در سرتاسر دنیا، غذای شب عید با شب های دیگر متفاوت است و به گونه ای سرو می شود که در 365 روز آینده برای شما خوش شانسی به همراه بیاورد. در حالی که در برخی از فرهنگ ها نودل و در برخی دیگر میوه خورده می شود، همه ی مواد خوراکی برای موفقیت و سلامتی شما مناسب نخواهد بود. چه خرافاتی باشید، چه نباشید می توانید نگاه کوتاهی به لیست مواد غذایی که برای جشن استفاده می شود بیندازید. حتی اگر خوش شانسی سر راه شما قرار نگیرد، حداقل با غذاهای سالم سال نو را شروع خواهید کرد.

10 غذای شب عید برای سالی خوش یمن

نودلیک ظرف نودل

معمولا در چین، ژاپن و سایر کشورهای آسیای شرقی برای شب سال نو، نودل خورده می شود. از آن جایی که رشته های بلند نودل در فرآیند پخت و پز شکسته یا کوتاه نمی شوند، معمولا در انتها آن را کمی سرخ می کنند.

نان ذرتنان ذرت

اگرچه در تمام طول سال از نان ذرت استفاده می کنیم، اما در جنوب ایالات متحده، این نان در شب سال نو از احترام ویژه ای برخوردار است. زیرا رنگ آن شبیه به طلا است. مردم برای درخشش بیشتر کمی دانه ذرت به آن اضافه می کنند که شبیه به تکه های طلا به نظر می رسد.

انارانار

در ترکیه، انار به دلایل زیادی نماد خوش شانسی است و رنگ قرمز آن نشان دهنده ی قلب انسان، زندگی و باروری است. خواص درمانی آن نشان سلامتی است و دانه های گرد و فراوان آن تداعی موفقیت و کامیابی محسوب می شود. تمام نشانه هایی که انسان برای یک شروع تازه به آن احتیاج دارد.

میوه های گردیک ظرف پرتقال

در نیویورک مرسوم است که شب سال نو میوه هایی خورده شود که فرم گرد دارند، اما تعداد آن بسته به محل زندگی افراد متفاوت است. در فیلیپین 13 عدد خورده می شود، این عدد نشان دهنده ی اقبال و خوش شانسی است. در اروپا و آمریکا 12 عدد میل می شود که نشان دهنده ی ماه های سال است. در هر دو مورد میوه ها گرد هستند و شیرینی آن مخرج مشترک تمام فرهنگ ها است.

سبزیجاتکاهو

از سواحل جنوبی آمریکا گرفته تا اروپا، مردم برای شب سال نو از سبزیجات برگ سبز مانند کلم، اسفناج فرنگی و کاهو پیچ برای شب سال نو استفاده می کنند؛ زیرا رنگ آن یادآور اسکناس است. آن ها اعتقاد دارند هرقدر بیشتر بخورید، رفاه بیشتری خواهید داشت و سالم تر خواهید بود.

ترشی شاه ماهیترشی شاه ماهی

در آلمان، هلند و اسکاندیناوی اعتقاد بر این است که خوردن شاه ماهی در نیمه ی شب سال نو، سالی سرشار از سخاوت و آزاد منشی برای شما به همراه خواهد داشت. زیرا شاه ماهی در اروپای غربی به وفور یافت می شود. علاوه بر این رنگ نقره ای آن یادآوری سکه است که نشان خوبی برای ثروت خواهد بود.

ماهی کاملیک ماهی کامل

بنابر گفته ی دوریس لوم سرآشپز چینی، کلمه ی ماهی در فرهنگ چینی به معنای فراوانی است، به همین دلیل از ماهی به عنوان غذای شب عید استفاده می شود. علاوه بر این می گویند اهمیت ماهی در این است که از سرتا دم کامل پخته شود تا از ابتدا تا انتهای سال خوش شانس باشید. این اعتقاد به خوردن ماهی در شب سال نو در فرهنگ ما ایرانیان نیز وجود دارد با این تفاوت که حتما با سبزی پلو سرو می شود.

خوکشیرینی با طرح خوک

در برخی از کشورها مانند کوبا، اسپانیا، پرتغال، مجارستان و اتریش خوک نماد پیشرفت است. برخی می گویند به این دلیل است که این حیوان هرگز به سمت عقب حرکت نمی کند، در حالی که دیگران معتقدند این به عادات غذایی خوک بازمی گردد؛ چراکه آن ها پوزه ی خود را به دنبال غذا روی زمین می کشند. این اعتقاد به خوک محدود نمی شود و تا غذاهایی که شبیه به خوک درست می شوند مانند کاپ کیک های خوکی هم ادامه دارد و می گویند آن ها خوش شانسی به همراه خواهند داشت.

عدسغذا با عدس

یک غذای شب عید معروف در ایتالیا عدس سبز به همراه سوسیس است. رنگ عدس، یادآور سرسبزی و شکل آن شبیه به سکه است. اگر بخواهیم در این اسطوره عمیق تر شویم باید بگوییم که آن ها معتقدند هنگامی که عدس پخته می شود، پر از آب خواهد شد و این نشانه ای از رشد خواهد بود. عدس در مجارستان نیز نشانی از خوش شانسی است، اما اکثراً در سوپ ریخته می شود.

لوبیا چشم بلبلیلوبیا چشم بلبلی

این غذای شب عید که از نظر ظاهر و فراوانی شبیه به سکه به نظر می رسد، در جنوب آمریکا برای جشن سال نو در بشقاب هایی که به آن هوپین جان می گویند، سرو می شود. روز بعد از سال نو باقی مانده ی این بشقاب، اسکیپین جنی نامیده شده و نشان دهنده ی صرفه جویی و پیشرفت و کامیابی در سال جدید است.