۵۰ توصیه برای کاهش وزن – تمام آنچه که در مورد وزن کم کردن باید بدانید

37
24949
تمام توصیه هایی که برای کاهش وزن نیاز دارید

ما در ریموژ نکته های بسیاری در مورد کاهش وزن خوانده و نوشته ایم. مقاله هایی از این دست  بسیار رایج اند، و هر وب سایت فعال در زمینه رژیم غذایی ، تناسب اندام و لاغری ، از چنین مقالات یا دسته بندی هایی برخوردار است.

هنگامی که تصمیم گرفتیم این مقاله را بنویسیم، تنها یک هدف در سر داشتیم : جمع آوری بهترین و مهم ترین توصیه هایی که واقعا به کاهش وزن کمک می کند و در نظر گرفتن تمام جنبه های فرآیند کاهش وزن ، از رژیم و ورزش کردن گرفته تا سبک زندگی و انگیزه.

نتیجه ی نهایی یک مقاله ی جامع و کامل شد، که نظیر آن در وب سایت های فارسی وجود ندارد. این مقاله شامل تمام نکاتی ( ۵۰ نکته ) است که برای لاغری باید بدانید. برای آسان تر شدن کار، مقاله به بخش های زیر تقسیم شده است :

توصیه های کاهش وزن : اصول اولیه ی کاهش وزن و مشاوره برای امور ابتدایی.

توصیه های رژیم غذایی : باید ها و نباید هایی که نیاز است در دوران رژیم غذایی رعایت کنید.

توصیه های تناسب اندام : تناسب اندام تنها به معنای رفتن به باشگاه ورزشی نیست. راه های بسیار متنوعی برای ورزش کردن به منظور کاهش وزن و لاغری وجود دارد.

توصیه های انگیزه بخشی : شما بدون انگیزه قادر به کاهش وزن نخواهید بود، راه های انگیزه دادن به خودتان را یاد بگیرید!

توصیه های سبک زندگی : کاهش وزن فقط رژیم گرفتن و ورزش کردن نیست، بلکه تمام سبک زندگی شما را بر آن تاثیرگذار است.

استفاده از ترازو برای اندازه گیری میزان پیشرفت در کاهش وزن

توصیه های کاهش وزن

۱٫ معادله ی کاهش وزن

ساده ترین توضیح ممکن در مورد کاهش وزن: این امر زمانی اتفاق می افتد که شما کمتر از میزان کالری مصرفی تان، کالری دریافت کنید. به معنای دیگر کاهش وزن = کالری دریافتی – کالری مصرفی.

البته نکات بسیار زیادی بر لاغری ما تاثیرگذار اند ، اما به یاد داشتن این فرمول ساده در ذهن در بسیاری از موارد مفید خواهد بود.

علاوه بر این، نیم کیلو چربی حدود ۳۵۰۰ کالری دارد. بنابراین زمانی که ۳۵۰۰ کالری بسوزانید یک پوند وزن کم خواهید کرد.

۲٫ میزان کالری دریافتی روزانه را تعیین کنید

وسواس بیش از حد در مورد شمارش کالری کار خوبی نیست، اما ایجاد یک تصویر واضح از میزان کالری که روزانه مصرف می کنید، برای دستیابی به به هدف لاغری ضروری خواهد بود.

راه های بسیاری برای اندازه گیری میزان کالری مصرفی روزانه وجود دارد و عدد به دست آمده به شما کمک می کند تا به یک برنامه ی غذایی و ورزشی مناسب دست پیدا کنید.

۳٫ در ساعات مشخص غذا بخورید

سعی کنید هر روز در یک زمان مشخص غذا بخورید. مطالعات نشان داده است که این کار به هضم غذا کمک می کند. زیرا در این حالت، ساعت بدن با مغز و شکم هماهنگ می شود.

شاید به نظر شما عجیب باشد، ولی روزهایی که سر ساعت غذا نمی خورید، ممکن است احساس نفخ کرده و مدت هضم غذا طولانی تر شود.

پس سعی کنید در ساعات مشخص و حداقل ۲ تا ۳ ساعت قبل از رفتن به تختخواب غذا بخورید. در این صورت، بدن فرصت کافی برای هضم غذا قبل از به خواب رفتن خواهد داشت.

۴٫ اهمیت آب

آیا شما حداقل ۶ لیوان آب در روز مصرف می کنید؟ اگر پاسخ تان به این سوال منفی است به دل تان نگرانی راه ندهید، زیرا در این مورد تنها نیستید.

بسیاری از افراد مرتکب چنین اشتباهی می شوند. ۷۰% بدن از آب تشکیل شده است و اندام های ما برای عملکرد طبیعی به آب احتیاج دارند.

کمبود مصرف آب می تواند منجر به عدم آب رسانی ، خستگی و خشکی پوست شود. هنگام کاهش وزن، آب عمل سم زدایی از پوست و بدن را انجام می دهد، و در عین حال به هاضمه کمک می کند و شما را سیر نگه می دارد، و در نتیجه از مصرف کالری غیرضروری جلوگیری می شود. میزان آب مصرفی توصیه شده برای زنان و مردان به ترتیب ۲٫۷ و ۳٫۷ لیتر است. چند دستور العمل کاربردی برای افزایش مصرف آب در روز:

 • روز خود را با یک لیوان آب سرد شروع کنید. شاید در ابتدا این کار برای تان دشوار باشد اما این عادت به ارگان های بدن کمک می کند تا بیدار شوند و عملکرد بهتری داشته باشند.
 • در محل کار، یک بطری آب با خود داشته باشید و تا قبل از نهار آن را تمام کنید. بعد از نهار دوباره آن را پر کرده و تا پایان روز بنوشید.
 • ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از وعده ی غذای اصلی یک لیوان آب بنوشید.این کار اشتهای شما را برای غذا کم می کند.
 • هر زمان که احساس گرسنگی کردید و نیاز به میان وعده داشتید، یک لیوان آب بنوشید. در بسیاری از موارد، این کار شما را از مصرف مواد غذایی منصرف خواهد کرد.
 • در نهایت باید گفت آب فاقد کالری است، پس بدون نگرانی در مورد افزایش وزن هراندازه مایل هستید آب بنوشید.

۵٫ برای گرفتن نتیجه بسیار سریع عجله نکنید

دستیابی به لاغری سریع با استفاده از روش های اصولی بسیار خوب است. اما وزن کم کردن بیش از حد در یک بازه زمانی کوتاه، می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. اگر مراحل آهسته و مداومی را دنبال کنید، قادر خواهید بود به هدف خود برای کاهش وزن دست پیدا کرده و آن را حفظ کنید.

از طرف دیگر اگر وزن خود را به کمک یک رژیم غذایی تصادفی که در اینترنت پیدا کرده اید به سرعت کاهش دهید، احتمال آن زیاد است که در آینده، به وزنی بالاتر از وزن قبلی خود برسید. کاهش وزن سالم زمان بر است. به خصوص اگر نیاز باشد که مقدار زیادی وزن کم کنید. استفاده از یک روند آرام و مداوم برای لاغری بسیار بهتر است و به شما این اطمینان را می دهد که وزن کاسته شده برای همیشه رفته و دیگر برنمی گردد.

۶٫ به کمک روش های ایمن وزن کم کنید

اگر به تازگی در مسیر رژیم غذایی و کاهش وزن قدم گذاشته اید، احتمالا در مورد این که از کجا شروع کنید و اولین قدم تان چه باشد سردرگم شده اید که البته این موضوع امری بسیار رایج است. معتقدیم شما باید قبل از شروع رژیم غذایی یا کاهش وزن کمی مطالعه کرده و با مفاهیم اولیه این کار آشنا شوید. پیشنهاد نمی کنیم روزهای زیادی را برای یادگیری مسائل تئوریک صرف کنید، اما شناخت مفاهیم مهم و اولیه در طولانی مدت برای تان کارآمد خواهد بود. راهنمایی که در حال حاضر مشغول مطالعه ی آن هستید می تواند شروع خوبی باشد. چرا که تمام نکات کاهش وزن، رژیم غذایی و تناسب اندام را پوشش می دهد: از آن جایی که ما تمام اطلاعات مورد نیاز برای کاهش وزن را جمع آوری کرده ایم، می توانید پس از پایان این مقاله، سایر مقالات با موضوع کاهش وزن و لاغری را نیز در همین وب سایت مطالعه بفرمایید.

۷٫ یک دفترچه ی غذا و احساسات برای خود درست کنید

عواطف و احساسات بسیاری از افراد با غذایی که می خورند در هم آمیخته است. هنگامی که افسرده یا اضطرب هستید غذا می خورید ( به خصوص غذاهای پرچرب ) تا احساس راحتی داشته باشید. احتمالا این اتفاق برای شما نیز افتاده است؛ پس به خوبی می دانید تا چه اندازه می تواند مخرب باشد و تمام امیدهای شما را برای کاهش وزن و لاغری از بین ببرد. کنترل این کار راحت نیست اما سعی کنید برای خودتان یک دفترچه ی غذا و احساسات درست کنید. این دفترچه اساسا چند کاغذ (یا به صورت الکترونیک) است که تمام موادغذایی که در طول روز مصرف می کنید و احساسی که به آن دارید را یادداشت کنید. اگر برای چند هفته به این کار ادامه دهید و بعد نگاهی اجمالی به آن بیندازید، احتمالا برخی از الگوهای رفتاری خود را شناسایی کرده و در مورد آن ها احتیاط بیشتری به خرج می دهید. برای مثال شیرینی جات و تنقلات را از کابینت های تان حذف و مواد غذایی سالم تری را جایگزین آن ها کنید. با انجام این کار هنگامی که مضطرب به خانه برمی گردید و برای تسکین به سراغ غذا می روید غذاهای پرکالری مصرف نکرده و به جای آن مواد مغذی و سالم به بدن تان رسانده اید.

۸٫ هر روز خودتان را وزن نکنید

همان طور که در بالا اشاره کردیم کاهش وزن یک فرایند زمان بر است، و با هر روز وزن کردن خود، این فرایند سریع تر انجام نمی شود. این کار تنها باعث استرس و ناامیدی بیش تر خواهد شد. به جای آن هر هفته یکبار خود را وزن کرده و نتیجه را در دفتر روزانه غذایی خود یادداشت کنید.

۹٫ همزمان از چند برنامه ی غذایی یا ورزشی استفاده نکنید

اگر تصمیم دارید برنامه های غذایی یا ورزشی را دنبال کنید، بر روی یک برنامه تمرکز کنید و برنامه های ورزشی /غذایی دیگر را کنار بگذارید. برنامه های کاهش وزن مناسب ، مراحل مختلفی دارند و هر مرحله، شروع و هدف پایانی مشخص دارد. برطبق دستورالعمل ها پیش بروید و روی برنامه خود زمان بگذارید. در پایان نیز نتیجه را ارزیابی کنید. ادغام برنامه های مختلف با یکدیگر و بی توجهی به آن منجر به لاغری شما نخواهد شد.

۱۰٫ از کمک خواستن نترسید

وقتی نتیجه نمی گیرید، از درخواست کمک از افراد متخصص امتناع نکنید. اینترنت یک راه مناسب برای اطلاع از چگونگی کاهش وزن است، اما گاهی فاکتورهای دیگر مانند بیماری و یا ناهنجاری های عملکردی مانع پیشرفت شما می شوند. دکتر یا متخصص تغذیه شما می تواند این ناهنجاری ها را تشخیص داده و به شما برای غلبه بر آن ها کمک کند.

مطلب مرتبط:  میان وعده کم کالری و سالم را بشناسید

خوراکی های سالم که باید در رژیم غذایی جای داده شوند

توصیه های رژیم غذایی

۱۱٫ غذای تان را با دقت انتخاب کنید

حتی اگر از برنامه ی غذایی خاصی پیروی نکنید، انتخاب صحیح غذا می تواند تاثیر بسزایی بر روی لاغری شما داشته باشد. سعی کنید غذاهایی مصرف کنید که  میان تمام گروه های غذایی، (از جمله چربی های سالم) تعادل ایجاد کند. حذف گروه های غذایی خاص، و یا رژیم های غذایی محدود به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود. به یاد داشته باشید که هر ۱ گرم چربی ۹ کالری و هر گرم پروتئین یا کربوهیدرات ۴ کالری دارد.

۱۲٫ میوه ها و سبزیجات برای کاهش وزن ضروری هستند

قطعا همه ی ما می دانیم که میوه ها و سبزیجات، برای یک بدن سالم ضروری هستند. ولی خوب است بدانید مصرف آن ها در هنگام کاهش وزن مزایای دیگری نیز دارد. میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر هستند، که سبب می شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. آن ها غنی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و به هضم غذا کمک می کنند. بسیاری از رژیم های غذایی معروف در سراسر جهان، مصرف حداقل ۵ وعده سبزیجات در روز را توصیه می کنند. انتخاب های زیادی متناسب با هر نیاز و ذائقه ای وجود دارد. می توانید میوه ها را به همراه صبحانه یا بعنوان میان وعده و سزیجات را همراه غذای اصلی میل کنید.

۱۳٫ نوشیدنی های مناسب برای رژیم غذایی

نوشیدنی هایی مانند قهوه خامه دار، ماءالشعیر، یا نوشیدنی های الکلی، میزان قابل توجهی کالری دارند. برای این که یک ایده ی کلی در این مورد به شما بدهیم باید بگوییم یک لیوان بزرگ ماءالشعیر حدود ۱۹۳ کالری و یک لیوان نوشابه ی عادی ۹۰ کیلوکالری انرژی دارند. نوشیدنی ها میزان کالری زیادی به بدن شما وارد می کند و اگر برنامه ای برای لاغری دارید، نباید آن ها را در شمارش کالری روزانه تان فراموش کنید. جایگزین های متعددی مانند آب ، چای سبز ، نوشیدنی های سبک و… وجود دارد، و می توانید بدون نگرانی از افزایش وزن از آن ها استفاده کنید.

۱۴٫ با احتیاط تنقلات مصرف کنید

مطمئنا شما هم در این مورد با ما موافق هستید که مصرف یا عدم مصرف تنقلات می تواند باعث شکست یا موفقیت یک رژیم غذایی لاغری شود. تنقلات معمولا میزان کالری زیادی دارند و یک یا دوبار استفاده از آنها در روز تاثیر ناخوشایندی بر رژیم غذایی ما می گذارد. باید چه کاری در این مورد انجام دهیم؟ اگر به تازگی رژیم غذایی خود را شروع کرده اید، به یک باره تنقلات را ترک نکنید، این کار باعث لذیذتر به نظر رسیدن آن ها می شود. به جای این کار، تنقلات خود را عاقلانه تر انتخاب کنید. به عنوان مثال به جای مصرف یک تخته شکلات که حدود ۱۵۰ کیلوکالری دارد، یک عدد سیب بخورید که تنها ۷۰ کالری به همراه دارد. گزینه های بی شماری وجود دارد، فقط کافیست کمی در مورد آن ها تحقیق و برنامه ریزی کنید. برخی از تنقلات سالم ( دارای کالری کمتر از ۱۰۰) که می توانند در مسیر لاغری به کمک شما بیایند، عبارتند از : میوه (سیب، پرتقال، گلابی، موز)، ماست کم چرب، اسموتی، انواع توت، کراکر، آجیل ، شکلات سیاه، کشمش، پاپ کرن، انبه خشک شده، برنج بو داده و …

۱۵٫ روزتان را با یک صبحانه ی مناسب شروع کنید

در گذشته نیز در مورد اهمیت صبحانه ی مفید و مناسب برای کاهش وزن صحبت کرده ایم. اما بنابر هدف این مقاله، مهم ترین نکات آن را دوباره به صورت خلاصه شرح می دهیم :

 • صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی روز است، چرا که بدن بعد از خواب به انرژی نیاز دارد.
 • یک صبحانه ی خوب سیستم گوارشی را بیدار می کند. سرعت هضم نیز صبح ها سریع تر است.
 • خوردن یک صبحانه ی خوب تا زمان ناهار به شما انرژی کافی می بخشد و جلوی گرسنگی را می گیرد.
 • یک صبحانه ی سرشار از پروتئین ( تخم مرغ ، ژامبون ، پنیر و ماست ، میوه ی تازه ، قهوه ی سیاه یا چای ) برای شروع یک روز عالی بسیار ایده آل است.

۱۶٫ حجم هر وعده از غذا بسیار با اهمیت است

موضوع را اینگونه در نظر بگیرید: آیا هنگامی که اندازه ی وعده غذای شما زیاد است، بیشتر از وقتی که اندازه ی آن کوچک باشد کالری مصرف نمی کنید؟ حتی اگر غذای شما کم چربی و کم کالری باشد، مصرف زیاد آن، کالری بیشتری به شما می رساند. برخی مطالعات پیشنهاد می دهند که میزان گوشت مصرفی اندازه ی کف دست و سیب زمینی به اندازه ی یک توپ تنیس باشد و …. اما ما با این رویکرد موافق نیستیم. هدف این نیست که در مورد غذایی که می خورید وسواس پیدا کنید و دائما با یک خط کش سایز غذا را اندازه بگیرید، بلکه می خواهیم نحوه ی صحیح غذا خوردن و پرهیز از افراط را بیاموزیم. اگر واقعا می خواهید وزن کم کنید، حتما می دانید که باید کمتر از میزانی که به آن عادت دارید غذا مصرف کنید. هنگام برداشتن غذا از خود بپرسید آیا این اندازه برای رژیم غذایی شما مناسب است ؟ آیا با رژیم غذایی لاغری شما مطابقت دارد؟ آیا متعادل است؟ با کمی تفکر و به یاد داشتن نکات این مقاله، می توانید خیلی زود، حجم مناسب غذا برای رژیم غذایی لاغری تان را پیدا کنید.

۱۷٫ برچسب روی مواد غذایی را بخوانید و معنای اعداد آن را بیاموزید

باید نحوه ی خواندن برچسب غذایی را بیاموزید. چرا که اطلاعات روی آن به شما کمک می کند تصمیم بگیرید آیا برای رژیم غذایی لاغری شما مناسب است یا خیر. به غذاهای کم چرب و کم کالری خوشامد بگویید و از مواد غذایی سرشار از کالری ، بدون مواد مغذی و یا فاقد ارزش غذایی پرهیز کنید.

۱۸٫ از رژیم های سریع و کوتاه مدت فاصله بگیرید

اگر در اینترنت به دنبال روش های کاهش وزن بگردید، صدها دستور برای رژیم غذایی لاغری پیدا خواهید کرد که همگی قول می دهند شما بدون هیچ زحمتی و در زمانی کوتاه، وزن کم خواهید کرد. این دستور المعل ها تحت عنوان رژیم های سریع یا کوتاه مدت شناخته شده اند. اکثر آن ها به شیوه ای هوشمندانه توسط یک فرد مشهور یا مدل ارائه می شود و سعی دارند شما را متقاعد کنند که با دنبال کردن این روش می توانید به اندامی ایده آل دست یابید. اما حقیقت امر متفاوت است. اگر شما اضافه وزن دارید به این معنا است که روزها، ماه ها و یا سال ها کاری را به اشتباه انجام داده اید و اکنون نمی توانید بدون هیچ زحمتی از آن رهایی پیدا کنید. بنابراین از برنامه های آسان و سریع فاصله بگیرید و برای رفع مشکل تان، بر یک روش صحیح و سالم تمرکز کنید.

۱۹٫ وعده های غذایی، به خصوص صبحانه را فراموش نکنید

کمی قبل تر در مورد اهمیت صبحانه برای کاهش وزن صحبت کرده ایم، اما باید توجه داشته باشید که هیچ یک از وعده های غذایی را از قلم نیندازید. روز خود را با یک صبحانه ی مقوی شروع کنید و سپس در فواصل از پیش تعیین شده مابقی وعده های غذایی را بخورید. مصرف غذا هر ۲ تا ۳ ساعت متابولیسم بدن را افزایش می دهد؛ و به شما کمک می کند تا مصرف کالری را در طول روز تقسیم کنید. این کار در کاهش وزن واقعا تاثیر دارد. بهتر است از قبل برای وعده های غذایی تان برنامه ریزی کنید تا به دام غذاهای سریع و آماده نیفتید.

۲۰٫ بهترین رژیم، یک رژیم غذایی متعادل است

مهم ترین نکته ی رژیم غذایی را برای آخر نگه داشته ایم. بهترین رژیم غذایی لاغری یک رژیم متعادل است. این امر در طول سالیان دراز به اثبات رسیده و تمام محققان آن را پیشنهاد می دهند. رژیم های غذایی بسیار کم کالری ، بسیار کم چربی، سرشار از پروتئین و مایعات، رژیم سم زدایی یا هرچیز مشابهی که در اینترنت پیدا می کنید، تنها برای مدت کوتاهی تاثیر دارد و برای همه ی افراد جوابگو نخواهد بود. یک رژیم غذایی لاغری متعادل بهترین راه برای کاهش وزن است و همه می توانند از آن بهره ببرند. تکنیک های رژیم غذایی مانند چرخه ی کربوهیدرات یا تغییر کالری می تواند در طولانی مدت نتایج بهتری برای شما به ارمغان بیاورد. اما از رژیم های بسیار محدود و نامتعادل دوری کنید.

ورزش کردن برای تناسب اندام و کاهش وزن

توصیه های تناسب اندام

۲۱٫ تقویت کننده های متابولیسم

متابولسیم یک اصطلاح برای توصیف میزان کالری سوزی بدن است. استفاده از وعده های غذایی مرتب در طول روز، روشی مناسب برای بهبود کارکرد متابولیسم بدن است. ورزش منظم و تناسب اندام نیز از دیگر روش های مناسب برای افزایش متابولیسم شمرده می شود. با ۲ تا ۳ بار ورزش کردن در هفته، و افزایش تدریجی شدت آن می توانید متابولیسم بدنتان را افزایش دهید. منظور این است که اگر برای زمان زیادی با یک شدت مشخص ورزش کنید، بدن تان به آن عادت کرده و مزایای این کار به لحاظ کاهش وزن کم خواهد شد. از سوی دیگر، اگر شدت، تکرار و میزان ضربان قلب تان به تدریج افزایش یابد، متابولیسم بدن نیز مطابق با آن افزایش می یابد.

مطلب مرتبط:  ایروبیک چیست؟ تمام آنچه در مورد تمرینات ایروبیک باید بدانید

۲۲٫ پیاده روی آسان و کارآمد است

پیاده روی آسان ترین شیوه ی ورزش کردن است و هرکس در هر مکانی می تواند آن را انجام دهد. هیچ توجیهی برای فرار کردن از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه وجود ندارد. می توانید صبح ها ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید، ۱۰ دقیقه بعد از ناهار و ۱۰ دقیقه ی دیگر هنگام شب راه بروید. اگر شرایط آب و هوایی برای پیاده روی مناسب نیست، می توانید با استفاده از یک تردمیل از مزایای پیاده روی بهره مند شوید. به طور متوسط ۳۰ دقیقه پیاده روی ۱۰۰ کالری می سوزاند. وزن و سرعت شما می تواند بر این عدد تاثیر بگذارد.

۲۳٫ در طول روز فعال باشید

لازم نیست برای فعالیت داشتن، همیشه در سالن های ورزشی باشید. فعالیت های بیشماری وجود دارد که با انجام آن ها در طول روز می توانید چربی بسوزانید. برای مثال به جای استفاده از آسانسور از پله ها بالا بروید، ماشین تان را در نزدیکی محل کارتان پارک نکنید که تاجای ممکن پیاده روی کنید. این فعالیت ها برای کاهش وزن کافی نیستند اما راه مناسبی برای به حرکت واداشتن بدن و ماهیچه ها می باشند. هرفعالیتی می تواند موثر باشد حتی اگر تاثیر آن چشمگیر نباشد، و مطمئنا بهتر از نشستن و تماشای تلویزیون است.

۲۴٫ یک ورزش بخصوص یا سرگرمی پیدا کنید

بسیاری از مردم تمایلی به رفتن به باشگاه های ورزشی یا کلاس های تناسب اندام ندارند ، اما همچنان نیازمند کاهش وزن هستند. در این جا است که انتخاب یک ورزش به خصوص می تواند برای آن ها موثر باشد. انجام ورزش هایی مانند فوتبال یا بسکتبال، روش مناسبی برای سوزاندن کالری در عین لذت بردن هستند. این کار می تواند برای شما یک سرگرمی باشد. عاداتی که نیازمند حرکت است، مانند صخره نوردی، شنا کردن یا دوچرخه سواری می تواند بسیار مفید باشد. و همان مزایای رفتن به باشگاه و تمرینات منظم را برای شما به ارمغان بیاورد.

۲۵٫ اشتباه ورزش نکنید

افرادی که برای کاهش وزن ورزش می کنند مرتکب چند اشتباه رایج می شوند و بیشترین بهره را از جلسات ورزشی خود نمی برند. زمانی که یک ورزش به صورت مداوم و با سرعت و شدت یکسان تکرار شود، دیگر برای کاهش وزن موثر نخواهد بود. برای کالری سوزی ضربان قلب باید افزایش یابد و این امر تنها از طریق افزایش تدریجی زمان و شدت ورزش میسر می شود. اگر می خواهید کالری بیشتری بسوزانید باید سخت تر تلاش کنید.

۲۶٫ تمرین های اینتروال شدید را امتحان کنید

تمرین های اینتروال شدید، تکنیکی مناسب برای افزایش کالری سوزی هستند. همچنین می توانید این تکنیک را به تمرینات کاردیو یا وزنه ای خود اضافه کنید. برای این کار، کافیست یک قانون را در نظر داشته باشید: در هر جلسه ورزش  خود، شدت تمرین را به تناوب کم و زیاد کنید. برای مثال به تمرین اینتروال شدتی ۱۵ دقیقه ای زیر نوجه کنید:

گرم کردن ( دو دقیقه )

۴۰ ثانیه راه بروید و سپس ۲۰ ثانیه نرم بدوید.۱۰ بار این کار را تکرار کنید.

با سه دقیقه تمرین کششی به تمرین پایان دهید.

تمرین های اینتروال شدید، روشی مناسب برای دستیابی به سریع به نتیجه است. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان تناسب اندام و مربی های خصوصی توصیه می کنند.

۲۷٫ بهترین زمان برای چربی سوزی صبح و بهترین زمان برای عضله سازی عصر است

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که ورزش صبح گاهی، نتایج چربی سوزی بیشتری به همراه دارد، در حالی که ورزش عصرگاهی، عملکرد را بهبود می دهد. بنابراین اگر به دنبال نتایج سریع هستید بهتر است صبح ها کمی ورزش کاردیو انجام دهید و برای عضله سازی هنگام عصر کمی وزنه بزنید.

۲۸٫ ترکیبی از تمرینات کاردیو و مقاومتی را به ورزش هفتگی خود اضافه کنید

در تکمیل آن چه در مورد قبلی ذکر شد، برای داشتن یک برنامه ی ورزشی خوب به منظور کاهش وزن، باید ترکیبی از تمرینات مقاومتی و کاردیو را در برنامه ی ورزش خود جای دهید. اگر طبق برنامه می بایست ۳ روز در هفته ورزش کنید، می توانید تمرینات مقاومتی ( مانند وزنه زدن ) را بین جلسات تمرین کاردیو خود انجام دهید. برای مثال می توانید روزهای دوشنبه تمرینات کاردیو انجام دهید، چهارشنبه ها به تمرینات مقاومتی بپردازید، و جمعه ها مجددا تمرینات کاردیو را انجام دهید. تمرینات مقاومتی به شما کمک می کند تا حجم عضلات خود را بیشتر کنید و این کار میزان متابولیسم حین استراحت را بالا می برد (افزایش متابولیسمی که حتی بعد از ورزش کردن و در حین استراحت نیز منجر به چربی سوزی می شود).

۲۹٫ یک دوست ورزشی پیدا کنید

داشتن همراهی که اهدافش در حوزه کاهش وزن با شما یکسان باشد بسیار با اهمیت است. یک دوست خوب ورزشی برای تناسب اندام یا کاهش وزن، به شما کمک می کند تا بیشتر بر روی اهداف تان تمرکز کنید. کسی را پیدا کنید که اهداف و برنامه هایی مشابه با شما داشته باشد. شاید یک روز، حال و حوصله رفتن به باشگاه و ورزش کردن را نداشته باشید؛ این دقیقا همان زمانی است که دوست شما می تواند برای تان انگیزه بخش بوده و تشویق تان کند. بین خودتان مسابقات کوچک ترتیب دهید ( چه کسی می تواند سریع تر روی تردمیل بدود یا بیشتر وزنه بزند) و با این کار جلسات تمرینی را لذت بخش تر کنید.

۳۰٫ برنامه های ورزشی مختلف را بیازمایید تا بهترین گزینه را پیدا کنید

برنامه های تناسب اندام فراوانی برای شما وجو دارد، برای مثال می توانید یوگا (برای کاهش وزن)، پیلاتس،  زومبا، رقص، اسپینینگ، تی آر ایکس یا موارد دیگر را امتحان کنید. اما چگونه بفهمید کدام برنامه برای شما مناسب است؟ باید آن را امتحان کنید تا متوجه شوید! مهم این است که از انجام آن لذت ببرید و قادر باشید برای طولانی مدت به آن بپردازید. هیچ ورزشی را به دلیل این که در بورس است یا دوست تان آن را انجام می دهد انتخاب نکنید. بلکه مطابق با سبک زندگی خود دست به انتخاب بزنید.

خوش حالی و اعتماد به نفش ناشی از دستیابی به هدف

توصیه های انگیزه بخشی

۳۱٫ دلیل کاهش وزن خود را دریابید

انگیزش یعنی باور و اعتماد به نفس. برای پیدا کردن انگیزه در مورد کاری که می خواهید به آن بپردازید ابتدا باید به آن کار باور داشته باشید. در مورد کاهش وزن، اول باید در ذهن تان روشن کنید به چه دلیل می خواهید وزن کم کنید؟ آیا به خاطر سلامتی است؟ آیا می خواهید ظاهر بهتری داشته باشید؟ آیا از چربی هایی که در طول سال های متمادی در زیر پوستتان جمع شده اند، خسته شده اید؟ دلایل خود را بشناسید و خودتان را باور کنید. اگر دیگران می توانند وزن کم کنند، دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید.

۳۲٫ برای خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید

شروع فرآیند کاهش وزن مانند شروع یک پروژه ی بزرگ است. باید برای خودتان اهداف کوتاه و بلند مدت قابل اندازه گیری تعیین کنید. تنها گفتن « من می خواهم وزن کم کنم » کافی نیست، باید زمان دقیق و چگونگی آن را بدانید. برای مثال می توانید بگویید «من می خواهم ۷ کیلوگرم در عرض ۳ ماه وزن کم کنم، پس برای رسیدن به این هدف، هفته ای نیم کیلوگرم وزن کم خواهم کرد». این یک هدف کوتاه مدت (هر هفته نیم کیلو) و در عین حال بلند مدت (۷ کیلو در ۳ ماه) است. مجبور نیستید اهداف پیچیده ای برای خود ایجاد کنید. اما داشتن مجموعه ای از اهداف مشخص با مهلت مقرر به شما کمک می کند تا سریع تر به هدف برسید.

۳۳٫ موفقیت خود را تجسم کنید

بسیاری از افراد موفق از این ترفند استفاده می کنند.هنگامی که یک هدف یا رویا برای خودتان می سازید، باید دست یافتن به آن را برای خودتان مجسم کنید. به این فکر کنید که اگر وزن کم کنید، زندگی تان دستخوش چه تغییراتی می شود و چه احساسی خواهید داشت. موفقیت خود را تجسم کنید و به دنبال روزی باشید که این امر از یک رویا به یک واقعیت تبدیل شده است. هیچ گاه فراموش نکنید که اگر واقعا به دنبال چیزی باشید، هیچ غیر ممکنی وجود نخواهد داشت.

۳۴٫ به خودتان پاداش دهید

همانطور که در بالا ذکر شد، باید برای خودتان اهداف کوتاه و بلند مدت تعیین کنید. به علاوه، تعیین یک پاداش کوچک بعد از دست یابی به هدف نیز ایده ی خوبی خواهد بود. این پاداش می تواند هر چیزی باشد: یک روز از کار خود مرخصی بگیرید، چیزی که دوست دارید را بخرید، یا به یک رستوران بروید و بدون فکر کردن به کالری و رژیم ، غذایی که دوست دارید را بخورید.

۳۵٫ از داستان های موفقیت دیگران در کاهش وزن انگیزه بگیرید

یکی دیگر از راه های انگیزه بخشی، خواندن داستان های موفقیت آمیز افراد دیگر در مورد کاهش وزن است. در اینترنت جست و جو کنید و داستان های الهام بخش بخوانید، در مورد مشکلات و راه حل های آن ها مطالعه کنید و از اشتباهات آن ها درس بگیرید. در حین خواندن آن ها روزی را تجسم کنید که شما داستان موفقیت خود را برای دیگران می نویسید. این روز خیلی دور نخواهد بود.

۳۶٫ از صحبت کردن در مورد اهداف تان نترسید (و خجالت هم نکشید)

برخی مواقع افرادی که می خواهند وزن کم کنند، از صحبت کردن در مورد اهداف شان با خانواده یا دوستان خود می ترسند و یا خجالت می کشند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد، اما مهم تر از همه این است که شما کاملا به خودتان باور ندارید و نگران هستید شکست بخورید و افرادی را که از این موضوع مطلع هستند نا امید کنید. اما اگر برای لحظه ای در این مورد بیندیشید، متوجه خواهید شد که این طرز فکر نادرست است. به جای بدبینی و خجالت، در مورد اهداف تان با خانواده و دوستان خود صحبت کنید. این کار را مانند یک فرصت برای تلاش بیشتر و موفقت ببینید و از تشویق و مشاوره ی آن ها به عنوان منبع انگیزه بهره ببرید.

مطلب مرتبط:  دمنوش بهار نارنج چه خواصی برای زیبایی و سلامت دارد؟

۳۷٫ فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید

رژیم غذایی لاغری و کاهش وزن یک موضوع بد یا شکنجه آور نیست. بلکه یک راه مناسب برای یادگیری چیزهای جدید و آشکارسازی رازهای زندگی سالم است. این کار به معنی سرمایه گذاری درسلامت و زندگی تان است، پس باید بابت ارتقاء کیفیت زندگی تان خوشحال باشید. به تجربیات خود، به عنوان یک گام به سمت زندگی بهتر و لذت بخش تر نگاه کنید، و نه مانعی که باید از آن عبور کنید.

۳۸٫ عادات بد خود را شکست دهید تا ترازو از شما شکست بخورد

آیا تا به حال فکر کرده اید به چه دلیل اضافه وزن دارید؟ آیا به دلیل ژن شما است یا به دلیل عادات اشتباه تان؟ هر دو احتمال می تواند حقیقت داشته باشد، اما در اکثر موارد عادات نامناسب ما مقصر این قضیه هستند. متاسفانه شیوه ی زندگی مدرن و سبک زندگی نامناسب آن موجب اضافه وزن می شود و تلاش زیادی برای تغییر این شیوه ی زندگی به سمت یک زندگی سالم لازم است. اگر بتوانید عادات بد خود را کنار بگذارید، مطمئنا به هدف کاهش وزن دست خواهید یافت.

۳۹٫ از اشتباهات خود درس بگیرید

مطمئنا در طول فرآیند کاهش وزن مرتکب اشتباهاتی خواهید شد. مهم این است که دلسرد نشوید و از اشتباهات خود درس بگیرید و به راه تان ادامه بدهید. اشتباهات می توانند چیزهای زیادی به ما بیاموزند و درس گرفتن از اشتباهات ما راقوی تر خواهد کرد.

۴۰٫ عذر و بهانه را کنار بگذارید

این نکته را خیلی دوست داریم. هنگامی که به یک نفر می گویید باید یک رژیم غذایی لاغری یا ورزش کردن را شروع کند، ۱۰۰۰ عذر و بهانه برای تان می آورد که به چه دلیل نمی تواند این کار را انجام دهد. آن ها به تمامی دلایل موجود فکر می کنند تا خود را متقاعد کنند که توانایی انجام این کار را ندارند. این دلایل می تواند کمبود زمان، دشواری این کار و یا دلایل دیگر باشد. اما در حقیقت هیچ توجیه معتبری وجود ندارد! شما در حال خواندن این مقاله هستید، پس واقعا می خواهید وزن کم کنید؛ بنابراین عذر و بهانه را کنار بگذارید و قدم اول را بردارید.

دوچرخه سواری در طبیعت و سبک زندگی سالم

توصیه های سبک زندگی

۴۱٫ سبک زندگی خود را تغییر دهید، و نه غذاهایی که می خورید

تمام نکاتی که در مورد کاهش وزن، رژیم غذایی، تناسب اندام و انگیزش در بالا توضیح داده شد، همگی در پی یک هدف بوده اند: اینکه به شما آموزش دهند چگونه سبک زندگی خود را تغییر دهید. این مهمترین راز کاهش وزن است. اگر بتوانید عادات و شیوه ی غذا خوردن تان را تغییر دهید، همه چیز برای شما آسان تر خواهد شد. همیشه به خاطر داشته باشید که موارد بالا، جزئی از سبک زندگی شما هستند. اگر در هدف خود برای لاغری مصمم هستید، راهنمایی های این مقاله را دنبال کنید و آن را در زندگی روزانه خود به کار ببندید، خیلی زود مشاهده خواهید کرد که تمام چربی های اضافه از بین می روند و هرگز باز نمی گردند.

۴۲٫ در مورد رژیم مدیترانه ای بدانید

هنگامی که در مورد یک سبک زندگی سالم صحبت می کنیم، سریعا رژیم مدیترانه ای به ذهنمان خطور می کند. اگر با این رژیم غذایی آشنا نیستید کمی در اینترنت تحقیق کنید و با الگوهای آن آشنا شوید. اصولا رژیم مدیترانه ای یک سبک زندگی است، و نه یک رژیم غذایی لاغری تجاری. اما راهکارهای می تواند در کاهش وزن و لذت بردن از زندگی به شما کند. افرادی زیادی را دیده ایم که برای سال های زیادی از این رژیم غذایی پیروی کرده اند. این رژیم غذایی، نه تنها یک راه مناسب به منظور کاهش وزن، بلکه یک روش صحیح زندگی برای آن ها بوده است.

۴۳٫ چشم و گوش تان را بر روی تبلیغات ببندید

در چند روز آینده، تعداد تبلیغات مرتبط با کاهش وزن ، لاغری و یا تناسب اندام را در مجلات، تلویزیون و روزنامه بشمارید. مطمئنا از نتیجه ی آن شگفت زده خواهید شد. صنعت کاهش وزن در بسیاری از کشورها یک صنعت بسیار گسترده و ثروتمند است. بسیاری از شرکت های فعال در این زمینه، سعی می کنند از افرادی قصد کاهش وزن دارند، به خصوص آنهایی که به دنبال لاغری سریع هستند، سوء استفاده کنند. بسیاری از محصولات، خدمات و تجهیزات حوزه تناسب اندام، بدون اخذ مجوز از مراجع رسمی و بدون نظارت عرضه می شوند. نتیجه چیست؟ شما زمان و پول تان را هدر می دهید و سلامت خود را در معرض خطر قرار می دهید. از این محصولات دوری کنید و به وعده های دروغین آن ها توجهی نداشته باشید. تنها یک راه برای کاهش وزن وجود دارد و آن، راه زندگی سالم است.

۴۴٫ از تمام فرصت های ممکن برای حرکت کردن استفاده کنید

هرچه بیشتر حرکت کنید، بیشتر کالری می سوزانید. از تمام فرصت های ممکن در خانه و محل کارتان برای حرکت کردن استفاده کنید. پیاده روی کنید، باغچه خانه را مرتب کنید، ماشین یا سگ تان را بشویید، پنجره ها را تمیز کنید، خانه را رنگ کنید، برای بچه ها خانه درختی بسازید، و به طور کلی، هر کاری از دست تان برمی آید انجام دهید تا از مبل دور بمانید. تمام روز نشستن روی مبل هیچ تاثیر مفیدی بر زندگی شما نخواهد داشت و شما را از هدف لاغری تان دور خواهد کرد.

۴۵٫ فقط شب ها تلویزیون ببینید

یکی از دلایل اضافه وزن (بخصوص برای بچه های کوچک) تلویزیون است. تمام روز تلویزیون تماشا کردن چیزی به شما اضافه نمی کند. برای تماشای تلویزیون یک قانون کلی تصویب کنید. فقط شب ها به این کار بپردازید و مابقی روز را برای کارهای خلاقانه و تعاملی صرف کنید.

۴۶٫ استرس، استراحت، خواب

کارشناسان توصیه می کنند حداقل ۸ ساعت در شب خواب مفید داشته باشید. این کار نه تنها به کاهش وزن کمک می کند، بلکه موجب آرامش، تخلیه ی ذهن، و استراحت عضلات می شود. از سوی دیگر استرس برای سلامتی و وزن مضر است. در اینجا به جزئیات نحوه کنترل استرس نمی پردازم، اما اگر بتوانید آن را کنترل کنید مزایای بی شماری برای شما به همراه خواهد داشت.

۴۷٫ تفریح کنید

اگر تمام روز درگیر مشغله و استرس باشید، نمی تواند برنامه غذایی و تناسب اندام خود را به درستی دنبال کنید. شاید چند هفته ی اول دوام بیاورید اما خیلی زود خسته خواهید شد و از هدف خود برای لاغری دست می کشید. سعی کنید حداقل یک یا دوبار در هفته فعالیت های سرگرم کننده انجام دهید و باتری های خود را مجدد شارژ کنید و با انرژی بیشتر به فعالیت های خود ادامه دهید.

۴۸٫ یک مجله ی تناسب اندام بخرید

هر چند وقت یکبار خرید یک مجله ی تناسب اندام یا سبک زندگی ایده ی بدی نخواهد بود. مشاهده و خواندن در مورد افراد دیگر که با تناسب اندام و رژیم غذایی درگیر هستند، برای شما موجب ایجاد انگیزه شده و آرامش بخش خواهد بود.

۴۹٫ وب سایت ما را دنبال کنید

مقالات حوزه تناسب اندام، یکی از اصلی ترین مباحث وب سایت ریموژ هستند. ما همواره مطالب جدید و مفید در این حوزه را در وب سایت قرار می دهیم. اگر دوست دارید این مطالب را دنبال کنید، بصورت روزانه به وب سایت ما سر بزنید و یا از طریق این لینک، در کانال تلگرام ریموژ عضو شوید.

۵۰٫ اولین قدم را بردارید

قبل از انجام هر کار دیگری، زیر این پست و در قسمت نظرات، هدف خود را بنویسید. این می تواند اولین قدم شما برای پیشروی به سوی یک زندگی سالم تر و خوشحال تر باشد. هدف خود را خیلی مصمم دنبال کنید و یادتان باشد، بعد از رسیدن به هدف خود برای لاغری ، با نظر گذاشتن در این مقاله، ما و سایر مخاطبان ریموژ را در جریان بگذارید!

 

پیش به سوی لاغری

اگر تا به این جای کار با ما پیش آمده اید به این معناست که در مورد کاهش وزن جدی هستید. قدم بعدی گذر از موارد تئوری به عملی است. به عنوان آخرین توصیه باید بگوییم، آهسته و پیوسته حرکت کردن و موفق شدن بهتر از عجله کردن و شکست خوردن است. هر کدام از توصیه های بالا را یکی یکی به عادات خود اضافه کنید تا به تدریج همه آن ها را به کار گیرید. حالا زمان شماست که به یاد داشته باشید : همین امروز حرکت خود به سوی لاغری را شروع کن ، نه فردا ، نه آخر ماه یا حتی اول هفته ، بلکه همین امروز. موفق باشید!

 

تبلیغات

37 نظر

 1. سلام من چند بار اقدام به لاغری و تناسب اندام گرفتم ولی موفق نبودم خسته شدم الان با خوندن این مقاله انگیزه گرفتم و نزدیک به دو هفته ست دارم تلاش میکنم و از غذا خوردنم هم کم کردم و کم کم دارم به یه نتیجه هایی میرسم ممنونم ازتون

 2. /سلام ممنون بابت مقاله مفید ریموژ.من دو هفته ای هست اقدام به کاهش وزن کردم ولی آب خیلی کم مصرف میکنم چون روزی ۱۰لیوان چای میخورم آیا این کار اشتباهه؟

  • سلام
   خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده.
   متاسفانه ریموژ از ارائه توصیه های شخصی بسیار معذور هست. اما امیدواریم با دنبال کردن روش های اصولی بتونید به هدف کاهش وزنتون دست پیدا کنید.
   در ضمن، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می تونید مقاله تاثیر نوشیدن آب بر لاغری رو در ریموژ مطالعه بفرمایید.

  • سلام…مصرف چایتون خیلی زیاد هست از مصرف چای زیاد پرهیز کنید و چای رو کم کم بزارید کنار….میتونید ب جاش از چای سبز همراه با زعفران،زنجبیل،دارچین استفاده کنین
   البته قند رو هم بزارین کنار و ب جاش از کشمش و خرما استفاده کنین

 3. من تصمیم دارم برای رهایی از زانو درد شدید به مدت پنج ماه ده کیلو وزن کنم تا اصلی ترین علت زانو دردم را حذف کنم.

 4. سلام ممنون از مقالتون من ۱۸ کیلو کاهش وزن داشتم ولی این ۱۳کیلو اخر خیلی سخت داره کم میشه با خودندن این مطالب انگیزم قوی تر شد واسه کم کردن این ۱۳ کیلو

 5. سلام
  مدت خیلی زیادیه که قصد دارم وزن کم کنم.یه مدت غذامو کم کردم تونستم روند افزایشی وزنمو کم کنم و وزنمو ثابت کنم.
  به نظر من انسانی که تناسب اندام نداره از موقعیت اجتماعی پایینتری برخورداره مثل انسان سیگاری.
  پس میخوام وجهه و جلوه بهتری توی اجتماع داشته باشم هدف من اینه

 6. سلام ۱۳ کیلو اضافه وزن دارم امروز شروع میکنم به رعایت اصول نوشته شده برنامه م هم اینه هفته اول یک کیلو و هفته دوم ۷۵۰ گرم و هفته های بعد نیم کیلو کاهش داشته باشم تا ۴۰ روز دیگه باید بتونم حداقل سه و نیم کیلو وزن کم کنم. با تشکر. ۴۰ روز دیگه میام همینجا نظر میدم

 7. سلام خسته نباشید . من کاهش وزن ۲۵ کیلو گرمی رو توسط رژیم داشتم و الان وزنم با قدم کاملا متناسبه اما خب به دلیل کاهش وزن زیاد قسمت پایین شکمم پوست زیادی داره و نمیدونم چجوری از بین ببرمش . ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 8. سلام بهنام هستم عضو کوچیکی از دنیای موسیقی . من اضافه وزن بالایی ندارم ولی بطور جد تصمیم گرفتم با یه رژیم غذایی مناسب وزن ایده آلم رو کنترل و حفظ کنم و‌ همچنین با تناسب اندام ضمن داشتن سلامت جسمی و روحی توی کار هنر هم تاثیر خوبی بذارم که امیدوارم با مقالات و راهنمایی های خوب دوستان به این مهم برسم.
  از زحماتتون بابت جمع آوری این مقالات مفید صمیمانه تشکر میکنم.
  یا علی
  بهنام تی ام

 9. سلام من ۴ ماه هست که رڑیم گرفتم ولی فقط ۵ کیلو کم کردم ورزش هم میکنم خیلی خسته شدم همش دلم میخواد ناخنک بزنم باید ۲۵ کیلو دیگه کم کنم .

 10. سلام دوستان
  امیدوارم حال همگی خوب باش
  من پارسال تصمیم به کاهش وزن گرفتم و در عرض چهار ماه ۲۷ کیلو وزن کم کردم
  بدون هیچ قرص و یا دمنوشی
  فقط و فقط به وسیله نحوه صحیح خوردن غذاها، باشگاه بدنسازی و حرکات هوازی
  بعد کاهش وزن عروسی شد و بخور بخور شروع شد و من بیشتر از یک سال کلا بیخیال رژیم شدم
  ک حدودا باز ۱۰ کیلو وزنم زیاد شد که دوباره تصمیم به کاهش وزن گرفتم
  الان باز خدا رو شکر دارم وزن کم میکنم
  نمیگم به سرعت پارسال ولی تا حدودی کم میش
  میخواستم به عنوان کسی که این همه تلاش کرده خدمتتون عرض کنم ک
  اگه مایل ب کاهش وزن باشین
  باید و باید و باید و هزاران باید دیگ
  اراده داشته باشین
  وقتی پاتونو توی باشگاه میذارین بیخیال عشق و حال …باشین
  فقط و فقط تلاش
  امیدوارم با زیاد حرف زدنم باعث ناراحتیتو ن نشم

 11. سلام رفیق . خیلی باحال بود واقعا بهم انرژی دادی. امروز اومدم شروع کنم که گفتم یه مطالعه داشته باشم که این صحفه اینترنتی شما رو دیدم . خیلی خوب بود . هدفم کاهش وزن و هیچ کسی هم نمیتونه جلومو بگیره ????? به امید روزی که برگردم و بیا تو این صحفه و از موفقیتم براتون بنویسم

 12. مطلب خوب و مفیدی بود
  ولی بزارید در مورد یکی از اونها یک بحثی رو به هم داشته باشیم(چون اینجا نه زمان و نه مکانش هست که بخواهید در مورد همش بحث کنیم)
  موردی که گفتند باید در زمان معینی غذا بخوریم
  این نمی تونه درست باشه چرا که شما باید بر اساس احساس نیازتان غذا بخورید مثلا وقتی که شما یک غذای سنگین با پروتئین بالا می خورید شما را همان مقداری سیر نگه می دارد که یک غذای سبک می خورید ؟؟
  قطعا زمانی که شما در این دو حالت احساس گرسنگی می کنید با هم متفاوت است .
  ما برای غذا خوردن باید دقیقا مانند کودکان رفتار کنیم کودکان تنها زمانی که احساس گرسنگی می کنند غذا می خورند حال می خواهد صبح باشد یا نصفه شب ، چون آنها دارند بر اساس زبان بدنشان عمل می کنند
  این ها نکاتی ظریف هستند …

  • سلام
   ممنون از نظر جامع و کاملتون.
   بحث مطرح شده توسط شما کاملا صحیح است. در تمام توصیه های اصولی برای کاهش وزن، این بحث مطرح می شه که فرد هیچ وقت نباید به خودش گرسنگی بده.
   منظور از غذا خوردن در ساعات معین این هست که بتونید به یک برنامه غذایی سالم و منظم برسید و بدنتون به اون برنامه عادت کنه؛ که قطعا این کار باید به تدریج صورت بگیره.

 13. سلام به همگی!
  من میخوام تو دو ماه ۱۴ کیلو کم کنم.و مطمئنم خیلی راحت به هدفم میرسم.در ضمن ممنون از متن بسیار مفید و پر انگیزتون.حسابی بهم انگیزه داد
  نکته ی دیگه اینکه استرس واقعا باعث چاقی میشه.من اینو بارها تجربه کردم.
  دیگه اینکه هر وقت گرسنه شدید بخورید.ولی بر اساس کالری سنجی.نه پرخوری.گرسنه موندن از روند متابولیسم جلوگیری میکنه و کاهش وزنتون به تعویق میوفته.وعده هایی با تعداد زیاد ولی با حجم کن.که هم معدتونو کوچیک‌میکنه.هم سیرتون میکنه

  • از لطف شما متشکریم. با این انگیزه و با کمی پشتکار قطعا به هدفتون خواهید رسید. خوشحال خواهیم شد اگر پس از رسیدن به وزن دلخواه، ما و دیگران دوستان رو هم در جریان قرار بدید.

 14. سلام من وزنم مناسب بود. ولي دوس داشتم كنترلش كنم واسه همين با خوندن مقالتون در عرض يك ماه دو كيلو كم كردم و الان واقعا راضيم فقط اراده ميخواد..و مطمئن باشين اين اراده همون رژيم غذايي و ورزش.ممنون از مقاله عاليتون

 15. سلام با تشکر از مطلب خوبتون
  لطفا در مورد افرادی که اضافه وزن ندارن ولی عضلات وفرم بدنشون شل وبد فرم شده هم مطلب بزارید ممنونم

 16. سلام خسته نباشید…من در برنامه ورزشی از برنامه های مختلفی استفاده میکنم که هرکدوم کامل کننده دیگری هست و بعضی برنامه ها بر قسمت خاصی از بدن دلالت دارند…آیا این هم مضر هست و نتیجه بخش نیست؟؟

 17. سلامـ من ٨٢ كيلو هستم و ميخام تا اخر خرداد ٥٨ كيلو بشمـ و ميدونم اين اتفاق ميوفتهـ و قطعن ميام اون روز اينجا اين رو مينويسم كه تونستم اينكارو انجام بدمـ

 18. سلام من ۶۳ کیلو هستم و میخوام ۱۰ کیلو کم کنم میخواستم بدونم اگه طول دو هفته یه رژیم شدید بگیرم و بعدشم رعایت کنم و با ورزش وزنم ثابت می مونه؟

 19. دقیقا یک سال پیش من ۱۵ کیلو اضافه وزن داشتم سعی کردم خیلی آهسته و پیوسته جلو برم ولی متاسفانه هیچوقت رژیم هایی ک میگرفتم مداوم نبود بعد از ۶ ماه ۵ کیلو کم کردم ولی اینکه بخاطر کدوم یک از کارام بود نمیدونم فقط اینو مطمعنم وقتی دیگه به لاغری فکر نکردم بهتر عمل کرد . الانم ۱۰ کیلو اضافه وزن دارم ولی برنامه مشخصی ندارم فقط چند تا روش خوب و در حد توانمو انتخاب کردم تا انجام بدم خداکنه نتیجه بگیرم . برای این ۱۰ کیلو یک سال زمان دارم ولی دوست دارم زودتر لاغر شم . پس هدف نهاییمو رو ۳ ماه میذارم به نظرتون کار درستیه؟

 20. من خیلی انگیزه گرفتم. حقیقتاً تابحال تلاشی برای لاغری نکردم چون چکاپ کردم مشکلاتی مثل قند، کبد چرب یا چیزی نداشتم و فقط چاقی کاذب داشتم اما در تحرک و فرض بودن اذیت بودم و خیلی ها به من تیکه پرونی میکردند. الان جدی ترین تصمیم رو گرفتم و میخواهم بالاخره بعد از ۷ یا ۸ سال لاغر کنم. مطمئنم میتونم شما هم زیر این کامنت لطفاً ریپلای کنید و بگید میتونم تا انگیزه بیشتری بگیرم. امیدوارم هرکس دیگری هم میخواد لاغر کنه موفق بشه و به وزن ایده آل برسه، ممنونم از مقاله بسیار امیدبخش شما!

 21. سلام من ۱۰۱ کیلو هستم و می خوام تا حداکثر یه سال دیگه به ۷۱ کیلو برسم.
  قبلا از ۹۰ کیلو به ۸۰ کیلو رسیده بودم ولی رعایت نکردم و دوباره وزن اضافه کردم.
  الان مدتیه که دوباره تصمیمم جدی شده ولی به اون سرعت اول وزن کم نمی کنم وحتی در بعضی مواقع اضافه می کنم.
  الان با اشک این متنو می نویسم ولی حتما به قولم عمل می کنم.مرسی از انگیزه دادنتون❤

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید