با یادگیری این ۱۰ مهارت کنترل زندگی خود را در دست بگیرید

0
1792
10 مهارت برای اینکه کنترل زندگی خود را در دست بگیرید

زندگی انسان شامل چالش های بسیاری است در حدی که گاهی ادامه دادن آن بسیار سخت می شود. شاید برای همه ی ما پیش آمده باشد که گاهی در حال رخ دادن اتفاقات و مسائل و مشکلات زندگی و پیش رفتن آن ها به جلو، قادر به انجام هیچ کاری نیستیم تا آنها را تغییر دهیم. اما باید به خودمان کمی فشار بیاوریم تا بیدار شویم و کنترل زندگی و مسائل خود را در دست بگیریم.

کنترل زندگی خود را در دست بگیرید :

یک خانم در کنار پنجره در فصل زمستان۱٫ تصمیم بگیرید که چه چیزی مهم است

همه ی ما مسائل بسیار مهمی در ذهن خود داریم که حواسمان به آن ها نیست و چون درگیر کار، خانواده یا یک رابطه ی مخرب هستیم، به آن ها توجه نمی کنیم. بنابراین، ذهن خود را از اولویت ها و ارزش های دیگر خالی کنید و اجازه دهید کمی هوا بخورد تا جایی برای مهمترین مسائل زندگی تان خالی شود.

۲٫ ریشه ی مشکل را پیدا کنید

لازم نیست برای فهمیدن اینکه مسئله ای در زندگی شما به اشتباه پیش می رود یا خیر، وسواس به خرج دهید. سعی کنید تا موانع شاد بودن خود را پیدا کنید، شاید زیر دسته ای از مسائل کوچک پنهان شده باشد. این مسئله ممکن است یک مسئله درونی در خود شما باشد و یا یک عامل بیرونی در اطراف شما. این را وقتی آن مسئله را پیدا کردید خواهید فهمید.

۳٫ رویاهایتان را به یاد آورید

یکی از بهترین خصوصیات بشر، توانایی خیال بافی کردن است. متأسفانه واقعیت باعث می شود خیال پردازی های ما از ذهن مان پاک شده و بدون اینکه به واقعیت تبدیل شوند، به گوشه ای از ذهن ما رانده شوند. اما باید بدانید که اگر قصد واقعیت یافتن رویاهای خود را داشته باشید، می توانید آن را انجام دهید؛ چون هم هدف شما مشخص است و هم ابزارهای آن را در دست دارید. بنابراین از رسیدن به هدف های خود و تبدیل رویاهای تان به واقعیت، شگفت زده خواهید شد و خواهید دید که هیچ چیز بهتر از در دست داشتن کنترل زندگی خود نیست.

مطلب مرتبط:  ازدواج کردن یا نکردن، یک ارزیابی مختصر

۴٫ برنامه ریزی کنید

خیلی راحت است اگر بخواهید بدون هدف پیش بروید و از تلاش کردن دست بردارید. بنابراین اگر قصد محقق کردن رویاهای خود را دارید باید برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی به شما کمک می کند تا چشم انداز اهداف خود را تصور کنید و استراتژی هایی طراحی کنید تا شما را به جایگاهی که می خواهید برسانند. زندگی روزانه با هدف اینکه تنها روز های خود را سپری کنید، جواب مناسبی تنها برای مدت زمانی کوتاه است.

۵٫ برای زمان خود ارزش قائل شوید

این را بدانید که زندگی کوتاه است. حتی زمان هایی که غمگین هستید، حس سردرگمی دارید و فکر می کنید این اوضاع زندگی تان هیچگاه تمام نخواهد شد، مطمئن باشید که زندگی جاودانه نیست و فرصت های پیش آمده ممکن است دیگر هرگز باز نگردند. بنابراین، زمان را با دو دل بودن هدر ندهید و اگر چیزی هست که شما را خوشحال می کند، آن را به دست آورید. این مسئله در مورد همه چیز از کفش و لباس گرفته تا شغل و درآمد، به یک میزان صدق می کند.

۶٫ توقف های آسیب رسان را قطع کنید

با توجه به اینکه زندگی بسیار کوتاه است، نباید به رابطه های رمانتیک یا غیر رمانتیکی ادامه دهید که چیزی از آن غیر از ناراحتی عاید شما نمی شود. می توانید با دور کردن مسائلی که شما را ناراحت می کند، به آهستگی این روابط را کم رنگ کنید.

۷٫ ذهن خود را بازگو کنید

هرگز از گفتن احساسات و افکار خود نترسید. البته، این کار را باید در زمان مناسب و با روشی درست انجام دهید، اما آن را به تاخیر نیندازید و برای فرصتی بهتر که ممکن است هیچگاه پیش نیاید صبر نکنید. کنترل کردن زندگی به معنی کنترل کردن خود شما است، اما درمورد کنترل کم رویی، بی میلی و کمبود خلاقیت اشتباه نکنید.

مطلب مرتبط:  چگونه با بهترین دوستم دوباره آشتی کنم؟ چند روش برای آشتی کردن با دوست خود

۸٫ تغییر کنید

تغییر کردن می تواند یک کار وحشتناک باشد، چون طبق عادت پیش رفتن، خیلی راحت و امن است اما در عین حال جریانی کسل کننده نیز هست. بسیاری از ما کنترل زندگی خود را از دست نمی دهیم، اما آن را در وضعیتی نیمه راضی و نیمه ناخودآگاه نگه می داریم چون این کار روش راحت تری است. در واقع راحت بودن به معنای بهتر بودن نیست؛ بنابراین بلند شوید و به خود جرأت تغییر بدهید.

۹٫ بعضی چیزها از کنترل شما خارج اند

در مسیر ایجاد این تغییرات، باید توجه داشته باشید که بعضی از اتفاق ها، افراد و مسائل هیچ گاه تغییر نمی کنند و خودتان باید آن ها را تغییر دهید. با پذیرش این موضوع، قدم بزرگی در به دست گرفتن کنترل زندگی خود برداشته اید. عدم پذیرش آن تنها منجر به خستگی و حواس پرتی بی دلیل می شود.

۱۰٫ رها باشید

باید از خودتان بپرسید که شما یک انسان منحصر به فرد با رویاهای جاه طلبانه اید یا بیشتر شبیه به یک موش آزمایشگاهی هستید. انسان های منحصر به فرد، متقاوت از بقیه هستند. بنابراین از پیش رفتن در مسیری مانند مسیر مسابقه دوری کنید، به روش خود پیش بروید و از هر قدمی که بر می دارید، لذت ببرید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید