تقریبا همه ی ما ویدئوهایی از نحوه ی استفاده ی ماسک های صورت برای درمان جوش سر سیاه دیده ایم و می دانیم که این کار انقدر آزاردهنده است که با جیغ زدن و ناسزا گفتن همراه است! گرچه شاید بسیاری از شما این اتفاقات عجیب و شگفت آور را تجربه نکرده باشید، اما مطمئنا در هنگام خارج کردن این ماده های چرب و کثیف از منافذ پوست خود، دچار اشتباهات زیادی شده اید.

درست است که در مسیر مراقبت از پوست، با شکست هایی مواجه شده اید و این شکست ها منجر به درد و آسیب دیدگی پوست شما شده اند؛ اما به عنوان یک نگرانی همیشگی باید بتوان روند کنترل آن را به سمت روش های آسان تری سوق داد. برای این کار با تعدادی متخصص مشورت کردیم تا اشتباهات رایج در از بین بردن و درمان جوش سر سیاه را برای ما مشخص کنند. اگر به این توصیه ها عمل کنید و اشتباهات ذکر شده را انجام ندهید، می توانید پوست خود را بدون هیچ دردی پاکسازی کنید. فقط توقع خود را پایین بیاورید.

اشتباهات رایج در درمان جوش سر سیاه :

اشتباه اول: بیش از حد لایه برداری می کنید

یکی از روش های درمان جوش سر سیاه استفاده از لایه بردار است. اسکراب های فیزیکی منافذ پوست شما را تمیز نگه می دارند و لایه بردارهای شیمیایی راه بسیار خوبی برای از بین بردن چربی های اضافه ی پوست به شمار می روند. اما استفاده ی بیش از حد از هر دوی اینها، بیشتر از مؤثر بودن، می تواند آسیب رسان باشد. یک پوست قرمز، ملتهب و در عین حال خشک را تصور کنید. مسلما با استفاده ی افراطی از لایه بردار و به خصوص اسکراب، این وضعیت در پوست شما دو چندان می شود. متخصصین پوست بر این باورند که ترکیباتی مثل سالیسیک اسید می تواند به ازبین بردن سلول های مرده وحذف چربی اضافه از پوست و در ننتیجه درمان جوش سر سیاه کمک کند؛ اما اگر پى در پى و یا به طور خشن به کاربرده شود، می تواند باعث زبری به همراه سوزش پوست شود. لایه برداری بیش ازحد حتی می تواند مشکلات پوستی را بدتر کند. آن ها همچنین توصیه می کنند که از محکم مالیدن صورت خود هنگام لایه برداری خودداری کنید، چرا که این کار علاوه بر ایجاد التهاب و سوزش، می تواند آكنه و جوش های سرسیاه را تشدید کرده و تولید چربی را افزایش دهد. بنابراین باید بتوانید از فشار دست خود هنگام مالیدن پوست در لایه برداری، کم کنید و فقط یک تا دو مرتبه در هفته این کار را انجام دهید. حتی اگر فکر می کنید پوست شما به لایه برداری بیشتری نیاز دارد.

اشتباه دوم: جوش های خود را دستکاری می کنید

عبارت “جوش را نباید دستکاری کرد” را همه قبلاً شنیده اند، یا ازیک متخصص پوست یا از مادر و یا از دوستان خود. مسلم است که ناخنک زدن کاری وسوسه کننده است، اما باعث تشدید مشکلات پوستی می شود. دستکاری جوش های سر سیاه به پوست شما صدمه می زند. متخصصین می گویند، ترکاندن جوش های سرسیاه می تواند باعث آسيب های جدی به پوست شود که منجر به بازشدن پوست، زخم شدن و حتی ایجاد عفونت می شود. وقتی روش های درستی برای تخلیه ی این جوش ها وجود دارد، دستکاری نا آگاهانه ی آن ها کاری غیر منطقی است.

اشتباه سوم: پوست خود را قبل از تخلیه  کردن آماده نمی کنید

در حالی که دستکاری کردن جوش کار اشتباهی است، تخلیه کردن آن، زمانی که درست انجام شود، کار درستی خواهد بود. قبل از این کار بهتر است پوست خود را آماده کنید. این آماده سازی یک شروع خوب محسوب می شود. برای این کار می توانید صورت خود را با یک پاک کننده ی ملایم تمیز کنید و یا از بخار برای باز کردن و نرم کردن چربی های سفت شده در منافذ پوست خود استفاده کنید. متخصصین پوست توصیه می کنند که بلافاصله بعد از استحمام عمل تخلیه را انجام دهید. همچنین شاید کاربرد یک لایه ی نازک از مرطوب کننده ای قوی، آماده سازی خوبی باشد. این مرطوب کننده می تواند یک مسدود کننده ی موقت به وجود بیاورد تا گرمای مورد نیاز برای استخراج را که در منافذ به دام افتاده است، نگه دارد. کارشناسان پوست می گویند بلافاصله بعد از حمام از یک مرطوب کننده ی قوی استفاده کنید تا پوست شما برای تخلیه آماده شود.

یک خانم با پوست صاف جلوی آینه

اشتباه چهارم: تکنیک های تخلیه جوش را به اندازه ی کافی نمی دانید

یکی دیگر از روش های درمان جوش سر سیاه ، تخلیه ی آن می باشد. عملیات تخلیه ی جوش، هم با کاربرد ابزار مخصوص و هم استفاده از انگشت ها، می تواند انجام شود. برای هر دوی این ها، تکنیک های مناسبی وجود دارد که باعث می شود پوست شما کمترین آسیب ممکن را ببیند. زمانی که خارج سازی اشتباه صورت گیرد، پوست ممکن است تیره شده و در آن لک های قرمزی ایجاد شود که دلیل آن می تواند آسیب و تحریک جزئی از طرف سلول های ملانین باشد. ممکن است بعد از استخراج جوش ها، بسته به شدتی که داشته اند جای آن ها روی پوست تا مدت کوتاهی باقی بماند و پوست برای مدت 5 روز یا یک ماه، ناصاف به نظر بیاید. بنابراین می توانید یک محصول خارج کننده ی جوش تهیه کنید و از آن استفاده کنید. به این صورت که آن را رو به پایین، بر روی جوش فشار دهید و سپس با یک پنبه ی مخصوص جوش را پاک کنید.

اگر مایل به استفاده از ابزار مخصوص برای درمان جوش سر سیاه نیستید، می توانید از انگشتان خود استفاده کنید؛ توجه داشته باشید که انگشت هایتان را خیلی نزدیک به اطراف جوش ها فشار ندهید؛ اینگونه جوش ها از عمیق ترین قسمت پوست خارج می شوند و برای مدتی طولانی جای آن روی پوست تان خواهد ماند. هنگام فشار دادن، انگشت ها را جابه جا کنید تا كار شما راحت تر شود و جای آن ها باقی نماند. برای این کار، انگشت ها را در حالت ساعت ٣ و ٩ قرار دهید و سپس ٥ و بعد ١٠، ٢و٧. دقت کنید که از ناخن های خود استفاده نکنید؛ چراکه ممکن است پوست شما سوراخ شود.

اشتباه پنجم: جوش های سرسخت را به حال خود رها نمی کنید

در ابتدای عملیات خارج سازی جوش ها، باید توجه داشته باشید که این کار را با سیاه ترین و برجسته ترین جوش ها شروع کنید. اما اگر بعضی از آن ها نمی ترکند، سراغ بقیه ی جوش ها بروید. متخصصین می گویند این کار را بر اساس یک قانون کلی انجام دهید و آن هم این است که سه بار آن را فشار دهید و اگر جوشی بعد از سه بار امتحان کردن، تخلیه نشد دیگر ادامه ندهید چون در این صورت پوست خود را دچار آسیب دیدگی و پارگی مویرگ ها خواهید کرد.

خارج نشدن یک جوش، به این معناست که وقت تخلیه ی آن فرا نرسیده است. بهتر است روز دیگری سراغ آن بروید و با این کار به پوست خود کمتر صدمه  بزنید.

اشتباه ششم: پوست خود را به اندازه ی کافی مرطوب نمی کنید

هرچند این موضوع ممکن است عجیب به نظر برسد، اما باید بدانید که متعادل نگه داشتن چربی پوست، باعث می شود جوش های سرسیاه کمتری به وجود آیند. چربی درون موادی مغذی و غنی مانند آووکادو، منافذ پوست را پر می کنند و در مقابل، کمبود چربی باعث می شود پوست شما مجبور به تولید چربی بیشتر و در نتیجه خروج بیشتر آن از پوست شود. در واقع پوست های خشک، خودشان تولید چربی می کنند که این کار باعث ایجاد جوش های سرسیاه می شود. باید بتوانید با متعادل نگه داشتن رطوبت پوست، روندی عادی از چربی را در منافذ پوست خود نگه دارید.

اشتباه هفتم: شما بیش ازحد در یک آينه ی بزرگ نما نگاه می کنید

یک آیینه ی بزرگ نما، ایده ی خوبی برای واضح به نظر رسیدن جوش ها است. اما نمای بیش از حد نزدیک آن ها احساسات شما را در از بین بردن جوش ها، بیش از اندازه بر می انگیزد. در نتیجه آخرین اشتباه در درمان جوش سر سیاه استفاده از این آینه ها می باشد. پزشکان عقیده دارند، بیشترین جوش های سرسیاه بر روی بینی و چانه ایجاد می شود؛ چراکه این قسمت ها محل تجمع بیشترین غدد چربی در بدن هستند. آن ها می گویند اگر در خانه، آینه ی بزرگ نما دارید، آن را دور بیندازید. درواقع باید به یاد داشته باشید که این آینه ها، فقط می توانند مشکل را بزرگتر از چیزی که هست نشان دهند.