یکی از جذاب ترین لباس های مردانه، پلیوری است که متناسب با اندام شما باشد. پلیورهای مردانه هم کاربردی هستند و شما را گرم نگه می دارد و هم جذاب می باشند و یکنواختی پیراهن مردانه و شلوار پارچه ای را که هر روز می پوشید و سر کار می روید را تغییر می دهند. اما اغلب آقایان اطلاعات کمی راجع به پلیور مردانه دارند و حتی تعداد کمتری از آن ها از مدل ها و طرح های مختلف آن استفاده ی لازم را می برند. در این مقاله می خواهیم اطلاعات جامعی درباره ی جنس پلیورها، اندازه و مدل های آن ها در اختیار شما بگذاریم. هدف ما این نیست که شما را تغییر دهیم بلکه می خواهیم شما را با گزینه هایی آشنا کنیم که شاید تا کنون در نظر نمی گرفتید و به این ترتیب می توانید طوری لباس بپوشید که شخصیت شما را منعکس کند.

انواع جنس های پلیور مردانه

پلیور کشمیر

پلیور مردانه کشمیر
برترین جنس پلیور مردانه ، کشمیر خالص است که قیمت خیلی زیادی دارد. علت آن هم موهای نرم و بلند بز کشمیر است که این پارچه از آن تهیه می شود. این پلیور کشمیر گرم و نرم، لباسی مهم برای هر مرد محسوب می شود. توصیه می شود در هنگام خرید آن دقت کنید که اولا برای شما اندازه باشد، دوما حداقل چهار بار در سال نیاز به پوشیدن آن داشته باشید، سوما رنگ آن ساده و تیره باشد و در آخر آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید؛ چراکه پلیورهای کشمیر قلابی ارزش پولی را که می دهید ندارند. یک بار بابت پولی که برای پلیور خود می پردازید گریه کنید و بعد در هر موقعیتی که به دست می آورید می توانید آن را بپوشید و از پولی که داده اید احساس رضایت کامل داشته باشید. اگر از پلیور خود به خوبی نگهداری کنید می توانید بالای 200 بار در طول 10 سال آن را به تن کنید.

پلیور پشمی

استایل یک آقا با پلیور مردانه پشمی
قدیمی ترین و مرسوم ترین جنس پلیور مردانه ، پلیور پشمی است که به لحاظ کارایی و ظاهری که دارد کاملا مرسوم و محبوب است. از آنجا که این لباس بافتنی لباس کارگران در روستاهای انگلیس بوده است، این پلیور را به یکی از پلیورهای محبوب آقایان در سرتاسر دنیا و همچنین در نظر طراحان مد و استریت استایل ها تبدیل کرده است. اما پلیورهای پشمی نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی دارند چون به راحتی در برابر گرما و کش آمدن علی الخصوص وقتی خیس هستند، آسیب می بینند. این را بدانید که پشم در هنگام خیس شدن 30% از قدرت خود را از دست می دهد.

پلیور نخی

استایل یک آقا با پلیور نخی
پلیورهای نخی خنک تر از پلیورهای پشمی و کشمیر هستند چون ساختار سلولزی آن ها گرما را زودتر پس می دهد. این امر چیز بدی نیست، در واقع بعضی اوقات، مثل فصل بهار به پلیور خنک تری نیاز دارید و در این مواقع می توانید پلیور نخی را زیر لباس های دیگر خود بپوشید چون باعث هیچ حساسیتی نمی شود. همچنین استفاده از نخ باعث شده است که قیمت این پلیور پائین بیاید.

پلیور با الیاف مصنوعی

 استایل یک آقا با پلیور سبز
مثل پلیورهای نخی، امتیاز بزرگ پلیورهای دوخته شده با الیاف مصنوعی این است که قیمت آن ها پائین است. این پلیور ممکن است بسته به نوع پارچه ی مورد استفاده، شبیه پلیورهای پشمی یا نخی باشد بدون مشکلاتی که دو پلیور مردانه قبلی موقع شستن و استفاده کردن ایجاد می کنند. اما موقع خرید این نوع پلیور مراقب باشید چون در اکثر موارد کیفیت آن نسبت به پلیورهای پشمی یا کشمیر پائین تر است.

پلیورهای ترکیبی

استایل یک آقا با پلیور قرمز
اغلب پلیورها از دو یا چند نوع جنس مختلف تهیه می شوند؛ دلیل اینکه تولیدی ها این کار را انجام می دهند این است که در پول صرفه جوئی کنند و در عین حال کیفیت و ظاهر لباس را بهتر نمایند. این صرفه جوئی در جنبه ی مالی قضیه بیشتر در مورد پلیورهای کشمیر دیده می شود، مثلا پلیوری به عنوان کشمیر معرفی می شود درحالی که بیشتر آن از پشم یا الیاف مصنوعی دوخته شده. این قضیه نه خوب است نه بد و تنها نشان دهنده ی این است که خریدار باید برچسب پشت لباس را بخواند و بداند معمولا هر چقدر پول بدهد همان قدر آش می خورد. اما بخش دوم قضیه که بهتر کردن کیفیت و ظاهر پلیور است، به نظر می رسد دلیل قابل قبول تری نسبت به دلیل اول باشد. یعنی تولید کننده می تواند با ترکیب جنس ها و الیاف مختلف، لباسی تولید کند که کیفیت و کارایی بهتری نسبت به یک الیاف صرف داشته باشد.

رنگ پلیور

رنگ پلیور با موقعیت و جایی که پلیور در آن پوشیده می شود ارتباط دارد. رنگ های تیره معمولا رسمی تر و محافظه کارانه تر هستند اما رنگ های روشن بیشتر مناسب فصل بهار و تابستان اند. رنگ های پررنگ به دلیل اینکه جلب توجه می کنند زیاد رسمی نیستند اما برای استایل راحتی عالی به نظر می آیند. بهتر است از رنگ های فوق العاده جیغ خودداری کنید مگر اینکه هنرپیشه یا کارگر شهرداری باشید.

طرح پلیور

پلیورهای ساده، رسمی ترین پلیورها هستند و نقش و نگار در بافت آن ها پلیور را غیررسمی تر می کند. طرح خشتی یکی از محبوب ترین طرح های پلیور مردانه در لباس های زمستانی است؛ طرحی که به لحاظ خطوط و رنگ هایی که دارد خاص و منحصر به فرد است. نکته ای که در ست کردن پلیور خشتی باید به آن دقت کنید این است که طرح پلیور در مرکز توجه خواهد بود. بنابراین از لباس های ساده در ترکیب با آن بهره ببرید تا پلیور شما در ترکیب با لباس های شلوغ گم نشود. همچنین دقت داشته باشید که یکی دو بار بیشتر در ماه آن را نپوشید چون همه یادشان می ماند. پیشنهاد ما این است که پلیور خیلی فیت بپوشید و روی آن یک کت اسپرت ساده. طرح های خاصی که پلیورها و بلوزهای اسپرت دارند باعث می شود این لباس ها، لباس هایی راحتی و روزمره محسوب شوند که پوشیدن آن ها با شلوار جین و کفش های جیر عالی می شود، البته نه با کت و شلوار.

بافت و ضخامت پلیور

بافت پلیور با میزان حفظ گرما، اندازه و سطح رسمیت آن در ارتباط است. معمولا بافت های برجسته باعث ضخیم شدن پلیور می شوند و این باعث می شود شما را گرم تر نگه دارند. پلیورهایی که بافت ساده دارند انعطاف کمتری داشته و نسبتا خنک ترند اما ظاهر ظریف تر آن ها این مدل پلیور را حرفه ای تر و شیک تر می نماید.

اندازه ی پلیور

اگر یک پلیور کشمیر خیلی گران برایتان کوچک باشد خنده دار می شود؛ اگر هم خیلی بزرگ باشد طوری به نظر می آید که گویا متعلق به برادر بزرگ تر شما بوده است. پس راه و روش پیدا کردن یک پلیور با اندازه ی مناسب چیست؟ در ابتدا ببینید چه برندهایی را بیشتر می پسندید و در میان همان ها پلیور خود را پیدا کنید. هر برند پوشاک از روی مدل های مختلف لباس های خود را می دوزد. شما باید برندی را پیدا کنید که از مدلی استفاده می کند که اندازه های آن شبیه به اندازه ی شما باشد. در برندهای مختلف پلیور سایز بزرگ با یکدیگر متفاوت است و طراحان زبردست لباس های خود را طوری طراحی می کنند که هر لباس از هر ده نفر برای اندازه ی یک نفر مناسب باشد. شاید اندازه ی تعداد کمی از افراد  به آن برند بخورد اما همان تعداد معدود، لباسی با اندازه ی عالی پیدا کرده اند. تولیدی های بزرگ تر لباس های خود را طوری می دوزند که به اکثر آقایان اندازه باشد، به همین دلیل لباس های آن ها چندان اندازه ی دقیقی ندارد. پلیورهای سفارشی هم گزینه ای برای آن دسته از افرادی است که تمایل دارند هزینه ی بیشتری صرف کنند.

خیاطی کردن پلیور مردانه علاوه بر خوبی هایی که دارد بدی هایی نیز دارد؛ پلیورهای با کیفیت پائین تر، اغلب قسمت هایی دارند که به آن ها دوخته شده اند و می توانید آن ها را کمی تغییر داده و خیاطی کنید. ممکن است بتوانید خیاط خبره ای را پیدا کنید که با دریافت یک مزد بالا بخش هایی از پلیور را کاملا تغییر دهد اما بیشتر اوقات تغییراتی که نیاز دارید انجام گیرد فراتر از توانائی های یک خیاط معمولی است و اغلب خیاط های خبره دست به چنین کار پیچیده ای نمی زنند.

مدل های پلیور

پلیور یقه اسکی

استایل یک آقا با پلیور یقه اسکی مشکی
یک پلیور یقه اسکی تیره رنگ و فیت باید جزو لباس های اصلی هر مردی باشد. وقتی این پلیور را با شلوار تیره ست کنید تقریبا هر مردی را بلند قد تر، لاغرتر و خوش تیپ تر جلوه می دهد. می توانید آن را با کت و شلوار، کت تک اسپرت یا به تنهایی هم بپوشید. این پلیور که انتخاب حرفه ای هاست کاملا مناسب پوشیدن در هر موقعیتی حتی روی یک زیر دریایی یا در خیابان های سن فرانسیسکو است.

پلیور یقه هفت

استایل یک آقا با پلیور یقه هفت
همان طور که اسم آن نشان می دهد مشخصه ی بارز این مدل پلیور، یقه هفتی شکل آن است. این پلیور که مکملی عالی برای یک پیراهن مردانه ی دکمه دار با یا بدون کراوات است کمک می کند توجهات به صورت معطوف شده و اندام فرد لاغرتر به نظر برسد. طیف گسترده ای از افراد مشهور از راک هادسون گرفته تا آلبرت آینشتاین به خوبی از این مدل استفاده کرده اند و با توجه به سادگی الیاف پلیور می توان از آن در اکثر محیط های اداری بهره جست. اما به مدل های جدیدتر این پلیور دقت کنید که یقه ی آن ها خیلی باز است و اگر اندازه ی یقه، پائین تر از چند سانت باشد کمی حالت زنانه به پلیور می دهد و بهتر است از آن اجتناب شود.

پلیور یقه گرد

استایل یک آقا با پلیور یقه گرد
از بین تمام مدل های پلیور، پلیور مردانه یقه گرد کمتر از بقیه مدل ها لباسی را که زیر آن پوشیده شده به نمایش می گذارد. در واقع باید گفت هیچ چیز از آن را نشان نمی دهد. امتیاز این نوع پلیور این است که لباسی که در زیر می پوشید بی اهمیت است. البته این تا زمانی است که بخواهید پلیور را در بیاورید. باز هم پیراهن دکمه دار مکمل خوبی برای این پلیور است، هرچند قسمت اعظم آن زیر پلیور می ماند. هنگام خرید این مدل که رایج ترین مدل در بازار است باید به نوع الیاف آن دقت کنید تا مطمئن شوید همان طور است که می خواهید.

پلیور پولو

استایل یک آقا با پلیور پولو
این مدل، یک پلیور مردانه راحتی است که با وجود آن دیگر نیازی به پوشیدن پیراهن مردانه ی دکمه دار زیر آن ندارید و با یک کت اسپرت ترکیب خوبی می شود. در این مدل حتما باید پلیور کاملا مناسب اندازه ی شما باشد. می توانید آن را داخل شلوار خود هم بگذارید.

پلیور دکمه دار یا زیپ دار

استایل یک آقا با پلیور دکمه دار
یکی از متنوع ترین پلیورهایی که کمتر مورد استفاده ی آقایان قرار می گیرد این نوع پلیورها هستند. به این پلیور پلیور پیرمردی نیز می گویند اما این یک حقیقت است که پلیوری است که به درد آقایان در هر سنی می خورد، چه روی پیراهن مردانه پوشیده شود، زیر یک کت اسپرت خودنمایی کند و چه با کت و شلوار ست شود. درآوردن و پوشیدن دوباره ی آن آسان است و تنها مدلی از پلیور است که جیب دارد.

پلیور آران

استایل یک آقا با پلیور آران
این پلیور مردانه که اصالتاً در ایرلند پدید آمده لباسی است که با هنرمندی دوخته شده و سابقه و اصالت پوشنده ی خود را نمایان می کند. طبق تاریخچه ی مربوط به این پلیور، این لباس در ابتدا به دو منظور تهیه شد که یکی گرم نگه داشتن فرد روی دریا و دیگری شناسایی او در صورت غرق شدنش بود. امروزه هنوز هم پلیورهای آران با دست تهیه می شوند و در هر پلیور تقریبا از 100000 کوک استفاده می شود. بهتر است پلیورهای آران را روی لباس بپوشید تا زیر کت اسپرت.

جلیقه بافتنی

استایل یک آقا با جلیقه بافتنی
جلیقه ی بافتنی با کت و شلوار یا کت اسپرت بهترین ترکیب را ایجاد می کند و لزوما نباید با لباس های شما ست شود، بلکه باید مکمل شلوار یا کت شما باشد. آقایانی که اندام ورزشکاری دارند می توانند آن را با شلوار پارچه ای یا شلوار جین با کیفیت و یک پیراهن مردانه بپوشند. این لباس تضاد بین پیراهن و شلوار را از بین برده و استایلی ساده به دست می دهد.