تخم مرغ یکی از سالم ترین غذاهایی است که می توان مصرف کرد. این ماده غذایی حاوی پروتئین با کیفیت بالا و تعداد زیادی از ویتامین های ضروری و مواد معدنی است. همچنین این ماده غذایی دارای خصوصیات منحصر به فردی بوده که شدیدا به کاهش وزن کمک می کند.

کاهش وزن با مصرف تخم مرغ

ما در این مقاله توضیح می دهیم که چرا تخم مرغ در کاهش وزن بسیار موثر است.

کم کالری است

آسان ترین راه کاهش وزن کم کردن مقدار کالری دریافتی روزانه می باشد. یک عدد تخم مرغ بزرگ تنها دارای 78 کالری بوده ولی با این حال از نظر مواد غذایی بسیار غنی است (مخصوصا سفیده آن بسیار مغذی می باشد)

یک غذای معمول آماده شده با تخم مرغ، شامل 2 تا 4 عدد تخم مرغ است. 3 عدد تخم مرغ آب پز کمتر از 240 کالری دارند. با اضافه نمودن حجم زیادی از سبزیجات به چنین غذایی، می توانید یک وعده کامل، تنها با حدود 300 کالری داشته باشید. فقط به خاطر داشته باشید که اگر آن را در روغن یا کره سرخ کنید، به ازای هر قاشق چایخوری روغن 50 کالری به غذای شما اضافه می گردد.

بطور مختصر: یک تخم مرغ بزرگ حدود 78 کالری و یک وعده غذایی شامل 3 عدد تخم مرغ آب پز و سبزیجات تنها حدود 300 کالری دارد.

بسیار سیر کننده است

این ماده غذایی به علت داشتن مقدار زیادی پروتئین، بسیار مغذی و سیر کننده است. خوراکی های حاوی پروتئین بالا در قیاس با خوراکی های کم پروتئین ، اشتها را کم کرده و احساس سیر بودن را افزایش می دهند.

مطالعات انجام شده مکررا نشان داده که مصرف تخم مرغ در مقایسه با بقیه مواد غذایی که دارای همین مقدار کالری هستند، باعث احساس سیری بیشتر شده و در نتیجه باعث می شود در وعده های غذایی بعدی کمتر غذا بخورید. هم چنین تخم مرغ در جدولی که شاخص سیری نام دارد، دارای رتبه بالایی است. این جدول درجه سیر کنندگی غذاها و مقدار کالری دریافتی از آن ها را ارزیابی می کند.

به علاوه خوردن ماده غذایی با پروتئین بالا افکار وسواس گونه درباره غذا را تا 60 درصد کاهش داده و همچنین هوس خوردن تنقلات آخر شب را نیز تا حدود 50 درصد از بین می برد.

بطور مختصر: در جدول شاخص سیری، تخم مرغ دارای ارزش بالایی بوده و در نتیجه به شما کمک می کند که به مدت طولانی تری احساس سیری کنید. مواد غذایی با پروتئین بالا مانند به شما کمک می کنند که تمایل کمتری به مصرف تنقلات در بین وعده های غذایی پیدا کنید.

می تواند باعث افزایش سوخت وساز بدن شود

تخم مرغ دارای تمام اسید آمینه های ضروری بدن، به نسبت صحیح می باشد. این بدان معنا است که بدن شما قادر می باشد به آسانی پروتئین حاصل از آن را برای نگهداری و سوخت و ساز بدن مصرف نماید.

داشتن رژیمی با پروتئین مناسب می تواند سوخت و ساز بدن شما را تا 80-100 کالری در روز بالا ببرد. این اتفاق در قالب فرایندی به نام اثر گرمایی غذا رخ می دهد. اثر گرمایی غذا در حقیقت انرژی مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد غذایی در بدن است، که میزان آن برای پروتئین نسبت به چربی و یا کربوهیدرات بالاتر می باشد. بنابراین موادی با پروتئین بالا به شما کمک می کنند تا مقدار بیشتری کالری بسوزانید.

بطور مختصر: رژیم غذایی با پروتئین بالا سوخت وساز بدن شما را 80 تا100 کالری در روز بالا می برد، زیرا این انرژی اضافه برای کمک به سوخت وساز پروتئین موجود در این گونه مواد غذایی مورد نیاز می باشد.

تخم مرغ و نان برای صبحانه

 

مصرف تخم مرغ راه خوبی برای شروع کردن یک روزتازه  است

به نظر می رسد که خوردن تخم مرغ مخصوصا در وعده صبحانه برای کاهش وزن بسیار مفید است. درباره تاثیر خوردن این ماده غذایی در وعده صبحانه نسبت به خوردن مواد غذایی دیگربا همین مقدار کالری تحقیقات زیادی انجام شده است.

چندین مطالعه درباره زنان با وزن بالا نشان داده است که خوردن تخم مرغ به جای نان شیرینی، احساس سیری در آنها را بیشتر کرده و باعث می شود که آن ها کالری کمتری در 36 ساعت بعدی مصرف کنند. همچنین مصرف تخم مرغ در وعده صبحانه، باعث کاهش وزن بیشتر، تا 65 درصد، درطول 8 هفته شده است.

مطالعات مشابه در آقایان نیز به همین نتیجه رسیده و نشان داده است که استفاده از این ماده غذایی برای صبحانه، در قیاس با مصرف نان شیرینی به صورت قابل توجهی کالری دریافتی را در طول 24 ساعت بعدی کاهش داده است. همچنین احساس سیری در افرادی که تخم مرغ مصرف کردند بیشتر است. بعلاوه خوردن آن در وعده صبحانه باعث می شود که گلوکز خون و در نتیجه پاسخ دهی انسولین حالت تثبیت بیشتری داشته باشد و همچنین گرلین (هرمون گرسنگی) را فرو می نشاند.

مطالعه دیگری در مورد 30 مرد سالم و دارای اندام متناسب انجام گرفته و تاثیر 3 نوع صبحانه را در 3 موقعیت مختلف با هم مقایسه کرده است. این صبحانه ها شامل تخم مرغ و نان تست، سریال و شیر و نان تست، و نان کروسان و آب پرتقال بوده است. صبحانه ای که شامل تخم مرغ بود به طور محسوسی باعث حس سیری بیشتر، گرسنگی کمتر و هوس کمتری برای خوردن تنقلات شد.

بعلاوه خوردن تخم مرغ برای وعده صبحانه در قیاس با انواع دیگر صبحانه، موجب شد که مردان مذکور به صورت اتوماتیک 270-470 کالری کمتر در وعده های ناهار و شام دریافت نمایند. این کاهش مصرف کالری به صورت ناخودآگاه و بدون هیچ تلاشی صورت گرفته و تنها کاری که این آقایان انجام داده اند خوردن تخم مرغ در هنگام صبحانه بوده است.

بطور مختصر: مصرف تخم مرغ در وعده صبحانه موجب تشدید حس سیری در شما شده و موجب می شود که به صورت اتوماتیک تا حداکثر 36 ساعت کالری کمتری استفاده نمایید.

ارزان است و بسیار سریع اماده می شود

وارد کردن تخم مرغ در رژیم غذایی بسیار آسان می باشد. این ماده غذایی مفید ، ارزان و در دسترس است و بسیار سریع آماده می شود. تخم مرغ به هر طریقی که درست شود خوشمزه است، که البته بیشتر به حالت آب پز، نیمرو، یا املت مصرف می گردد. املتی که از چند تخم مرغ و مقداری سبزیجات تهیه می شود صبحانه ایده آلی برای کاهش وزن به حساب می آید.

بطور مختصر: تخم مرغ ماده غذایی ارزان و قابل دسترس بوده و در عرض چند دقیقه آماده می شود.

پیام اصلی:

آسان ترین راه برای کاهش وزن، اضافه کردن تخم مرغ به رژیم غذایی می باشد. زیرا باعث می شود که شما بیشتر احساس سیری کرده و کالری کمتری در طول روز مصرف کنید. بعلاوه این ماده غذایی منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی بوده که اصولا جای آن ها در رژیم های دیگر غذایی خالی است. در نتیجه مصرف تخم مرغ مخصوصا در وعده صبحانه، همان راهی است که به کاهش وزن شما می انجامد.