مراقبت از پوست با جوش شیرین – معرفی ۳ ماسک خانگی ساده و موثر

0
2654
مراقبت از پوست با جوش شیرین و چند ماده طبیعی

جوش شیرین یک محصول همه کاره است که احتمالا همین حالا آن را در آشپزخانه تان دارید. این ماده کاربردهای بسیار زیادی دارد. مثلا می توان از آن در پخت و پز استفاده کرد و یا برای جذب بوهای بد آن را در یخچال گذاشت. اما اگر تا به حال از جوش شیرین برای مراقبت از پوست خود استفاده نکرده اید، باید بگوییم کمی در حق آن کم لطفی کرده اید. جوش شیرین می تواند اسکرابی لایه بردار، ماسکی روشن کننده یا درمانی برای جوش و آکنه های صورت باشد. تنها چیزی که برای مراقبت از پوست با جوش شیرین نیاز دارید، مواد مناسبی است که با آن ترکیب شوند تا بیشترین بهره را به پوست تان برساند.


لایه برداری با جوش شیرین

جوش شیرین را با عسل ارگانیک مخلوط کنید

جوش شیرین و عسل برای لایه برداری پوست
یکی از راهکارهای مراقبت از پوست با جوش شیرین بحث لایه برداری است. برای تهیه یک لایه بردار موثر، ۱ قاشق چایخوری (۵ گرم) جوش شیرین را در کف دست خود بریزید. ۱ قاشق غذاخوری (۲۱ گرم) عسل طبیعی به آن اضافه کنید و با کمک انگشتان تان با دقت این دو ماده را با هم ترکیب کنید تا خمیر مانند شوند.

 • عسل خواص ضد قارچ و ضد باکتریایی دارد که آن را به ماده ای مفید برای تهیه اسکراب های مخصوص پوست های مستعد آکنه تبدیل می کند.
 • عسل خواص مرطوب کنندگی هم دارد؛ پس این اسکراب، مناسب پوست های معمولی و خشک نیز می باشد.
 • اگر عسل ندارید می توانید به جای آن از یک و نیم قاشق چایخوری آب (۷٫۵ میلی لیتر) استفاده کنید.

مخلوط جوش شیرین و عسل را به آرامی روی پوست ماساژ دهید

هنگامی که جوش شیرین و عسل را با هم ترکیب می کنید، به آرامی و با کمک انگشتان خود آن را روی صورت تان ماساژ دهید. این اسکراب را با حرکات دورانی به صورت تان بزنید تا سلول های مرده پوست شل شوند. بگذارید مواد ۱ دقیقه روی صورت تان بمانند.

 • اسکراب را خیلی محکم و خشن به صورت تان نمالید؛ زیرا ممکن است باعث قرمزی و تحریک پوست تان شود.
مطلب مرتبط:  سفیدی مو و علت های آن - موهای شما چگونه سفید می شود؟

صورت تان را به طور کامل تمیز کنید

بعد از اینکه ترکیب جوش شیرین و عسل برای یک دقیقه روی صورت تان ماند، آن را با آب گرم ششت و شو دهید. طوری که هیچ گونه باقی مانده ای روی صورت نماند.

 • اگر در شستن صورت تان با مشکل مواجه شدید، می توانید از یک لیف میکروفایبری مرطوب استفاده کرده و با آن اسکراب را پاک کنید.
 • بعد از شستن اسکراب، از تونر، سرم و یا مرطوب کننده همیشگی تان استفاده کنید. پوست شما به دلیل از بین رفتن سلول های مرده حالا بهتر این محصولات را جذب می کند.

روشن کردن پوست با جوش شیرین

جوش شیرین، آب لیمو و عسل را با هم تریب کنید

جوش شیرین لیمو و عسل برای روشن کردن پوستدر یک کاسه کوچک ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری (۱۴ تا ۲۸ گرم) جوش شیرین، آب نصف یک لیمو و ۱ قاشق چایخوری (۷گرم) عسل را با هم مخلوط کنید. این مواد را به خوبی هم بزنید تا مطمئن شوید کاملا با هم ترکیب شده اند.

 • باید ماسک شما غلیظ باشد؛ پس با ۱ قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) جوش شیرین شروع کنید و اگر دیدید ماسک تهیه شده آبکی و رقیق است کم کم جوش شیرین بیشتری به آن اضافه کنید.
 • آب لیموی تازه تاثیر بیشتری دارد، اما آب لیموهای آماده هم قابل استفاده هستند. در صورت استفاده از آب لیموی آماده، یک قاشق چایخوری(۵ میلی لیتر) کافی خواهد بود.

ترکیب تهیه شده را به صورت تان بزنید و بگذارید برای چند دقیقه بماند

هنگامی که ترکیب تان حالت خمیری گرفت، آن را با احتیاط به صورت بزنید. با حرکات دورانی صورت تان را ماساژ دهید و اجازه دهید ماسک برای ۵ الی ۱۵ دقیقه روی پوست تان بماند.

 • سعی کنید قبل از زدن ماسک صورت، پوست تان تمیز باشد.
 • بعد از زدن ماسک، کمی احساس سفتی و سوزش خفیف در پوست، طبیعی است. با این حال اگر این سوزش شدت پیدا کرد فورا ماسک را بشویید.
مطلب مرتبط:  آشنایی با طرز تهیه 5 نوع ماسک تخم مرغ برای پوست

با یک لیف مرطوب، ماسک را از صورت خود پاک کنید

بعد از اینکه ماسک چند دقیقه روی پوست ماند، یک لیف تمیز را مرطوب کرده و به آرامی روی پوست تان بکشید تا ماسک کاملا برداشته شود.

 • پاک کردن ماسک را با حرکات دورانی انجام دهید.

صورت تان را با آب سرد شسته و مرطوب کننده بزنید

وقتی ماسک را با لیف پاک کردید، به صورت تان آب سرد بزنید و برای آخرین بار آن را بشویید. بعد هم مرطوب کننده مورد علاقه تان را بزنید تا پوست تان آبرسانی شده و آرام شود.


درمان جوش با جوش شیرین

جوش شیرین را با آب مخلوط کنید

جوش شیرین و آب برای درمان جوش صورتبرای درمان جوش و مراقبت از پوست با جوش شیرین تنها کافی است یک قاشق چایخوری (۵ گرم) جوش شیرین را در یک کاسه کوچک بریزید. سپس آب مقطر را قطره قطره تا حدی به جوش شیرین اضافه کنید که حالت خمیری ایجاد شود. با یک قاشق آب و جوش شیرین را خوب با هم ترکیب کنید.

 • اگر به صورت اتفاقی آب زیادی اضافه کردید و ماسک تان بیش از حد رقیق شد، جوش شیرین بیشتری در کاسه بریزید تا هنگامی که غلظت ماسک به حد مطلوب برسد.

ماسک را روی نواحی مورد نظر بزنید و بگذارید خشک شود

هنگامی که ترکیب جوش شیرین تان حالت خمیری پیدا کرد، آن را روی نواحی که جوش دارند بزنید. نیازی نیست ماسک را به تمام صورت تان بمالید. چراکه این کار باعث خشکی پوست تان می شود. پس فقط روی نقاطی که جوش دارید بزنید. بگذارید ۱۵ دقیقه یا تا زمانی که کاملا خشک شود، روی پوست بماند.

 • قبل از استفاده از زدن ماسک، از تمیز بودن دست هایتان اطمینان حاصل کنید.
مطلب مرتبط:  تیرگی پوست خود را با استفاده از این 8 ماسک طبیعی برطرف کنید

ماسک را با آب گرم بشویید

وقتی ماسک کاملا خشک شد، آن را با آب گرم بشویید. ممکن است به یک لیف مرطوب برای پاک کردن بهتر ماسک احتیاج پیدا کنید، اما زیاد محکم پوست تان را با آن نکشید، چون ممکن است باعث ایجاد حساسیت و تحریک پوست شود. صورت خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.

 • بعد از شستن ماسک، استفاده کردن از یک مرطوب کننده بدون چربی ایده خوبی است.

نکات مراقبت از پوست با جوش شیرین

 • جوش شیرین pH بالایی دارد، بنابراین ماده ای فوق العاده قلیایی محسوب می شود. در نتیجه می تواند تعادل لایه اسیدی پوست را بر هم بزند. به شما پیشنهاد می کنیم، در مراجعه بعدی به متخصص پوست، در مورد استفاده از جوش شیرین برای پوست خود سوال کنید.
 • از آنجا که جوش شیرین توانایی خشک کردن پوست را دارد، بهتر است از این روش های درمانی بیش از یک یا دو بار در هفته استفاده نکنید.

حال که با راهکارهای مراقبت از پوست با جوش شیرین آشنا شدید، دست به کار شوید و از این ماده در دسترس برای داشتن پوستی سالم کمک بگیرید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید