۱۰ مورد از مهمترین اشتباهات رژیم لاغری – بررسی اشتباهات رایج در کاهش وزن

0
1704
اشتباهات رایج در کاهش وزن و مهمترین اشتباهات رژیم لاغری برای افراد مختلف

فکر می کنید هرکاری را که از دستتان برمی آمده است انجام داده اید اما هنوز تغییری نمی بینید؟ در این مقاله به ۱۰ مورد از مهمترین اشتباهات رژیم لاغری که بیشتر افراد مرتکب آن می شوند نگاهی می اندازیم. کاهش وزن، سخت است اما زمانی که می بینید همه ی کارها را درست انجام می دهید اما نتیجه ای نمی بینید، مسلما سخت تر است و روحیه ی شما خراب می شود. اما چرا اینطور است؟ این موضوع مانند همه ی مسائل دیگر در زندگی است که برای بار اول تجربه شان می کنیم و لزوما از همان ابتدا همه چیز را درست انجام نمی دهید. در طول راه اشتباهاتی هم رخ می دهد. این تنها بخشی از پروسه است و نیازی نیست بیش از حد نا امید شوید. اگرچه اشتباه کردن می تواند برای چربی های شما بد باشد، اما خبر خوب این است که می توانید از تله ی مشکلاتی که به راحتی اسیر آن ها می شوید بیرون بیایید. بهتر است ابتدا نگاهی به اشتباهات رایج در کاهش وزن بیاندازیم.

مهمترین اشتباهات رژیم لاغری و کاهش وزن

۱٫ مصرف بیش از اندازه پروتئین

ممکن است اعتراض کنید و بگویید چطور ممکن است پروتئین بیش از حد مصرف کنم؟ متخصصان بی شماری به من گفته اند که اگر می خواهم وزنم را کاهش دهم، تا جایی که می توانم پروتئین بخورم زیرا پروتئین عضله سازی کرده، سلول ها را احیا می کند، به من انرژی می دهد؛ متابولیسم من را به راه می اندازد و مدت زمان بیشتری مرا سیر نگاه می دارد. تمام اینها درست است؛ یک ظرف پر از تخم مرغ، توفو، کین وا که نوعی گیاه پروتئینی است و لوبیای سویا. این ظرف، سرشار از پروتئین است که البته لزوما برای شما خوب نمی باشد. زیرا بدن شما نمی تواند مقدار بیش از اندازه ی پروتئین را تحمل کند. اگر به بدن خود پروتئین زیادی بدهید، پروتئین های باقی مانده را که نمی تواند در آن موقع استفاده کند، به عنوان چربی ذخیره می کند و این اصلا خوب نیست. خانم ها بطور متوسط، باید حدود ۴۶ گرم پروتئین در روز، مصرف کنند. اگر بیشتر از این مصرف کنند، این ریسک بوجود می آید که کاهش وزن چشم گیری نداشته باشند.

مطلب مرتبط:  چربی سوزی سریع و آسان از طریق انجام صحیح تمرینات ورزشی

۲٫ تقلید از دوستان

هرچیزی که به نفع دوستان شما و اهداف کاهش وزن آن ها کار می کند، لزوماً نباید برای شما هم جواب بدهد. این مسئله یکی از اشتباهات رایج در کاهش وزن است که خیلی از مردم آن را مرتکب می شوند. درحالی که می توانید راه دیگران را برای رسیدن به موفقیت در برخی نقاط مشخص زندگی خود دنبال کنید، این حقیقت در مورد رژیم غذایی جواب نمی دهد. به این دلیل که بدن هر فرد متفاوت است. رژیمی پیدا کنید که برای شما جواب بدهد؛ نه رژیمی که برای شخصی که می شناسید، جواب داده است.

۳٫ اجتناب از چربی

انواع مختلفی از چربی وجود دارد. چربی های خوب و چربی های بد؛ به این دلیل که چربی های خوب، ماده مغذی کلیدی ای هستند که به شما کمک می کنند برای مدت بیشتری سیر بمانید، نباید از مصرف آنها اجتناب کنید.

۴٫ کمبود سبزیجات و میوه

شاید با خودتان بگویید من ۵ عدد میوه یا انواع سبزی در روز می خورم. ۵ عدد در روز، حداقل میزان توصیه شده است. مشکل اصلی این است که هدف بیشتر مردم تنها ۵ عدد در روز از هر میوه یا سبزی است که می خورند و بعد متوقف می شوند و به خوراکی های دیگر روی می آورند. فکر می کنند حال که مقدار سبزیجات مورد نیاز خود را خورده اند، دیگر نیازی نیست از خوردن خوراکی های ناسالم اجتناب کنند. ۵ عدد در روز شروع خوبی است اما جای زیادی برای دیگر خوراکی های کمتر سالم، باقی می ماند. اگر می خواهید کاهش وزنی سالم داشته باشید، باید میوه و سبزیجات بیشتری بخورید. ۹ عدد در روز نیز شروع خوبی است اما باز هم در اینجا متوقف نشوید و هدف خود را بالا و بالاتر ببرید. هرچه هم میوه و سبزیجات بخورید زیاد نمی شود و چیزی به عنوان سبزیجات اضافی وجود ندارد. هرچقدر بیشتر از این خوراکی های خوب بخورید، کمتر به سمت خوراکی های ناسالم می روید. اضافه کردن میوه و سبزیجات بیشتر به رژیم خود، خیلی راحت است. مثلا اگر یک ساندویچ می خواهید می توانید کمی خیار و گوجه در آن بریزید. یا اگر تخم مرغ می خواهید کمی خلاقیت به خرج داده و با مقداری کاهو آن را بخورید.

مطلب مرتبط:  50 توصیه برای کاهش وزن - تمام آنچه که در مورد وزن کم کردن باید بدانید

۵٫ یک شب هزار شب نمی شود!

یکی دیگر از مهمترین اشتباهات رژیم لاغری این است که هنوز خودتان را گول بزنید و تقلب کنید. اینکه هرچند وقت یکبار به خودتان یک خوراکی خوشمزه جایزه دهید مطمئنا اشکالی ندارد. اما نمی توانید یک روز کامل را به تقلب بگذرانید. زیرا این ایده که ما تمام روز را به تنفر از رژیم جدیدمان بگذرانیم و منتظر روز تقلب بمانیم، به این معنی است که هنوز احساسات مثبتی به تنقلات داریم و احساساتی منفی به میوه و سبزیجات. تقلب را کنار بگذارید و از همین حالا نگاه خود را به خوراکی های خوب عوض کنید.

۶٫ گذشتن از وعده های غذایی

هرگز به این فکر نکنید که بخواهید از وعده های غذایی خود بگذرید و آن ها را نخورید. هرچه باشد سعی در کاهش وزن خود و اگر این کار را انجام دهید اشتباه می کنید چون هرچقدر بیشتر از وعده های غذایی شما گذشته و آنها را نخورید، احساس گرسنگی بیشتری می کنید. این مسئله باعث می شود تحریک شوید که بیش از حد غذا بخورید و این هم یکی دیگر از مهمترین اشتباهات رژیم لاغری است.

۷٫ خوراکی تکراری

شما رژیمی جدید را شروع کردید که در آن تنقلات زیادی را حذف کرده و مقدار زیادی خوراکی های خوب می خورید. در ابتدا نتایج عالی بودند و شما واقعا وزن خود را کاهش می دادید. سپس، با اینکه رژیم خود را ادامه دادید، وزن شما دیگر کاهش پیدا نکرد. پس جریان چیست؟ زمانی که همیشه یک نوع خوراکی را مصرف میکنید، بدن شما به شکلی آزار دهنده، به آن عادت می کند و ثابت می ماند. شما به شکلی سالم خوراکی می خورید اما دیگر وزن شما کاهش پیدا نمی کند. کاری که باید بکنید تغییر کالری مصرفی خودتان است. همه چیز را کمی تغییر دهید. بدن خود را با مواد غذایی جدید سورپرایز کرده و چیزهای دیگری را امتحان کنید.

مطلب مرتبط:  سریع‌ترین روش برای اینکه ۱۰ کیلو وزن کم کنید

۸٫ شمردن کالری ها

یکی دیگر از اشتباهات رایج در کاهش وزن که زیاد هم تکرار می شود، شمردن کالری ها است. چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد این است که چیزی که میل می کنید چیست.

۹٫ نداشتن برنامه ریزی

یکی از اشتباهات رایج در کاهش وزن که ممکن است مرتکب آن شده باشید این است که وعده های غذایی خود را به صورت هفتگی برنامه ریزی نمی کنید. این ضرب المثل قدیمی که می گوید، اگر برنامه ریزی نکنید، برای شکست خود برنامه ریخته اید، در مورد رژیم غذایی نیز صادق است. این صحنه را تصور کنید: چهارشنبه است و شما از سرکار دیر به خانه رسیده اید. تصمیم می گیرید یخچال را بررسی کنید و غذایی سالم برای خود درست کنید اما یخچال شما به خاطر اینکه شما خرید خود را فراموش کردید خالی است! درحالی که خسته و گرسنه اید، از بیرون یک پیتزای بزرگ و پر پنیر سفارش می دهید. این کار اصلا خوب نیست. برای اینکه مطمئن شوید هیچوقت این اتفاق نمی افتد، همیشه برنامه ی وعده های غذایی خود را به صورت هفتگی هماهنگ و آماده کنید.

۱۰٫ مصرف خوراکی های سالم که درواقع نا سالم اند

این لیست را ببینید

  • خوراکی های انرژی زا
  • اسموتی هایی (Smoothie – نوعی نوشیدنی) که از مغازه می خرید.
  • سالاد هایی که از مغازه می خرید.
  • آب ویتامین دار
  • آب میوه های بسته بندی شده
  • نودل
  • سوپ های کنسروی

اینها تنها بخشی از خوراکی هایی هستند که به شکلی پنهان، ناسالم هستند و تعداد خیلی بیشتری از آنها نیز وجود دارد. ببینید این خوراکی ها چه هستند و سپس آنها را از لیست خرید هفتگی خود بیرون بریزید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید