رفتن به مهد کودک احتمالا اولین تجربه جدایی کودک از خانواده است. به همین دلیل است که این فرایند، اغلب برای والدین و کودک دشوار است. عادت کردن کودک به مهد باعث می شود تا علاوه بر آسوده شدن خیال شما، به خود او نیز بیشتر خوش گذشته و چیزهای جدیدی یاد بگیرد. اما چگونه کودک را به مهد کودک عادت دهیم؟ اگر برای کودک وقت بگذارید، صبور باشید و از خود انعطاف نشان دهید، عادت دادن کودک به مهد کودک برای شما به تجربه ای مثبت تبدیل می گردد. این فرایند نیازمند آمادگی کودک و حمایت شما است. در این مقاله با نحوه عادت دادن کودک تان به مهد بیشتر آشنا خواهید شد.

 

1- ابتدا احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنید

قبل از هر کاری می بایست با خودتان کنار بیایید. دوست دارید از مهد کودک رفتن چه چیزی نصیب فرزندتان شود؟ کدام بخش از برنامه های مهد برایتان مهم تر است؟ آیا اصلا به مهد رفتن فرزندتان برای شما سخت است؟ اگر احساسات شما در مورد مهد کودک رفتن فرزندتان متناقض باشد، او نیز این احساسات را دریافت کرده و در هنگام جدایی از شما اضطراب بیشتری را متحمل خواهد شد. اگر می خواهید کودک تان در مورد مهد رفتن حس مثبتی داشته باشد، باید با تردیدهای خود کنار آمده و احساس خود را نیز مثبت کنید.

 

2- مهد کودک خوبی را برای او انتخاب کنید

مهد کودک های خوب اطراف محل زندگی یا کار خود را پیدا کنید. در ساعاتی که بچه ها در مهد هستند به آنجا مراجعه کنید، سوالات خود را بپرسید، و بگذارید کودک تان کمی در آنجا بازی و تفریح کند. این کار را خیلی زودتر از موعد ثبت نام انجام دهید، زیرا خیلی از مهد کودک های خوب دارای محدودیت ظرفیت ثبت نام هستند. بنابراین ممکن است مجبور شوید از 1 هفته حتی تا 1 سال زودتر به تحقیق بپردازید. در هنگام حضور در مهد کودک، سوالات زیر را مطرح کنید.

 • سوابق مربیان آنجا چگونه است؟ چه تجارب یا مهارت هایی را دارا می باشند؟ آیا در روز اول اجازه می دهند تا زمانی که فرزندتان احساس راحتی کند در مهد کودک بمانید؟ بچه های دلتنگ و ناراحت را چگونه آرام می کنند.
 • کدام بخش از برنامه های مهد توسط مربی اجرا می شود؟ در کدام بخش ها خود کودک تصمیم گیری می کند؟
 • آیا غذا در مهد کودک تامین می شود؟ یا خود بچه ها باید غذایشان را بیاورند؟
 • آیا اگر کودک بلد نباشد خودش به دستشویی برود، او را ثبت نام می کنند؟
 • آیا کودکان خاص یا نیازمند به همیاری نیز در کلاس حضور دارند؟

 

3- شب قبل از شروع مهد کودک با فرزندتان صحبت کنید

با خنده و خوش رویی به او بگویید: “اگه گفتی فردا قراره کجا بریم؟ مهد کودک!” ناهار و خوراکی های روز بعد را با خود او آماده کنید. از او بپرسید دوست دارد چه خوراکی هایی همراه خود ببرد. “دوست داری سیب ببری یا پرتقال؟” برای مهد کودک رفتن او هیجان زده و خوشحال باشید. مثلا بگویید “فردا کلی اسباب بازی اونجا هست که می تونی باهاشون بازی کنی” یا “دوستت رامبد هم توی همین مهده ها!”

 

4- زود بروید

کلی زودتر آماده شوید تا مجبور نباشید برای رسیدن به آنجا عجله کنید. عجله کردن باعث می شود تا شما و فرزندتان مضطرب شوید. وقتی به آن جا رسیدید، کاپشن او را در بیاورید و غذایش را از او گرفته و در اختیار مسئولین مهد کودک قرار دهید. از او بپرسید دستشویی دارد یا خیر؟ زیرا اگر داشته باشد، ممکن است باعث دردسر مربیان یا خجالت زدگی خودش شود. شماره موبایل خود را در اختیار مربی او قرار دهید تا در صورت نیاز با شما تماس بگیرد.

 

بازی کردن کودکان در مهد کودک

5- تا زمانی که فرزندتان احساس راحتی نکرده، در مهد بمانید

از مسئولین مهد کودک بخواهید به شما اجازه دهند تا در آنجا بمانید و تا زمانی که مطمئن نشدید فرزندتان راحت است، مهد را ترک نکنید. حداقل تا پایان اول زنگ استراحت بچه ها در آنجا بمانید. با خودتان یک مجله یا کتاب ببرید تا حوصله تان سر نرود. جایی بنشینید که کودک تان بتواند شما را ببیند. البته باید همان جا بنشینید و اجازه دهید فرزندتان با مربی اش ارتباط برقرار کند. به این طرف و آن طرف نروید و در یک جا بمانید تا کودک تان احساس امنیت کند. همچنین اگر از شما کمک خواست، بلند شوید و به او کمک کنید. تا چند وقت باید این کار را انجام دهید؟ کاملا به کودک تان بستگی دارد. بچه های با اعتماد به نفس و آن هایی که تجربه ارتباط برقرار کردن با غریبه ها را دارند، به زمان کمتری نیاز خواهند داشت، اما اگر فرزندتان ترسو یا خجالتی باشد، باید مدت زمان بیشتری بمانید. ممکن است مجبور شوید از یک روز تا یک ماه، و حتی بیشتر، این کار را انجام دهید.

 

6- وقتی کودکان به مهد کودک عادت کرد، در مورد رفتن تان با او صحبت کنید

می توانید ابتدا او را برای زمان کوتاهی تنها گذاشته و عکس العملش را بررسی کنید. هرگز یواشکی نروید. به کودک خود بگویید که قصد دارید بروید و به او بگویید که برمی گردید. مثلا می توانید بگویید “مامان داره میره بستنی بخره و بیاد. وانیلی می خوای یا توت فرنگی؟” اگر دیدید اضطراب دارد، بگویید “مامان زود برمی گرده. خاله سارا مواظبته. وقتی مهدت تموم شد با هم بستنی ها رو می خوریم.” او را ببوسید، بغل کنید و بگویید “تا برگردم می تونی برام یه نقاشی خوشگل بکشی؟” برخی مادرها یک عروسک به بچه می دهند و از او می خواهند تا از آن مراقبت کند. “تا برگردم می تونی مواظب خرسی باشی؟”

 

7- آن قدر زمان بگذارید تا با مربی و فضای مهد ارتباط برقرار کند

اگر نشانه های اضطراب و ناراحتی را در کودک تان دیدید، به او قوت قلب بدهید، “تا مامان بره خونه و برگرده، کلی با خاله مریم بازی می کنی و بهت خوش می گذره” و او را بغل کنید. اگر با رفتن شما احساس بدی به او دست می دهد، می توانید بگویید “جایی نمی رم. فقط می رم تا ماشین و زود بر می گردم.”

 

8- وقتی به دنبال فرزندتان می روید، مهربان باشید و او را بغل کنید

وقتی به دنبالش می روید، از او بپرسید “خوش گذشت؟” یا “امروز با کدوم اسباب بازیا بازی کردی؟” یا “خاله براتون کتاب هم خوند؟”

 

9- وقت بگذارید و منعطف باشید

به فرایند تطبیق پذیری فرزندتان توجه کنید. آیا با مربی های خود ارتباط خوبی برقرار کرده است؟ آیا در موقع تعریف کردن اتفاقات مهد کودک هیجان زده است؟ برای درک احساسات فرزندتان، به خوبی به حرف های او گوش بدهید و در صورت نیاز، تغییراتی را در روند به مهد رفتن کودک تان ایجاد کنید. اگر پرخاش گر شده است، تعداد روزهای مهد کودک رفتن او را کاهش داده و یا او را به یک کلاس خلوت تر منتقل کنید. اگر احساس کردید به حضور شما نیاز دارد، با مسئولان مهد صحبت کرده و چند روزی در آن جا به کارهای داوطلبانه (مثل جمع کردن اسباب بازی ها، یا مراقبت از فضای بازی کودکان) مشغول شوید. احتمالا مسئولان مهد نیز از این پیشنهاد شما خوشحال خواهند شد.

 

10- به او افتخار کنید

او را با عناوینی مانند “پسر بزرگ من” یا “دختر بزرگ من” خطاب کنید. فرزند شما واقعا در حال بزرگ شدن است.

 

جدا شدن مادر از کودک

نکات

 • اطمینان حاصل کنید که مهد کودک فرزندتان واقعا مربی های خوبی داشته و آن ها تظاهر به خوب بودن نمی کنند. به طور سر زده و تصادفی به مهد مراجعه کنید تا بفهمید در آن جا چه می گذرد.
 • از اطرافیان خود که بچه دارند، در مورد مهد کودک های خوب نزدیک محل زندگی یا کارتان سوال کنید. البته باید خودتان نیز آن مهدها را بررسی کنید، زیرا نظرات شخصی افراد با هم متفاوت است.
 • قبل از فرستادن کودک تان به مهد، در خانه با او مهد کودک بازی کنید تا درکی از جایی که می رود پیدا کند.
 • اگر کودک تان در مهد با بچه ای دوست شد، آن بچه و پدر و مادرش را از نزدیک ببینید. شاید شما هم با والدین او دوست شدید!
 • اگر مهد کودک اجازه می داد، یکی از عروسک ها یا اسباب بازی هایش را با او به مهد بفرستید. البته باید اسباب بازی باشد که به دیگر بچه ها آسیبی وارد نکنید.
 • برخی از بچه ها، زودتر آماده رفتن به مهد کودک می شوند. گاهی مجبور می شوید فرستادن کودک خود به مهد را 6 ماه تا 1 سال به تعویق بیاندازید. زمان شروع مهد در نتیجه آموزش فرزندتان تاثیری نخواهد داشت.
 • وسایل خطرناک مانند اسباب بازی های ریز و قابل قورت دادن را با او به مهد کودک نفرستید. زیرا ممکن است به او یا دیگر بچه ها آسیب برسد.