در نگاه اکثر ما شادی و خوشبختی تا حدودی دست نیافتنی هستند. البته اگر وارد شبکه های اجتماعی شوید تعداد بیشماری از خانواده های خوشبخت و چهره های خندان را خواهید دید. اما به دست آوردن خوشبختی برای ما دشوار است؛ احساس می کنیم هر اندازه هم تلاش کنیم آن را پیدا نخواهیم کرد. در این شرایط چه چیزی را می توان سرزنش کرد؟ ممکن است شرایط موجود، محیط اطراف یا سرنوشت مان را مقصر بدانیم، حتی اگر ذاتاً به این امور معتقد نباشیم. یا حتی بدتر از آن ممکن است دیگران را به خاطر این موضوع سرزنش کنیم؛ “باورم نمی شود که این شغل را از من دریغ کردند. تمام زندگیم با این کار به فنا رفت.” به جای این کارهای بیهوده، مطالب زیر را مطالعه کنید و از اشتباهاتی که منجر به عدم شاد بودن در زندگی شما می شوند اجتناب کنید تا بتوانید یک زندگی شاد و ایده آل داشته باشید.

اشتباهاتی که مانع شاد بودن در زندگی می شوند

نفرین کردن خود بعد از یک اشتباه

آیا برای شما پیش آمده است که بعد از یک اشتباه خود را مقصر بدانید؟ به خودتان می گویید «باورم نمی شود این کار را انجام دادم! من خیلی احمقم! هیچ کس نباید به من اعتماد کنه، من واقعاً بی فایده ام!». اگر شما نیز در گذشته این کار را انجام داده اید، قطعاً شانس خوشبختی را از خود دور کرده اید. ما انسان هستیم و همه مرتکب اشتباه می شویم. مطمئناً هیچ انسانی کامل و بی نقص نیست. حتی موفق ترین افراد دنیا نیز مرتکب اشتباه شده اند. در حقیقت انسان ها همیشه اشتباه می کنند؛ پس نباید به خاطر این که اشتباه کرده اید با خودتان نامهربان باشید. به جای این کار، قبول کنید که اشتباهات اتفاق می افتند و سپس سعی کنید در بهترین شکل ممکن از آن ها عبرت بگیرید. یکی از راه های پیدا کردن خوشبختی بررسی این اشتباهات است. این گونه هرگز دوباره این اشتباه را مرتکب نخواهید شد.

انجام چند کار به طور همزمان

بسیاری از ما فکر می کنیم اگر به طور همزمان به انجام چند کار بپردازیم، کار بیشتری انجام داده ایم و در نتیجه خوشحال تر خواهیم بود. اما این روش، کارساز نخواهد بود. انجام چند کار به طور همزمان تنها تمرکز شما را از بین برده و استرس شما را افزایش می دهد.

یک نکته ی خوب برای به دست آوردن خوشبختی و زندگی در لحظه این است که به طور مستمر بر روی یک موضوع تمرکز کنید و مسائل دیگر را از سر راه خود بردارید.

خوشبختی حاصل از عوامل بیرونی

اگر منتظر شاهزاده ای با اسب سفید هستید و فکر می کنید بدون وجود او خوشبخت نخواهید بود، سخت در اشتباهید. تا زمانی که به جای درون خود، در عوامل بیرونی به دنبال خوشبختی بگردید، به آن دست پیدا نخواهید کرد.

تغییر افراد اطراف

شاید فکر کنید با کمک کردن به افراد اطراف خود احساس فوق العاده ای پیدا خواهید کرد. مشکل اینجاست که همانطور که یادگرفته اید، مردم بسیار پیچیده هستند. اگر در مورد این قبیل امور آموزش ندیده اید بهتر است خود را درگیر حل کردن مشکلات دیگران نکنید. این کار برای شما نوعی وابستگی ایجاد می کند که مطمئناً خواهان آن نخواهید بود.

کنترل داشتن

برخی افراد هنگامی که کنترل شرایط را از دست می دهند دچار استرس و احساس ناراحتی می شوند. اما شما نمی توانید همیشه همه چیز را تحت کنترل داشته باشید. علاوه بر این اگر همه چیز را کنترل کنید اوضاع خسته کننده ای به وجود می آید. یکی از نکات خوشبختی این است که خود را در جریان امور تصادفی زندگی قرار دهید و یاد بگیرید با آن همراه شوید. اگر به خودتان زمان و فرصت دهید، اتفاقات شگفت انگیزی برای شما خواهد افتاد.
یک خانم با چشم های بسته

مقایسه کردن خود با دیگران

چند بار به عکس افراد جذاب نگاه کرده ایم و حسرت خورده ایم که چرا شبیه آن ها نیستیم؟ حسرت تمام خصوصیت های آن ها مثل لب های زیبا، اندام موزون و موهای جذاب شان را می خوریم. بعد نگاهی به خودمان می کنیم و وقتی می بینیم هیچوقت مثل آن ها نمی شویم آه می کشیم. اما قضیه به اینجا ختم نمی شود؛ ما خودمان را فقط با افراد مشهور مقایسه نمی کنیم. در شبکه های اجتماعی به دوستان خود به خاطر ابروهای پرپشت، پوست درخشان و نقص و پاهای کشیده نیزحسادت می کنیم. سپس درب دنیا را به روی خودمان می بندیم و مطمئن می شویم که هیچکس نمی خواهد ما را آن بیرون ببیند.

مقایسه ی خود با دیگران تنها باعث کاهش اعتماد به نفس می شود و موجی از شک و منفی گرایی را در شما ایجاد می کند. پس چرا این کار را انجام دهید؟ چرا حال خودتان را اینقدر بد کنید؟ این سوالی است که خیلی از ما جوابی برای آن نداریم. ما این کار را می کنیم چون دست خودمان نیست. بنابراین یکی از نکات خوب برای شاد بودن در زندگی این است که در صورت امکان و برای سلامت خودتان هم که شده دست از مقایسه ی خودتان با دیگران بردارید. آن ها را نادیده بگیرید و فقط روی اهداف خود و پیشرفت تان تمرکز کنید.

معاشرت با افراد منفی باف

یک راه دیگر برای شاد بودن در زندگی ، زدودن افکار منفی از خودتان است. باور کنید یا نه، افراد منفی باف تا حدی روی ما اثرمی گذارند که ما را شبیه خودشان کنند! اگر دوستانی که با آن ها می گردید هیچوقت چیز مثبت و خوبی برای گفتن ندارند وقت آن است که رهایشان کنید. منفی بافی آن ها شما را هم فرسوده می کند و شادی شما را خراب می کند.

زندگی در گذشته

این هم یکی دیگر از اشتباهاتی است که جلوی شادی را می گیرد. گذشته، گذشته است. هیچوقت نمی توانیم به گذشته برگردیم و مسایل را عوض کنیم. پس چرا خیلی از ما به گذشته چسبیده ایم؟ در اشتباهات گذشته زندگی می کنیم و دائم فکر می کنیم چه می شد اگر فلان طور نمی شد و آرزو می کنیم می توانستیم به گذشته برگردیم. یکی از راهکارهای خیلی مفید برای شاد بودن در زندگی این است که دست از این طور متهم کردن خود بردارید. شما گذشته ی خود نیستید و تنها لحظه ی اکنون خود هستید. هر وقت این را فهمیدید آزاد و رها می شوید.

زندگی در آینده

درست مثل بعضی ها که در گذشته زندگی می کنند، بعضی از ما هم چسبیده ایم به زندگی در آینده. نگران چیزهایی هستیم که حتی هنوز اتفاق نیفتاده اند! اگر تمام پولم را از دست دهم چه؟ اگر دوستم نداشته باشد چه؟ گوش به زنگ بودن و جوانب امر را در نظر گرفتن یک چیز است و تصور یک آینده ی خیالی که هنوز وجود ندارد و باعث می شود حس بدی به شما دست دهد چیز دیگری است. یک راهکار خوب برای شاد بودن در زندگی کنار گذاشتن پیش بینی آینده است. هر چه بخواهد پیش بیاید، پیش می آید. پس رها باشید.

زیاد فکر کردن

“چرا دوستانم امروز دعوتم نکردند؟ دوستم ندارند؟ شاید هیچوقت دوستم نداشتند و فقط تحملم می کردند؟”

“چرا او دیگر به من پیام نمی دهد؟ نکند کار اشتباهی کردم؟ باید به او زنگ بزنم تا مطمئن شوم همه چیز روبه راه است.”

تمام این تفکرات، مخرب شادی و حال خوب شما هستند. فکرهای بیهوده و آزار دهنده را کنار بگذارید تا رها شوید و حالتان خوب شود.