید

کمی رمزآلود و مبهم بودن برای بسیاری از افراد، جذاب و اغوا کننده است. رمز آلود بودن به معنی سکوت کردن در همه جا نیست، بلکه به معنی نگه داشتن بخشی از رازها برای آینده است تا دیگران را با آن ها غافلگیر کنید.

 

اعتماد به نفس و شادی یک مرد

خلاصه

برای مرد بودن باید ارزش های خود در زندگی، مانند اعتماد به دوستان، کمک به دیگران، و فداکاری، را شناسایی کنید. بیاد داشته باشید که یک مرد درست، همیشه کار درست را انجام می دهد؛ حتی اگر کسی نظاره گر آن نباشد. با تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت، بلند پروازی خود را به نمایش بگذارید، و دانش و مهارت لازم را در این راه کسب کنید.

 • الگوهای خوبی برای خود پیدا کنید، هر چند سن آنها کمتر از شما باشد. کدام مردان در اطرافتان می تواند الگوی خوبی برای شما باشند؟ رفتار آنها چگونه است؟ از آنها بیاموزید، اما بدانید که هیچ کس کامل نیست؛ زیرا خود آن افراد هم مانند شما در حال یادگیری هستند.
 • مرد واقعی بودن و زن واقعی بودن به یک معناست. اینها یعنی یک انسان مهربان، محترم و درست باشید.
 • شاید به ازدواج کردن علاقه ای نداشته باشید. انتخاب با شماست، زیرا مرد بودن به ازدواج کردن نیست.
 • به کودکان علاقه داشته باشید. هیچ چیز جذاب تر از مردی نیست که با کودکان مهربان است.
 • قوی بودن به زور بازو نیست. قدرت خود را در جنبه های دیگر افزایش دهید. مرد که ذهنش قوی و بزرگ است، با مشت از خودش دفاع نمی کند. شما نمی توانید با هر چه که آزارتان می دهد بصورت فیزیکی درگیر شوید. تا زمانی که واقعا مجبور نشده اید از قدرت خود استفاده نکنید. بعلاوه، انتقام نگرفتن باعث افزایش احترام شما در نزد دیگران خواهد شد.
 • کسب ویژگی های متمایز کننده مردان از پسران، گاها سال ها طول می کشد. سرعت افراد در این زمینه متفاوت است، پس تسلیم نشده و به راه خود ادامه دهید.