کاهش استرس و اضطراب در زندگی با بکارگیری ۶ روش ساده و کاربردی

0
2319
راههای کاهش استرس و اضطراب در زندگی

حتما برای بسیاری از شما اتفاق افتاده است که تا زمانی که باک بنزین کاملا خالی شود رانندگی می کنید، تنها چند دقیقه قبل از بلند شدن هواپیما به فرودگاه می رسید و یا بدون کمترین زمان برای استراحت، از یک جلسه به جلسه ی دیگر می روید. علت این کارها چیزی جز استرس و انتظار بیش از اندازه از خود نیست. اما می توانید با کمی تغییر در زندگی خود، موجب کاهش استرس و اضطراب در زندگی خود شوید.

راه های کاهش استرس و اضطراب در زندگی :

از پیش آماده بودن

حتما شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است؛ این جمله را هنگام دویدن های با عجله صبحگاهی به خاطر خواهید آورد. همین امشب کمی زمان صرف کنید تا برای فردا آماده شوید و با این کار میزان استرس خود را کاهش دهید. تمام وسایل و لباس هایی که برای فردا صبح، لازم خواهید داشت را آماده کنید و به فرزندان خود هم بیاموزید که از شب قبل، لباس هایی را که قرار است بپوشند یا وسایل لازم برای مدرسه را آماده کنند یا اگر برای این کار هنوز کوچک هستند، شما این کار را برای آن ها انجام دهید. تا جایی که می توانید ناهار فردا را آماده کنید و مابقی آن را روز بعد انجام دهید و تمامش کنید.

زودتر از خواب بیدار شدن

خاموش کردن آلارم ساعت و یا تلفن همراه تان برای چند دقیقه خواب بیشتر وسوسه ی بزرگی است؛ اما غیر از این که به استرس و عجله ی شما اضافه کند، تغییر دیگری در زندگی تان به وجود نخواهد آورد. در عوض اگر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل تر از زمان مورد نیاز، از خواب بیدار شوید می توانید موجب کاهش استرس خود شوید و سر فرصت، کارهای متفرقه ی خود را انجام دهید، با یک فنجان قهوه کمی ریلکس کنید، ورزش صبحگاهی انجام دهید، دعا بخوانید و آرامش قبل از طوفان را به دست بیاورید! این گونه می توانید مرکز آرامش کسانی باشید که بعد از شما از خواب بیدار می شوند.

مطلب مرتبط:  چگونه فرزند خود را برای سال اول دبستان آماده کنیم؟

زود تر از موعد رسیدن

پارک کردن ماشین در محل کارتان در آخرین دقایق و بیرون پریدن از آن به این معناست که شما وارد مرحله ی دیگری از میزان استرس بالا در زندگی خود شده اید و این استرس ها تمامی ندارند. اگر چند دقیقه زودتر از خانه خارج شوید دیگر نیازی نیست نگران ترافیک باشید. هنگام ورود به محل کار می توانید یک نفس عمیق بکشید، خودتان را آماده کنید و مطمئن شوید که تمام وسایل مورد نیاز خود را برای شروع یک روز خوب در اختیار دارید. همچنین می توانید قبل از این که فرزندتان برای رفتن به مدرسه با شما خداحافظی کند، در حالی که نمی داند چه چیزهایی در انتظار اوست و چگونه باید با آن ها برخورد کند، چند دقیقه را برای گفت و گویی با ارزش با او صرف کنید.

یک خانم با استرس در حال مالش چشم های خود

استفاده از زمان های آزاد

انجام کارها در زمان حال، وقت آزاد بیشتری برای شما به وجود می آورد. بنابراین برای کاهش استرس و اضطراب در زندگی خود، سعی کنید از تمام وقت های کوچکی که در طول روز هنگام دوندگی برای کارهای روزمره و رساندن بچه ها به کلاس های مختلف به دست می آورید، استفاده کنید. مثلا هنگامی که در مطب دکتر منتظر نوبت خود هستید می توانید در رابطه با کار خود مطلبی بخوانید و یا پیام مهمی که قصد نوشتن آن را داشته اید، تکمیل کنید.

کنترل تعهدات خود

همه ی ما وظایف و تعهداتی داریم که ملزم به انجام آن هستیم؛ اما دانستن این موضوع که می توانید تعدادی از آن ها را نادیده بگیرید شما را غافلگیر خواهد کرد! شما در برنامه های خود کارهای مفید زیادی مانند ورزش کردن، ارتباطات اجتماعی، دعا و ریلکس کردن، وقت گذرانی با دوستان و … دارید؛ اما اگر همه ی آن ها را کنار یکدیگر قرار دهید، خیلی زیاد به نظر خواهند آمد. پس سعی کنید برای خود محدودیت هایی قائل شوید تا زمان بیشتری برای مهمترین کارهایتان داشته باشید و دچار استرس نشوید. مانند وقتی که فرزندان شما کوچک بودند و آن ها را به شرکت در یک رشته ی ورزشی مجبور می کردید. نکته ی بعدی اینکه سعی کنید یک تقویم برای برنامه ها و رویدادهای خانوادگی پیش رو بسازید و همچنین لیستی از کارهایی که باید متوقف شوند و کارهایی که باید انجام شوند تهیه کنید. از خودتان بپرسید که من از انجام چه کاری می توانم دست بکشم؟

مطلب مرتبط:  چرا شوهر به زن دروغ می گوید و عواقب آن در زندگی مشترک چیست؟

زمان بندی

در حالی که برای کاهش استرس و اضطراب در زندگی تان، باید برخی کارها را از لیست روزانه تان حذف کنید، می بایست زمان بیشتری را به خانواده یا دوستانتان یا به طور کلی افرادی که در کنارشان امنیت خاطر دارید، اختصاص دهید. تمام کارهای دیگر را کنار بگذارید تا برای یک بعد از ظهر یا تعطیلات آخر هفته بتوانید  در کنار هم باشید. سعی کنید این کنار هم بودن ها را بسیار ساده برگزار کنید؛ زیرا قرار است این اتفاق بیافتد تا شما را از استرس دور نگه دارد. می توانید بازی های رومیزی انجام دهید یا ساعتی در کنار یکدیگر مطالعه کنید. تلفن خود را در حالت بی صدا قرار دهید تا هیچ چیز آرامش شما را بر هم نزند. توجه به این نکته بسیار مهم است که با حرف و رفتار خود به فرزندانمان نیز یاد بدهیم که مجبور نیستند در این دنیای ارتباطات دائما به تکنولوژی بچسبند.

 

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید