پدر خوب بودن به هیچ وجه کار ساده ای نیست. فرقی ندارد که فرزند یا فرزندان شما چند سال سن دارند و حتی چند فرزند دارید، به هر حال وظایف یک پدر پایانی ندارند. اما چگونه به وظایف پدری خود عمل کرده و چگونه پدر خوبی باشیم؟ برای پدر خوب بودن باید در کنار فرزند خود حضور داشته، الگوی خوبی برای او باشید، و بدون تحمیل کردن خود به فرزندتان، با نیازها و خواسته های او همراهی کنید. در ادامه، راهکارهای تمام این موارد ارائه شده است. پس اگر می خواهید پدر خوبی برای فرزند خود باشید، با ما همراه شوید.

 

حضور پدر در کنار دخترش

حضور داشتن

برای فرزند خود وقت بگذارید

فرزند شما درکی از این موضوع ندارد که اخیرا در شرکت خود ترفیع گرفته اید و یا قیمت خانه تان متری چند است. نکته مهم برای فرزند شما این است که در هنگام شام در خانه باشید، جمعه او را به پارک برده، و یا گاه وقتی او را برای شام بیرون ببرید. پس اگر می خواهید پدر خوبی باشید، باید فارغ از مشغله های خود، به طور روزانه یا حداقل هفتگی برای او وقت بگذارید.

 • وقت مخصوص فرزند تان را در برنامه زمان بندی خود پیشبینی کنید. شاید پنجشنبه و جمعه، بهترین زمان برای حضور در کنار او باشد. این زمان را به فرزند خود اختصاص داده و اجازه ندهید کارها و قرارهای دیگر جایگزین آن شود.
 • اگر بیش از یک فرزند دارید، برای آن ها بصورت جداگانه وقت بگذارید تا روابط دونفره بین شما و فرزندتان گسترش پیدا کند.
 • اگر آن قدر خسته بودید که توان فوتبال بازی کردن با فرزندتان را نداشتید، به جای آن یک کار دیگر انجام دهید. مثلا با هم فوتبال تماشا کرده و یا بازی فوتبال کامپیوتری انجام دهید. مهم آن است که در حد توان خود در کنار او باشید.

 

در رویدادهای مهم مربوط به او حضور داشته باشید

گرچه برنامه ریزی یک زمان مشخص در هفته برای گذراندن وقت با فرزندتان مهم است، اما باید در رویدادهای مهم زندگی مربوط به فرزندتان هم کنار او باشید. برنامه کاری خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید در اولین روز مدرسه، مسابقات ورزشی که در آن ها شرکت می کند، یا جشن پایان سال مدرسه او حضور داشته باشید.

 • فرزند شما این رویدادهای مهم را تا پایان عمر در ذهن خود نگه خواهد داشت، پس مهم است که شما نیز در آن خاطره حضور داشته باشید.
 • ممکن است خیلی سرتان شلوغ باشد، اما اگر آن رویداد مهم را از دست بدهید، در آینده پشیمان خواهید شد.

 

درس های مهم را به فرزند خود بیاموزید

باید در کنار فرزند خود حضور داشته و اصول اولیه زندگی را به او بیاموزید. باید به فرزند خود بیاموزید که چگونه از دستشویی استفاده کند، چگونه دندان های خود را به درستی مسواک بزند، چگونه سوار دوچرخه شود، و در زمان مناسب خود، چگونه رانندگی کند. درس های اختصاصی دیگری نیز وجود دارد که برای پسرها و دخترها متفاوت است. همچنین، علاوه بر اصول اولیه زندگی، درس های بزرگ دیگری نیز وجود دارد که فرزندتان باید آن ها را از شما بیاموزد.

 • آموختن این موارد به فرزند را به همراه همسر خود انجام دهید. هر یک از شما باید موارد گوناگونی را به او آموخته و در بزرگ شدنش سهیم باشید.
 • به فرزند خود اجازه دهید که از اشتباهات خود درس بگیرد. اگر کار اشتباهی انجام داد، به جای تنبیه و عبور از مسئله، علت اشتباه را به او نشان داده و راهکارهای جلوگیری از تکرار اشتباه را به او بیاموزید.
 • مرتبا از فرزند خود تعریف و تمجید کرده و در هنگام انتقاد کردن مهربان باشید. طرز رفتار شما تاثیر بسزایی بر نگرش فرزندتان نسبت به خودش خواهد داشت.

 

ارتباط خود با فرزندتان را تقویت کنید

حضور شما در کنار فرزندتان بسیار مهم است، اما وقتی در کنار او هستید، توانایی شما در برقراری ارتباط نیز اهمیت بالایی دارد. برای اینکه فرزندتان از حضور در کنار شما لذت ببرید، لازم نیست حتما کار هیجان انگیزی انجام دهید. فقط کافیست بر نحوه برقراری ارتباط با او تمرکز کرده و نگرانی ها و مشکلاتش را درک کنید.

 • حتما به صورت روزانه با فرزندتان ارتباط برقرار کنید تا در جریان مشکلات، برنامه هفتگی و افکار او قرار گیرید.
 • به طور نمادین نپرسید “امروز چه خبر؟”، بلکه واقعا برای جواب های او اهمیت قائل شوید.
 • اگر فرزندتان در سنین نوجوانی به سر می برد، ممکن است تمایلی به مطرح کردن برنامه هایش با شما نداشته باشد. در این صورت، هر از چندگاهی اوضاع و احوالش را بپرسید تا بداند به فکرش بوده و نمی خواهید در کارهای او دخالت کنید.

 

با فرزند خود برنامه مسافرت بگذارید

اگر می خواهید پدر خوبی باشید، باید گاه وقتی با فرزند خود به مسافرت بروید (بهتر است همسرتان هم در این سفر حضور داشته باشد). می توانید فرزند خود را به یک شهر ساحلی، یک سفر دریایی، یا یک برنامه جنگل گردی فراموش نشدنی ببرید. سعی کنید برنامه سفرتان خاص، بیاد ماندنی و به نحوی باشد که بتوانید آن را هر سال تکرار کرده و به یک برنامه مفرح “مسافرت با بابا” تبدیل کنید.

 • اگر همسرتان هم در سفر حضور دارد، یک برنامه گردش “بابا و فرزندی” هم تدارک ببینید تا بتوانید کمی با فرزندتان به صورت اختصاصی زمان بگذرانید.
 • اگر از چند ماه قبل برنامه سفرتان را بچینید، فرزندتان یک دلخوشی خوب برای این مدت پیدا کرده و ذوق و شوق خواهد داشت.

 

برای خودتان هم وقت بگذارید

گرچه وقت گذاشتن برای فرزندتان بسیار مهم است، اما باید در زمان ممکن برای خودتان هم وقت بگذارید. این وقت گذاشتن می تواند رسیدگی به امور شخصی در بعد از ظهر جمعه، نیم ساعت پیاده روی صبح گاهی، و یا یک ساعت مطالعه کتاب قبل از خواب باشد. باید همیشه منافع فرزندتان را بر منافع خود مقدم بدانید، اما این موضوع نباید باعث شود که خودتان را کاملا نادیده بگیرید.

 • اگر برای خودتان وقت نگذارید، نمی توانید ذهن خود را ریلکس کرده و خودتان را بازیابی نمایید، و در نتیجه نمی توانید توجه و وقت لازم را به فرزندتان اختصاص دهید.
 • می توانید یک اتاق یا صندلی خاص را در خانه به خود اختصاص دهید که فرزندتان بداند در آنجا نباید مزاحم شما شود. به او یاد بدهید که بخشی از زمان شما مختص خودتان است و او نمی تواند در آن زمان به سراغ شما بیاید (مگر آنکه واقعا به شما نیاز داشته باشد).

 

تربیت کردن فرزند توسط پدر

داشتن روش تربیتی متعادل

به شکل متعادل فرزندتان را تشویق کنید

داشتن روش تربیتی به این معنی نیست که فقط وقتی فرزندتان اشتباهی مرتکب می شود او را تنبیه کنید. بلکه وقتی کار خوبی انجام می دهد نیز باید او را تشویق کنید تا به تکرار رفتار مناسب خود ترغیب شود. وقتی نمرات خوبی می گیرد، به خواهر یا برادر کوچک تر خود کمک می کند، و یا در یک دعوا عاقلانه عمل کرده و گذشت می کند، باید به او بفهمانید که به رفتارش افتخار می کنید. می توانید او را به رستوران مورد علاقه اش برده، یا هر کاری که می توانید را انجام دهید تا متوجه شود از رفتار خوب او راضی هستید.

 • همراه کردن تشویق با محبت برای کودکانی که سن کمتری دارند تاثیر بیشتری داشته و به آن ها نشان می دهد که چقدر از رفتارشان راضی هستید.
 • تلاش های کودک تان را نیز مد نظر قرار داده و او را بابت اقداماتی که برای رسیدن به هدفش انجام می دهد نیز تشویق کنید. سعی کنید به ازای هر 1 انتقاد، 3 بار او را تشویق کنید.
 • گرچه دادن یک اسباب بازی یا کادو موجب حمایت از رفتار خوب فرزندتان می شود، اما نباید بگذارید که آن اسباب بازی یا کادو به تنها انگیزه او برای رفتار خوب تبدیل شود. فرزند شما باید به دلیل توانایی اش در تشخیص کار خوب از بد انگیزه بگیرد.
 • فرزند خود را به خاطر کارهایی که وظیفه او است، مانند جمع کردن اسباب بازی ها یا خوردن غذا، تشویق نکنید. زیرا او این ذهنیت را پیدا می کند که با انجام این کارها به شما لطف کرده است.

 

به شکل متعادل فرزندتان را تنبیه کنید

برای داشتن روش تربیتی متعادل، باید فرزندتان را در صورت انجام کار اشتباه تنبیه کنید. البته لازم نیست تنبیه فیزیکی انجام دهید یا او را از لحاظ روحی تحت فشار قرار دهید. فقط باید فرزندتان را متوجه کنید که کارش اشتباه بوده و به او نشان دهید که هر کار اشتباه، عواقبی در پی دارد. هر کودکی که به اندازه کافی بزرگ شده و توانایی تجزیه و تحلیل مسائل را دارد، باید متوجه شود که چه زمانی کار اشتباه انجام داده است.

 • با همسر خود در مورد قوانین خانه (مانند آب نخوردن از سر بطری، قرار دادن کفش ها در جا کفشی، در زدن قبل از ورود به اتاق و …) به توافق رسیده و این قوانین را به فرزند خود منتقل کنید تا آن ها را رعایت کند.
 • حتما در مورد میزان تنبیه کودکان با همسر خود به توافق برسید. نباید برای فرزندتان فرقی داشته باشد که مامان یا بابا متوجه خطای او شده است؛ در هر صورت باید عواقب یکسانی اتفاق بیافتد. با این کار، از بوجود آمدن جو “پلیس خوب” و “پلیس بد” در خانه جلوگیری می شود.

 

ثبات رویه داشته باشید

ثبات رویه نیز به اندازه داشتن سیستم تنبیه و تشویق حائز اهمیت است. اگر کودک تان رفتار اشتباهی انجام دهد، عواقب آن باید در تمام موارد یکسان باشد؛ حتی اگر شرایط مناسب نباشد، در مهمانی باشید یا حتی حوصله تنبیه کردن او را نداشته باشید. این مورد درباره تشویق کردن نیز صدق می کند. اگر فرزندتان کار خوبی انجام داد، حتما او را خوشحال کنید؛ حتی اگر خودتان در اوج ناراحتی به سر می برید.

 • اگر ثبات رویه نداشته باشید، فرزندتان متوجه می شود که احساسات و حال شما بر عکس العمل تان تاثیر گذار است.

 

بر سر فرزندتان داد نزنید

ممکن است خیلی از دست فرزند خود ناراحت باشید، اما داد زدن نباید جز گزینه های شما قرار گیرد. اگر احساس می کنید باید داد بزنید، احساسات خود را جای دیگری تخلیه کنید، اما هر چقدر هم که کار فرزندتان بد بود بر سر او داد نزنید. می توانید صدای خود را کمی بالا ببرید تا متوجه اشتباهش بشود، اما اگر داد و فریاد کنید، فرزندتان از شما ترسیده و راه های ارتباطی میان شما بسته خواهد شد.

 • گرچه کار سختی است، اما نباید بگذارید کودکان، از کوره در رفتن شما را ببیند.

 

خشونت به خرج ندهید

هر چقدر هم که عصبانی باشید، نباید کودک خود را بزنید، او را هل دهید، و یا به او آسیبی برسانید. این کارها باعث صدمه جسمی و روحی در کودک شده و او تمایل خواهد داشت که به هر نحوی از شما دوری کند. اگر کودک تان احساس کند احتمال بروز خشونت از طرف شما وجود دارد، راه های ارتباطی را بسته و تا جای ممکن در اطراف تان حاضر نخواهد شد. اگر می خواهید احترام خانواده خود را بدست آورید، باید از رفتار خشونت آمیز با فرزندتان و مادرش خودداری کنید.

 

هم مورد علاقه باشید و هم مورد احترام

کودک تان باید بداند که روش تربیتی شما قابل چشم پوشی نیست و نمی تواند شما را دور بزند، و در عین حال از عشق و محبت تان بهره مند شده و از کنار شما بودن لذت ببرد. برای اینکه پدر خوبی باشید، باید میان آموزش دادن درس های واقعی و دشوار زندگی و همچنین عشق ورزیدن به فرزند خود تعادل ایجاد نمایید. برای اثربخشی بیشتر بر فرزندتان، کاریزماتیک بودن را تمرین کنید.

 • اگر برای مورد احترام بودن بیش از حد تلاش کنید، ممکن است فرزندتان در کنار شما احساس راحتی نکرده و حرف دلش را نزند.
 • اگر برای مورد علاقه بودن بیش از حد تلاش کنید، ممکن است فرزندتان شما را به عنوان فردی ببیند که عشقش را تحویل کرده و توانایی در رابطه با اعمال خواسته هایش ندارد.

 

کمک کردن پدر و فرزند در کارهای خانه

الگوی خوب بودن

خودتان الگوی فرزندتان باشید

اگر بخواهید خودتان الگوی فرزندتان باشید، باید جمله “به آنچه می گویی عمل کن” را شعار زندگی خود قرار دهید. با این کار، فرزند شما متوجه می شود که وقتی کاری را خوب و کاری را بد معرفی می کنید، حرفی غیر قابل انجام نزده اید. اگر می خواهید رفتار فرزندتان با انتظار شما برابر باشد، باید این رفتار مثبت را ابتدا در خود شما ببینند. چند روش برای الگو بودن برای فرزندتان وجود دارد:

 • اگر می خواهید فرزندتان سیگار نکشد و مشروبات الکلی مصرف نکند، نباید این کار ها را در جلوی او (یا اصلا) انجام دهید.
 • اگر می خواهید فرزندتان با افراد دیگر با احترام و مهربانی رفتار کند، خودتان هم باید به همه (از پیش خدمت رستوران گرفته تا فروشنده های تلفنی) احترام بگذارید.
 • اگر می خواهید فرزندتان با کسی دعوا نکند، خودتان هم نباید در مقابل او با مادرش دعوا کنید.

 

با مادر فرزندتان با احترام رفتار کنید

اگر می خواهید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید، باید با مادر او با احترام رفتار کنید. باید به همسر خود عشق بورزید، به او کمک کنید، و از کنار او بودن لذت ببرید. اگر با همسر خودتان رفتار بدی داشته باشید، فرزندتان هم فکر می کند که می تواند با مادر خود یا افراد دیگر بدرفتاری کند؛ چون پدرش این کار را انجام می دهد.

 • کمک کردن به همسرتان در خانه داری و بچه داری، بخشی از احترام به او است.
 • به فرزند خود نشان دهید که مادر او را ستوده و محبتی که سزاور آن است را به او عرضه می کنید.
 • نه تنها باید به مادر فرزند خود احترام بگذارید، بلکه باید به او عشق ورزیده و رابطه ای مفرح و دوست داشتنی با او داشته باشید.
 • اگر از همسر خود جدا شده اید، و حتی اگر با او رابطه خیلی بدی دارید، هرگز نباید چیز بدی در مورد او به فرزندتان بگویید. دیدن رابطه بد شما با همسرتان موجب نگرانی و سردرگمی کودک خواهد شد.

 

اشتباهات خود را بپذیرید

برای الگوی خوب بودن لازم نیست که انسان کاملی باشید. در حقیقت، کامل نبودن شما بهتر است، زیرا فرزندتان متوجه می شود که هیچ کس کامل نیست و هر کسی ممکن است اشتباه کند. اگر خطایی از شما سر زد (مثل کار مهمی را فراموش کردید و یا از کوره در رفتید)، کافی است تا اشتباه خود را پذیرفته و معذرت خواهی کنید.

 • اگر بر غرور کاذب خود غلبه کنید، فرزندتان هم متوجه می شود که اگر کار اشتباهی انجام داد، باید آن را بپذیرد.
 • پذیرفتن اشتباهات، نسبت به اشتباه نکردن، از شما شخصیت کامل تر و بهتری خلق می کند.

 

در کارهای خانه کمک کنید

اگر می خواهید فرزندتان در کارهای خانه کمک کند، خودتان هم باید این کار را انجام دهید؛ حتی اگر مشغله کاری خیلی زیادی داشته باشید. بگذارید شما را در حال شستن ظرف ها، تمیز کردن کابینت و جارو کشیدن ببیند تا خودش هم به این کارها راغب شود. اگر این ذهنیت در او بوجود آید که تمیز کردن خانه وظیفه مامان است، احتمال کمک کردن او نیز بسیار کاهش می یابد.

 • کمک کردن در خانه باعث خوشحال شدن همسرتان شده و کار تیمی شما با او باعث می شود که فرزندتان هم بخواهد به شما بپیوندد.

 

احترام فرزند خود را بدست آورید

احترام را باید به دست آورد. شما نیز باید هر آنچه از دست تان بر می آید را انجام دهید تا فرزندتان برای شما به عنوان یک پدر احترام قائل شود. اگر زیاد در کنار آن ها حضور نداشته باشید، بر سر مادرشان داد بزنید، و فقط در صورت حال و حوصله داشتن با آن ها ارتباط برقرار کنید، آن ها نیز احترامی برای تان قائل نخواهند بود. رفتار شما باید قابل تحسین، صادقانه و با ثبات باشد تا فرزندتان از شما یک الگو ساخته و به عنوان یک انسان ارزشمند بپذیرد.

 • لازم نیست فرزندتان شما را پرستیده و یک انسان کامل بداند. او باید درک کند که شما هم یک انسان هستید و می خواهید فرد خوبی باشید.

 

به فرزند خود عشق بورزید و به او محبت کنید

شاید فکر کنید که برای الگو بودن باید فاصله خود و فرزندتان را کمی حفظ کرده و همیشه کارها را به درستی انجام دهید. اما در حقیقت برای الگو بودن باید آن قدر با فرزند خود ارتباط داشته باشید که بتوانید به راحتی او را بغل کنید، ببوسید و نشان دهید که چقدر برای تان مهم است. نگذارید حتی یک روز هم بدون جمله “دوستت دارم”، محبت فیزیکی و اهمیت قائل شدن برای فرزندتان بگذرد.

 • کودک شما، هر چه قدر هم که سن داشته باشد، به محبت و عشق تان نیاز دارد.
 • کودکان تان را تحسین کرده و به آن ها بفهمانید که زندگی بدون آن ها اصلا دوست داشتنی نیست.

 

مکالمه پدر و پسر

داشتن درک و پذیرش

بپذیرید که فرزندتان مثل شما نیست

شاید دوست داشته باشید که فرزندتان همان شغل خانوادگی تان را ادامه دهد، در همان دبیرستان شما درس بخواند، یا مثل شما فوتبال بازی کند؛ اما باید بپذیرید که کودکان انسان های مجزایی بوده و نیازها و خواسته های مخصوص به خود را دارندکه ممکن است با نیازهای و علایق شما یکسان نباشد. شاید فکر کنید مسیر زندگی شما تنها مسیر منتهی به خوش بختی است، اما اگر بخواهید پدر خوبی باشید، باید بپذیرید که فرزند شما هم ایده های خودش را در زندگی دنبال می کند.

 • شاید فکر کنید که اگر به فرزندتان بگویید چه کار کند یا چگونه زندگی نماید، کار خوبی را در حق او انجام داده اید. اما با این کار در حقیقت به استقلال او ضربه خواهید زد.
 • درک و پذیرش خواسته های کودکان زمان بر است. اگر متوجه نمی شوید که چرا کودک تان می خواهد خواننده یا بسکتبالیست شود، از او بخواهید که دلیل این کار را برای شما توضیح دهد و خودتان هم برای شنیدن و درک آن زمان بگذارید.
 • اگر خیلی برای کنترل فرزند خود تلاش کنید، او نیز شما را پس زده و درد دلش را به شما نخواهد گفت.
 • بگذارید فرزندتان مستقل بوده و با ذهنی باز برای خود تصمیم بگیرد. شاید دوست داشته باشید که فرزندتان فوتبال بازی کند، اما او را در کلاس های ورزشی گوناگون ثبت نام کنید تا خودش تصمیم بگیرد.

 

دنیای متفاوت امروزی را درک کنید

به عنوان یک پدر خوب باید درک کنید که محیط رشد فرزند شما با محیطی که خودتان در آن بزرگ شدید بسیار متفاوت است. با وجود جهانی سازی، پیدایش شبکه های اجتماعی، و تغییر سیاست های اجتماع، بسیار طبیعی است که فرزندتان، نسبت به شما، در معرض مخاطرات بیشتری قرار گرفته و درک بالاتری نسبت به مشکلات و معضلات تغییر شرایط جامعه داشته باشد.

 • بپذیرید که امروزه مسائلی مانند پیرسینگ و تتو کردن بدن، رابطه با جنس مخالف، و سفرهای دوستانه بسیار متداول تر از زمان شما است. بپذیرید که فرزندتان محصولی از زمان بوده و ممکن است بخواهد یک زندگی پرمخاطره تر را نسبت به شما تجربه کند.
 • شاید فکر کنید که با ساز و کارهای زندگی امروزی آشنایی کامل دارید، اما بگذارید که فرزندتان هم خودی نشان داده و نقطه نظراتش را با شما در میان بگذارد.

 

اشتباهات فرزند خود را بپذیرید

اگر می خواهید پدر خوبی باشید، باید بپذیرید که فرزند شما نیز، مانند خودتان، کامل نیست و ممکن است اشتباهاتی از او سر بزند. زندگی پر از اشتباهاتی است که فرصت آموختن را برای فرزندتان فراهم می کند، و باید بدانید که آموختن برخی از درس ها در زندگی ضروری است. این درس ها ممکن است از اشتباهاتی مانند یک تصادف کوچک بدون گواهینامه، عدم قبولی در یک درس، یا یک خرید اشتباه با پول پس انداز نشات بگیرد.

 • اگر نگذارید فرزندتان هر از چند گاهی اشتباه کند، هیچ وقت چیزی را نخواهد آموخت. شاید دوست داشته باشید که همیشه از او محافظت کرده و فرزندتان را زیر چتر حمایت خود بگیرید، اما باید بدانید که اشتباه کردن موجب اتخاذ تصمیمات بهتر در آینده خواهد شد.
 • وقتی فرزندتان اشتباهی مرتکب می شود نیز باید روش تربیت متعادلی در قبال آن ها داشته باشید. پس به جای داد زدن باید در مورد آن اشتباه با او صحبت کرده و کاری کنید که خودش هم متوجه اشتباه اش بشود.

 

دشواری های زندگی فرزندتان را درک کنید

اگر قصد دارید پدر خوبی باشید، باید بدانید که فرزند شما، در چه زمانی با مشکلات و دشواری ها مواجه است؛ و خود را در قبال نیازهای او مسئول بدانید. شاید دخترتان، به دلیل رفتن به خانه جدید، دوستان خود را از دست داده و با مشکل مواجه باشد. شاید هم پسرتان در مدرسه مورد تمسخر هم کلاسی هایش قرار می گیرد و به لحاظ روحی ضربه خورده است.

 • شاید نتوانید مشکلات فرزند خود را به طور کامل حل کنید، اما باید با آنچه از ذهن شان می گذرد آشنا باشید تا درک بهتری از مشکل پیدا کرده و بتوانید با او صحبت کنید.
 • تنها با گفتن “می دونم یه سری مشکل داری. می خوای دربارش صحبت کنیم؟” به فرزند خود نشان می دهید که برای او ارزش قائل هستید.
 • خود را جای فرزندتان قرار دهید. نگاه کردن به مسائل از دید او کمک می کند تا رفتارش را بهتر درک کنید.
 • همیشه برای صحبت با فرزندتان اولویت قانل شوید، حتی اگر با نقطه نظرات آن ها موافق نیستید.

 

از فرزند خود انتظارات غیر واقع بینانه نداشته باشید

ممکن است زندگی فرزند شما مملو از فشار هایی از جانب خواهر و برادر، بچه های مدرسه، معلم ها و مربی ورزشی او باشد. به فرزندتان کمک کنید تا خواسته های خود را درک کرده و توانایی ها و محدودیت هایش را بشناسد. به او کمک کنید تا اهدافی قابل دستیابی برای خود تعیین کند. فرزندتان را تشویق کنید تا تمام ظرفیت های خود را پیدا کند، اما سعی نکنید آنچه خودتان بدست آورده اید یا در دستیابی به آن ناموفق بوده اید را به او تحمیل کنید.

 

بدانید که وظیفه شما به عنوان پدر هیچ وقت تمامی ندارد

فکر نکنید که وقتی فرزندتان 25 سالش شد یا درسش تمام شد، وظیفه شما برای بزرگ کردن او به پایان می رسد. باید فرزندتان را تشویق کنید تا به لحاظ مالی و احساسی مستقل شود، اما باید او را متوجه کنید که همیشه برای تان مهم است و همیشه آماده کمک کردن به او هستید.

 

ویژگی های یک پدر خوب

سخن آخر

مهمترین کاری که به عنوان یک پدر خوب می توانید انجام دهید این است که برای فرزند خود وقت بگذارید. روزهایی از هفته را به خانواده اختصاص دهید، حتی اگر این زمان به تلویزیون نگاه کرده یا خوردن غذا بگذرد. همچنین در هنگام اتفاقات مهم مانند روز اول مدرسه، فارغ التحصیلی و مسابقات مهم ورزشی در کنار فرزند خود حضور داشته باشید. برخی از آموخته های خود، از آموخته های مهمی مانند تمام کردن رابطه با یک دوست جنس مخالف تا آموخته های کوچک مانند نحوه بستن بند کفش، را به او منتقل کنید. همچنین با همسر خود همراه شوید تا در هنگام بروز خطا از طرف فرزندتان، با روش تربیتی یکسان، محکم و دوستانه با او رفتار کنید.

 • همیشه با فرزند خود گفتگو کنید، نه اینکه حرف های تان را به او بزنید.
 • در مورد تجربه بزرگ کردن فرزند، با پدر یا پدربزرگ خود مشورت کرده و نظر آن ها در مورد مواردی که درک نمی کنید را جویا شوید.
 • همیشه از خود صبر و درک نشان دهید.
 • همیشه به حرف فرزند خود گوش دهید، حتی اگر نمی دانید دقیقا چه چیزی می خواهد بگوید.
 • خودتان هم به آنچه می گویید عمل کنید. الگوی فرزندتان باشید و برای اعمال خود، بهانه هایی مانند “هر کاری که من می کنم رو که تو هم نباید بکنی” نیاورید.
 • هدف از اتخاذ روش تربیتی آن است که به فرزند خود نشان دهید رفتارش غیر قابل قبول و نامناسب بوده است. بکارگیری خشونت در این مواقع بسیار نابجا بوده و حتی ممکن است به حیطه کودک آزاری وارد شود.
 • اگر خیلی سخت گیر باشید، تعجبی ندارد که فرزندتان، مخصوصا در سنین نوجوانی، در هنگام عدم حضور شما یاغی شود.
 • فرزند خود را همان طوری که هست بپذیرید و به دنبال آن نباشید که او را شبیه به خود کنید.