۹ دلیل که ثابت می کند خودخواه بودن در زندگی در اکثر مواقع به نفع شماست

0
2362
دلایلی برای خودخواه بودن در زندگی

بین خودرای بودن و خودخواه بودن به معنای عرف آن تفاوتی وجود دارد. درحالی که بسیاری از ما دائم درباره خودمان و جایگاه مان در دنیا فکر می کنیم این طور هم نیستیم که همه چیز را برای خود بخواهیم و نگذاریم دیگران از آن لذت ببرند. واژه خودخواه تقریبا همیشه بار معنایی منفی با خود دارد (مثل این است که انگار فقط به خودتان اهمیت می دهید و نسبت به دیگران بی اعتنا هستید) اما وقت آن است که به این واژه معنا و مفهوم دیگری بدهیم تا نشان دهیم خودخواه بودن می تواند چقدر سالم و سازنده باشد.

روی دیگر و “خوب” خودخواه بودن این است که به قدری مراقب خودتان هستید که در بهترین فرم و حالت برای انجام کاری قرار گیرید که می خواهید برایش انرژی صرف کنید— کارهایی مثل مراقبت از بچه ها، پیشرفت در شغل، و حفظ روابط عالی. در واقع حتی زنده ماندن هم به قدری خودخواهی نیاز دارد. نیاز دارید غذا بخورید، بخوابید. برای خود سرپناه پیدا کنید. این ها مصداق هایی از خودخواه بودن از نوع سالم و ضروری هستند. پس چرا باید احساس گناه را کنار بگذارید و از در اولویت قرار دادن خود احساس خوبی داشته باشید؟ این هم ۹ دلیلی که روانشناسان، دکترها و کارشناسان موافق اند برخی اوقات خودخواه بودن به نفع شما خواهد بود.

خودخواه بودن در بعضی زمینه ها باعث می شود در زمینه های دیگر سخاوتمند تر باشید

شاید به یاد داشته باشید که در برنامه مصاحبه ۲۰/۲۰ در سال ۲۰۱۱ میشل اوباما به باربارا والترز گفت “یکی از چیزهایی که می خواهم دخترهایم یاد بگیرند این است که همان قدر که به دیگران اهمیت می دهند به خودشان اهمیت دهند.” او این مفهوم را به کمک این مثال معروف توضیح داد که وقتی در هواپیما و در حال سقوط هستید قبل از کمک به دیگران ماسک اکسیژن خودتان را بزنید. آخر چطور ممکن است به دیگران کمک کنید و جان های آن ها را نجات دهید اگر نتوانید در بهترین حالت خود قرار داشته باشید؟

این مفهوم را همچنین می توان با وضعیتی مقایسه کرد که به ماشینتان سوخت و نفت می رسانید تا با خالی شدن باک ماشین از کار کردن نایستد. و این را خود مراقبتی می گویند. سازمان بهداشت جهانی معنای کاملی از مفهوم خود مراقبتی ارائه می دهد و آن را این گونه تعریف می کند “توانایی افراد، خانواده ها، و جوامع برای ارتقاء سلامت، جلوگیری از بیماری ها، و حفظ سلامت و رویارویی با بیماری و ناتوانی با یا بدون حمایت یک ارائه دهندۀ خدمات بهداشتی/سلامتی.”

در فرهنگ معاصر ما، این تعریف شامل مفاهیم دیگری نیز می شود از جمله این که به خود چیزهایی که شادتان می کند را می بخشید و ازخودگذشتگی هایی را که انرژی ارزشمندتان را از بین می برد کنار می گذارید. لب مطلب این است که هر چقدر شادتر و سالم تر و ازخودتان راضی ترباشید، بیشتر می توانید به آدم ها و امور خیری که برایتان اهمیت دارند بپردازید.

وقت بیشتری برای چیزهایی که دوست دارید خواهید داشت

احتمالا شنیده اید که بعضی افراد و معمولا خانم ها، دائما کار می کنند و به دیگران کمک می کنند که بعضی مواقع به قیمت سلامتی و شادی خودشان است. این افراد به آدم هایی شناخته می شوند که نمی توانند نه بگویند—به انجام کار برای دیگران، به ماندن تا دیروقت سر کار، به ادامه انجام پروژه دوستشان—و این لیست ادامه دارد. یکی از کارشناس رابطه، می گوید از زمان، استعداد و داشته هایتان محافظت کنید تا بتوانید وقت و استعداد و داشته هایتان را در جای دیگری صرف کنید.”

مطلب مرتبط:  چگونه خوش شانس شویم؟ 10 راز برای خوش شانس بودن در زندگی

قضیه این است که وقتی با گفتن نه زمانتان را در برابر چیزهایی که برایتان جالب نیست حفظ می کنید، یاد می گیرید استعدادهای واقعی تان را شناسایی کنید و پرورش دهید. و این استعدادها دقیقا نقاطی هستند که می توانید بیشترین کمک را از آن طریق به دیگران و دنیای اطرافتان بکنید. “هر چه بیشتر از راه شناخت خود ارزش و هویتتان را بشناسید نه گفتن در مواقع لزوم و بله گفتن به وقتش آسان تر خواهد شد.”

“وقتی به خودتان توجه می کنید چیزهای بیشتری برای بخشیدن به دنیای اطرافتان دارید. وقتی که برای شناختن خود، پرورش استعدادهایتان، و تقسیم داشته هایتان سپری می کنید برای دوست داشتن دیگران به طرق بهتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. درباره موضوعات دانش و اطلاعات بیشتری خواهید داشت. به دوستتان کمک خواهید کرد که از استعدادهایتان بهره ببرد.”

دیگران را برای مشکلات خود متهم نمی کنید

وقتی دائما خودتان، زمانتان و انرژی تان را در اختیار دیگران قرار می دهید در جایی کم کم احساس ناخشنودی خواهید کرد. یکی از معروف ترین روانشناس بالینی و کارشناس افسردگی پنهان می گوید “ایثار در راه دیگران باعث ایجاد حس اعتماد و تحقق شادی از طریق دیدن برآورده شدن نیازهای دیگران می شود اما اگر شکل افراطی آن را ببینیم ایثار تبدیل به شهادت می شود—حسی از خدمت مداوم به دیگران به ضرر خود. برای رسیدن به موفقیت واقعی، نیاز به خودآگاهی دارید.”

“این بدان معناست که شما از نیازهای خود و آنچه برای رسیدن به موفقیت مهم است آگاه هستید. شما طوری زندگی نمی کنید که انگار تلاش جهت رسیدن به اهدافتان خودخواه بودن تلقی می شود. با این حال حواستان به آن هایی که اطرافتان هستند هم هست و اگر همیشه حواستان فقط به خودتان نباشد راضی تر خواهید بود. شما هم می بخشید اما بدون حس ناخشنودی یا افراط.”

یک خانم که با دست هایش قلب درست کرده است

از لحاظ روحی و جسمی سالم تر خواهید بود

تصور کنید که کوهی از کارهایی دارید که باید انجام دهید؛ شاید تصور آن سخت باشد. اما شما تصمیم می گیرید که زمان خود را در کلاس یوگا صرف کنید. در نتیجه ی این تصمیم شاید کارهایتان کمی دیرتر از زمانی که می خواستید انجام شوند و به صرف شام در کنار خانواده نرسید، اما در عوض بر اثر مدیتیشنی که انجام دادید احساس تازگی و قوی بودن خواهید کرد و مغز شما پاکسازی خواهد شد.

پزشکان و روانشناسان به این مفهوم به عنوان خودخواه بودن سالم اشاره می کنند؛ آن ها می گویند اگر به هر کاری با هدف انجام آن برای بقا فکر کنید مثل خوردن و خوابیدن، به مثال هایی از رفتارهای مرتبط با خودخواهی سالم تبدیل خواهند شد.

همانطور که همه ی ما به چنین رفتارهایی برای بقاء نیاز داریم، برای سلامتی نیز به رفتارهایی مانند صحبت کردن در مورد زمان های اضافی نیاز داریم تا ببینیم چگونه می توانیم آن را به خودمان اختصاص دهیم تا استرس ها را از خود دور کرده و ریلکس کنیم. بعضی ها با دویدن و ورزش کردن این کار را انجام می دهند و بعضی ها با سکوت و آرامش در حمام.

به هر حال این نیاز در همه ی شما وجود دارد؛ نیاز به کاهش استرس و تمرکز کردن و قدرتمند شدن برای تولید و تحقق بخشیدن به آنچه که می خواهید انجام دهید. بدون هیچ رفتار و اعمالی از روند یک خودخواهی سالم، در نهایت تمام خواهیم شد و انرژی ما هدر خواهد رفت بدون اینکه هیچ تولیدی انجام داده باشیم یا هیچ کار مفیدی کرده باشیم و این اتفاق در هر جنبه ای از زندگی ما چه شخصی و چه حرفه ای، ممکن است بیافتد.

مطلب مرتبط:  چگونه یک دختر دوست داشتنی باشیم؟ ویژگی های ظاهری و اخلاقی دختران محبوب

احساس تعادل بیشتری خواهید کرد

چگونه با یک روند متعادل زندگی می کنید؟ بعضی از شما در تمام قسمت های زندگی خود برای انرژی و زمان مورد استفاده برنامه ریزی های مشخص و هدفمند دارید. بعضی از روانشناسان معتقدند که بایستی در برخورد با مراجعین خود از اصطلاحات خودخواه یا خودخواهانه پرهیز کنند چراکه این کلمات با نوعی قضاوت شخصی ذاتی همراهند. در عوض آن ها با رویکرهایی ریاضی گونه، به مراجعین خود کمک می کنند تا بتوانند تشخیص بدهند که در قسمتی از زندگی انرژِی و وقت خود را چه مقدار مصرف کنند.

اغلب مراجعین این روانشناسان دریافته اند که یک سبک زندگی سالم چیزی است که با تعادل بین مراقبت های رفتاری مختلف مانند خود مراقبتی، خود بیانگری و ابراز صریح و صحیح خود فرد، هدف، برابری در روابط، کمک کردن و بخشیدن و دیگر مراقبت ها به وجود می آید.

اما شما چگونه تعادل درست را پیدا می کنید. متخصصین معتقدند که کسانی که قسمتی از وقت خود را صرف محاسبات می کنند، می دانند که اولویت های آن ها چیست و چگونه می توانند برای زمان خود برنامه ریزی کنند.

برای بعضی ها این تقسیم بندی شامل ۸۰ درصد از زمان برای خود فرد است که به کار و ورزش و … اختصاص می یابد و ۲۰ درصد برای خانواده و دوستان صرف خواهد شد. اما بعضی دیگر این تقسیم بندی را ۵۰-۵۰ انجام می دهند.

یک خانم کنار دریا فکر کردن در مورد خودتان از اینکه به عنوان یک روبات زندگی کنید جلوگیری می کند

در شاخه ای از روانشناسی مفهومی در مورد فرمان خودکار یا زندگی خودکار وجود دارد که به زمانی اشاره دارد که شما بدون هیچ آگاهی و شناختی از خود و بدون هیچ انتخابی به سمت کسب و کار پیش می روید. این موضوع می تواند شبیه این باشد که شما هنگام رانندگی از سمت محل کار به خانه از منطقه خارج شوید. می تواند به معنی گذراندن سال های زیادی از زندگی بدون هدف و جهت خاصی در تمام روزها باشد و یا به معنی پول در آوردن فقط برای پرداخت صورت حساب های اساسی زندگی.

بی تردید برای شما پیش آمده که از کسانی که می شناسید بشنوید که در بحرانی از نیمه ی عمر خود به سر می برند و در جایی ظاهرا از خوابی در یک مه عمیق بیدار شده و می بینند که تجربه ی یک زندگی پر هدف را از دست داده اند. آنجاست که برندی از یک ماشین قرمز اسپرت جدید و یا حرکت به سمت جایی رؤیایی مانند کاستاریکا به چشم آن ها می آید. بنابراین دلشان می خواهد سال هایی را جبران کنند که نیازهای خود به تفریح، سرگرمی و لذت را نا دیده گرفته اند تا پولی را که می خواهند محقق شود، برای دیگران خود را قربانی کرده اند و تقدیری تهی از هدف داشته اند.

اما خبرهای خوبی وجود دارد؛ به محض اینکه شما تلاش کنید تا خود را در لیستی از اولویت ها قرار دهید، لزوما توانسته اید یک زندگی عمیق تر را تجربه کنید. یک تمرین برای مطمئن شدن از نیازهای خود این است که آن ها را هم از لحاظ روحی و هم جسمی بشناسید و ارزیابی کنید. بنابراین وقنی روی خودتان تمرکز می کنید و چیزی را که نیاز دارید به خود می دهید، احتمال اینکه یک روز بیدار شوید و احساس کنید قربانی شده اید یا وقت خود را تلف کرده اید، کمتر است.

مطلب مرتبط:  چگونه با ترس از شکست در خود مقابله کنیم ؟

یاد می گیرید که طرفدار خود باشید

خود مراقبتی و طرفداری از خود از قسمتی از خود شناسی و ارزش ها می آید. روانشناسان بر این باورند که افراد برای ارزیابی از خود باید یک سری سؤال خود ارزیابی از خودشان بپرسند تا به عنوان یک ابزار عینی بتوانند با آن تشخیص دهند که تا چه حد توانسته اند در عین حال که به دیگران یاری رسانده اند، نیازهای خود را نیز مدیریت نموده اند. سرپرست بودن و در عین حال طرفدار خود بودن، موقعیت سختی است. کدام یک باید در اولویت نیاز های شما باشد؟ در واقع اگر ابتدا به فکر خودتان باشید به برقراری این تعادل کمک بیشتری کرده اید.

می توانید الهام بخش دیگران باشید

آیا می خواهید یک نمونه ی مثبت برای دیگر زنان در زندگی به حساب بیایید؟ برای این کار به خصوص اگر زمان زیادی را در اطراف دختران جوان می گذرانید، به جای اینکه در مسائل مختلف سهوا نقش یک شهید و یا قربانی را بازی کنید اگر برای رفتارهای خود مانند ارزش گذاری هایتان برای مسائل مختلف برنامه ریزی کرده و مدل های رفتاری صحیحی بسازید، تفاوت های بزرگی ایجاد شده و مؤثرتر خواهد بود.

خودخواه بودن چیزی است که مبتنی بر شناخت کافی شما از نیازهای خود و همچنین اطمینان از تلاش کافی شما برای رسیدن به آن ها است؛ به طوری که تمام پتانسیل وجودی مورد نیاز خود را از این طریق به دست خواهید آورد.

این یک دستور العمل برای موفقیت شما و آن هایی است که در اطراف شما هستند؛ کسانی مانند شریک زندگیتان، دوستانتان و همکارانتان که شما می توانید الهام بخش آن ها باشید تا برای تنظیم نیازهای خود، خط مشی مناسبی ایجاد کنند تا بتوانند به خوبی از خود مراقبت کرده و به پتانسیل مورد نیاز خود برسند.

اعتماد به نفس به دست می آورید

مفهوم اعتماد به نفس می تواند ابهام برانگیز باشد اما وقتی آنقدر به خود ارزش می دهید که داشتن یک زندگی متعادل و قانع کننده را جزء اولویت های اصلی خود قرار می دهید، خود را بیشتر در معرض داشتن احساس خوب و مطمئن قرار می دهید و وقت کمتری خواهید داشت تا احساس ناتوانی کنید.

به خود ارزش می دهید

به نظر می رسد خودخواه بودن در گذشته به صورت ناعادلانه ای معنای منفی پیدا کرده و وقت آن رسیده که در برداشت خود از معنای آن بازنگری کنیم. شجاعت و متانت زیادی لازم است تا بایستید و به دیگران و حتی به خودتان بگویید من ارزشش را دارم!

به یاد داشته باشید که مراقب خود بودن یعنی این که نیازهای خودتان را برآورده کنید همان گونه که نیازهای بهترین دوست خود برآورده می کنید. یعنی زندگی خود را در مسیر تعادل و موفقیت قرار بدهید و به سلامتی، نظرات و زمان خود ارزش بدهید چون شما لیاقتش را دارید! وقتی به آن اندازه خودخواه شدید که برای داشتن بهترین حس نسبت به خودتان آماده باشید، قادر خواهید بود بهترین نوع خودتان را در اختیار دنیای اطرافتان قرار دهید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید